Ağaçlar için Derin Kök Gübrelemesi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Derin kök gübrelemesi birçok arborist tarafından önerilen bir prosedürdür. İşe yarıyor mu? Ağaçları gübrelemenin en iyi yolu bu mu? Ağaçların gübrelenmesi gerekiyor mu?

Ağaçlar için derin kök gübrelemesi

Derin Kök Gübrelemesi - Nedir?

Ağaçlar için derin kök gübrelemesi, toprağa yaklaşık 8-12 inçlik bir boru soktuğunuz ve ardından basınç altında toprağa gübre fışkırttığınız bir işlemdir. Teori, ağaç kökleri toprağın derinliklerinde olduğundan, gübrenin de toprağın daha derinlerine yerleştirilmesi gerektiğidir. Bu işlem özel ekipman gerektirdiğinden, genellikle bir arborist tarafından yapılır.

Uluslararası Arborikültür Derneği'nin (ISA) bunu bir bahçe efsanesi olarak kabul etmesi ve yine de birçok ISA sertifikalı arboristin bu hizmeti satmaya devam etmesi ilginçtir? ISA böyle diyor:

" "derin kök gübrelemesi" yapmanıza gerek yok kök sistemlerine ulaşmak için - çoğu

Ağaçların lifli, emici köklerinin çoğu toprağın en üstteki sekiz inçlik kısmında yer alır."

Daniel K. Struve (ref 1) tarafından ABD'de ağaç gübrelemesine ilişkin mevcut literatürün yakın zamanda yapılan bir incelemesinde "Gübre uygulama yöntemleri arasında çok az fark bulunmuştur; yayın uygulamaları yüzey altı uygulamaları kadar etkilidir" sonucuna varılmıştır.

Haziran 2014'te eklenen not: Aşağıya yorum ekleyen kişilerden biri, derin kök gübrelemesinin nalburlardan temin edilebilen çok basit bir cihaz kullanılarak DIY (kendin yap) projesi olarak yapılabileceğini önerdi. Bu blogu ilk yazdığımda sadece çok pahalı olan bir arborist tarafından yapılan uygulamayı düşünüyordum. Bu durumda orijinal yazı hala doğrudur. DIY olarak yapılırsaprojesinde maliyet çok daha az ve belki de artık para kaybı değil. Gelecekte DIY derin kök gübrelemesini daha yakından inceleyen bir yazı yazmayı umuyorum.

Ağaçların Gübrelenmesi

En lifli emici ağaç kökleri, su ve oksijenin bol olduğu toprağın üst 2-8″lik kısmında bulunur. Bu seviyenin altına yerleştirilen gübre ağaç için çok az şey yapar ve aslında çevreye zararlıdır.

Ağacın ihtiyaç duyduğu temel besinler azot, fosfor ve potasyumdur (NPK). Şimdi bu besinlerin her birine bakalım.

Azot toprakta çok hızlı hareket eder ve muhtemelen ağacınızın en çok ihtiyaç duyduğu besin maddesidir. Ağacınızı azotla beslemenin kolay bir yolu, azotu yere serpmektir. Suda çözünecek ve köklerinize doğru akacaktır.

Fosfor toprakta çok hızlı hareket etmez ve bu nedenle toprakta daha aşağılara eklemek mantıklı görünmektedir. Bununla birlikte, Kuzey Amerika'daki çoğu toprakta bol miktarda fosfor vardır. Bir toprak testi aksini göstermedikçe veya bölgenizdeki topraklarda fosfor eksikliği olduğunu bilmiyorsanız, fosfor eklemenize gerek yoktur.

Potasyum toprakta nispeten hızlı hareket eder, ancak azot kadar hızlı değildir. Sağlıklı killi toprakların çoğunda yeterli potasyum vardır.

Ağaçlarınızı Gübrelemeli misiniz?

Sağlıklı bir toprağınız varsa muhtemelen gübrelemeye ihtiyacınız yoktur. Kentsel peyzajlarımızdaki sorun, her sonbaharda ağaç yapraklarını kaldırmamızdır. Yapraklar ağaçları gübrelemek için doğanın bir yoludur ve onları kaldırarak gelecek yıllar için besini ortadan kaldırmış olursunuz.

Çimle kaplanan ağaç kökleri, çim köklerinin besin için ağaç kökleriyle rekabet etmesi nedeniyle ağaçlar için ek bir sorun oluşturur.

Bu durumların her ikisinde de ağaçlarınızı beslemek mantıklıdır, ancak derin kök gübrelemesi para kaybıdır. Sadece normal gübreyi alın ve yere yayın. Çimlerinizi gübreliyorsanız, ağaçlarınızı da gübrelemiş olursunuz. Bırakın doğa besinleri köklere taşısın.

Referanslar:

  1. Ağaç Bakımında En Önemli Yedi Efsane, ISA: //www.treesaregood.com/searchResults.aspx?q=deep+root&cx=010107291988267817406%3aanhvlksvvbw&cof=FORID%3a9
  2. Daniel K. Struve tarafından yazılan Gölge Ağaç Azot Gübreleme Araştırması Üzerine Bir İnceleme.
  3. Fotoğraf Kaynağı: Larry D. Moore

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.