Akıllı Telefonunuz için Sivrisinek Uygulamaları - Sivrisinekleri Uzak Tutuyorlar mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Akıllı telefonunuz için sivrisinekleri uzak tutmak için tasarlanmış sivrisinek uygulamaları vardır. Aynı şeyi yapan bir Youtube videosunu bile izleyebilirsiniz. Her iki durumda da, sivrisinekleri korkutup uzaklaştıran yüksek frekanslı bir ses yayılır.

Artık çoğu insanın akıllı telefonu olduğu için bu harika bir teknoloji gibi görünüyor. Dışarı çıktığınızda tek yapmanız gereken uygulamayı açmak ve sivrisineksiz bir ortamın tadını çıkarmak. Artık ısırık yok ve kimyasallarla köpürmenize gerek yok.

Bu, yeni bir bahçe efsanesi yaratmak ve biraz para kazanmak için biraz bilimin kullanıldığı bir durumdur.

Akıllı Telefonunuz için Sivrisinek Uygulamaları - Sivrisinekleri Uzak Tutar mı?, resim Stoppestinfo

Sivrisinek Uygulamalarının Arkasındaki Teori

Yarasalar uçan böcekleri bulmak için ekolokasyon kullanır. Ultrasonik frekanslar gönderir ve yansıyan sesleri izlerler. İnsanlar bu frekansları duyamaz, ancak onları duyabilseydiniz, şöyle bir ses çıkarırlardı; ping...ping....ping...ping, burada her ping bir ses patlamasıdır.

Daha düşük bir frekansta nasıl ses çıkardığını duyabilirsiniz:

//askabiologist.asu.edu/sites/default/files/resources/articles/bats/silver_haired.mp3

Güveler, böcekler ve cırcır böcekleri gibi bazı böcekler yarasaların ultrasonik sinyalini duyabilir. Bazı böcekler uçup giderken, diğerleri yarasa tarafından yenmemek için zikzak, spiral veya döngü şeklinde uçmaya başlar.

Bu ses böcekleri korkutup kaçırıyorsa, bu tür sesler çıkaran bir cihaz da onları korkutup kaçıracaktır. Akıllı telefonlar ses çıkarma teknolojisine sahiptir, bu nedenle programcılar tam da bunu yapan uygulamalar geliştirdiler. Şu anda piyasada bu tür bir düzine veya daha fazla uygulama var - bazıları ücretsiz. Ayrıca size saatlerce ses veren birkaç YouTube videosu da var.

Yarasa Sesleri Üzerine Daha Fazla Bilim

Yukarıdaki kısa açıklama kulağa çok makul geliyor, ancak gerçeklere daha yakından bakalım.

Yarasa ekolokasyon frekansı 14 kHz ile 100 kHz'in çok üzerindedir. İnsanlar için tipik işitme aralığı 20 Hz ile 20 kHz arasındadır ve yaşlandıkça daha yüksek aralık kaybolur.

Yarasa Ekogramı, görüntü: Drahkrub

Bu yarasa ekogramında dikkat edilmesi gereken iki şey var. Ses, her ping süresince frekansta değişiyor ve farklı pingler var. Tek bir frekansta sabit bir ses değil.

Sivrisinekler Ne Duyabilir?

Sivrisinekler antenlerini kullanarak duyarlar ve işitme duyuları oldukça iyidir. Erkekler uçan dişileri bulmak için sesi kullanırlar, ancak yaklaşık 2006 yılına kadar dişilerin duyamadığı düşünülüyordu. Bu önemlidir çünkü ısıranlar dişilerdir.

Artık dişilerin duyabildiği ve kur yapan çiftlerin seslerini senkronize ettiği - bir tür aşk düeti - kanıtlanmıştır.

Uçan dişiler kanatlarını çırptıklarında 400 Hz civarında bir ses çıkarırlar. Sivrisineklerde işitme bu aralıkta gelişmiştir ve sivrisinekler 150 Hz ila 2 kHz aralığındaki sesleri duyabilirler. Bu, yarasaların ultrason aralığının yakınında bile değildir, yarasaları duymasınlar diye .

Sivrisinekler, hareket eden kanatları 20 Hz ila 170 Hz aralığında ses çıkaran bir yusufçuğun yaklaştığını bile çok iyi duyamazlar.

