Ahşap Mantarları

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bu yazı, Odun Yongalarındaki Mantarlar, Avustralya Yerli Bitki Meraklıları (ref #3) adlı bir Facebook grubundaki bir resim ve tartışma tarafından harekete geçirildi. Tartışma, çocuk oyun alanlarında kullanılan odun yongası malçlarında ortaya çıkan zararlı mantarlar hakkındaydı. Elbette gerçek bir tehlike oluşturmuyorlardı ama insanlar korkmuştu. Bahçede yetişen mantarlar hakkında pek çok yanlış kanı var ve bu yazı mantarlar hakkındaki gerçeklere bakacakodun yongaları içinde.

Odun Yongalarındaki Mantarlar

Odun Yongalarındaki Mantarlar

Mantarlar nereden gelir? Mantarlar ne hayvan ne de bitki olan bir organizma türüdür. Hemen hemen her yerde yetişirler ve toprakta birçok farklı türü yetişir. Normalde bahçeyi kazdığımızda bile onları görmeyiz. Bunun nedeni, onları kolayca görebilmemiz için çok küçük olmalarıdır. Onları çok ince uzun malzeme şeritleri olarak düşünün.Bitkiler gibi besin üretirler, bu nedenle besinlerini başka kaynaklardan almaları gerekir ve tartıştığımız mantar türünün en sevdiği besin kaynağı çürüyen şeylerdir.

Bahçeye koyduğumuz odun yongaları kısa süre içinde çürümeye başlar. Mantarlar bu çürüyen odunları bulur ve deli gibi büyümeye başlar. Bu yeni yuvayı çok severler. Çok geçmeden bir yerde o kadar çok mantar sarmalı oluşur ki bunu çıplak gözle görebiliriz. Bazı odun parçalarını ters çevirdiğimizde beyaz pamuksu bir madde görürüz.

Mantarlar nereden geldi? Mantarlar her yerde bulunan sporlardan büyür; havada ve toprakta. Uzun sürmez ve talaşlarınızı bulurlar.

Odun yongalarına daha yakından bakarsanız, çeşitli renklerde her türlü farklı mantarı bulacaksınız. Sadece beyaz olanları fark etmek daha kolay oluyor.

Mantar Efsaneleri

Bu yazıda sadece çürüyen odun yongalarında bulunan mantarları ele alıyorum.

1) Toprak Mantarları Bitkileri Öldürür

Toprak pek çok farklı mantar içerir ve eminim ki topraktaki bazı mantarlar bitkilere zarar verme yeteneğine sahiptir. Ancak, talaştaki mantarlar canlı bitkilerde değil, çürüyen ahşapta yaşarlar. Bitkilerinizi öldürmezler, hatta zarar bile vermezler.

Not (Kasım 2014): Yukarıdaki son cümle aşağıda verilen referanslardan birinden alınmıştır, ancak tam olarak doğru değildir. Mevcut araştırmalar, ahşap malçta yaşayan mantarların çoğunun bitkileri etkilemeyeceğini, ancak bazılarının etkilediğini göstermektedir. Bu konu aşağıdaki yorumlarda tartışılmıştır ve gelecekteki bir blog yazısında daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

2) Çocuklar İçin İyi Olamaz

Orijinal gönderi, mantarların bir oyun alanında bulunması ve bu nedenle çocuklar için endişe duyulması nedeniyle başladı. Beyaz kabarık şeyleri gördüler, iğrenç olarak adlandırdılar ve sizin için kötü olması gerektiğini düşündüler.

Mantarlar bir mantar türüdür ve hepimiz yanlış mantar türünü yemenin bize zarar verebileceğini biliyoruz. Ancak kim bir avuç odun yongasını çiğneyip mantarları emecek? Mantarların sağlığa neden olduğuna dair herhangi bir kanıt görmedim.

3) Bu Mikorizal Mantarlar

İnsanlar mikorizal mantarların farkına varmaya başladı ve artık topraktaki her beyaz tüy parçasına mikorizal mantar deniyor. Odun yongalarında gördüğünüz beyaz şeylerin mikorizal mantar olması muhtemel değildir. Çürüyen odun üzerindeki mantarlar, odunu ayrıştırmada uzmanlaşmış bir türdür - farklı bir mantar türüdür. Mikorizal mantarlar toprağın daha derinlerinde yaşar.

Mantarların Faydaları

Tamam, mantarlar bize veya bitkilerimize zarar vermeyecek, peki ne faydası var? Mantarlar, bakterilerle birlikte talaşları ayrıştırır. Odunu ayrıştırırken onu besin maddelerine dönüştürür ve bitkilere fayda sağlayacak şekilde toprağa verirler. Ayrıştırma süreci aynı zamanda toprak yapısını da iyileştirir, bu da çoğu bahçe toprağının faydalanabileceği bir şeydir.

Gördüğünüz beyaz iplikçikler toprak ve bitkilerimiz için son derece önemli olan doğal bir süreçtir. Mantarlar doğal organizmalardır ve verimliliklerine hayran kalmalı ve onlara saygılı davranmalıyız - bahçenize yardımcı olabilmeleri için onları rahat bırakın.

Referanslar:

1) Patojenik Ağaç Yongaları Efsanesi: //puyallup.wsu.edu/~linda%20chalker-scott/Horticultural%20Myths_files/Myths/Wood%20chip%20pathogens.pdf

2) Malç ve Komposttaki Mantarlar: //extension.umass.edu/landscape/fact-sheets/fungi-mulches-and-composts

3) Ağaç Yongalarındaki Mantarlarla İlgili Endişeler: //www.facebook.com/AustralianNativePlantEnthusiasts/photos/a.784135651637995.1073741856.311548432230055/784705584914335/?type=1&theater

4) Fotoğraf Kaynağı: zen Sutherland

Sonraki Gönderi DEET - Güvenli mi?

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.