İnsan konuşmasının en enerjik frekansları 150 Hz ila 1.000 Hz aralığındadır ve sivrisinekler 10 metre (32 fit) mesafeden duyabilirler. Siz verandadayken sizi dinliyor olabilirler.

Telefon Uygulamaları Nasıl Ses Çıkarır?

Bu uygulamaların çoğu 10 kHz ile 20 kHz arasında bir frekans üretir. 14 kHz veya 17 kHz'lik bir değer popüler görünmektedir.

Yayılan ses sabit bir ses - piiiiiiiiiiiiiiiiiiing gibi. Bu bir YouTube sivrisinek kovma videosunun kaydı. İki torunum var, sadece biri bu sesi duyabildi. 15 kHz'de olan başka bir YouTube videosunu da test ettim ve ikisi de bunu duyabildi. Ben ikisini de duyamadım.

Bir YouTube sivrisinek kovma videosundan kayıt

İzin sol tarafı, uygulama kapalıyken arka plan gürültüsüdür. Daha sonra daha yüksek ses seviyeleri elde etmek için uygulamayı açtım. Bu izin yarasa seslerine hiç benzemediğini görebilirsiniz.

Etkili olması için bu ses izinin yarasanınkini taklit etmesi gerektiğini düşünürsünüz?

Bir Efsane Doğuyor

Bu, biraz bilimsel bilginin müşterileri dolandırmak için nasıl kullanılabileceğine iyi bir örnektir.

Yarasalar sivrisinekleri yerler ve yiyeceklerini sonar kullanarak bulurlar. Birçok insan bu gerçekleri bilir ya da kabul etmeye çok isteklidir ve doğrudurlar.

Bu "bilimsel" gerçekler bir kez ortaya konduktan sonra, insanları benzer yüksek frekanslı sesler üreten bir uygulamanın işe yarayacağına ikna etmek kısa bir adımdır. Presto - bir satış yapılır veya binlerce satış yapılır mı demeliyim?

Bazı telefon uygulamaları ücretsizdir, ancak birçoğunun satış için yükseltilmiş bir sürümü vardır. YouTube videoları ücretsizdir, ancak bunları görüntülemek için bazı reklamları izlemeniz gerekebilir.

Akıllı Telefon Sivrisinek Uygulamaları veya YouTube Video Uygulamaları İşe Yarıyor mu?

Bir sivrisinek araştırma şirketi olan Biogents bir telefon uygulamasını denedi. İşte videolarından bazı görüntüler.

Biogents tarafından sivrisinek telefon uygulamasının test edilmesi.

Sivrisinek telefon uygulaması çalışıyor mu?

Bana göre telefon uygulaması işe yaradı. Telefonu tutan elin avucunda sivrisinek parçaları yok 🙂

Bu tür ürünlerin yedi üreticisinden, uygulamalarının işe yaradığını doğrulayan bilimsel verilerini sağlamaları talep edilmiş, hiçbiri yanıt vermemiştir.

Yüksek frekanslı seslerin sivrisinekleri uzaklaştırdığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle, uygulamalar yarasa seslerini mükemmel bir şekilde kopyalamış olsalar bile, sivrisinekleri uzak tutmaları pek olası değildir.

Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği'nin bildirdiğine göre, "Son 15 yılda yapılan en az 10 çalışma, ultrasonik cihazların hiçbir kovuculuk değeri olmadığını oybirliğiyle reddetmiştir." Peki insanlar neden bunları satın almaya devam ediyor?

Bu bağlantıda yapılan bazı testlerin sonuçları açıklanmaktadır.

3500'den fazla sivrisinek türü vardır ve çoğu test edilmemiştir. Ancak bilimsel desteğin olmaması bir teoriyi doğrulamaz.

Bilimsel görüş nettir - yüksek frekanslı cihazlar sivrisinekleri uzak tutmaz.

Sivrisinekler için Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki listeden sivrisinek kovucu cihazların çoğunun ya işe yaramadığını ya da çok sınırlı bir şekilde işe yaradığını göreceksiniz. Peki sivrisineklerin ısırmasını nasıl önlersiniz?

DEET ve Picaridin hem güvenlik hem de etkinlik açısından hala en iyi seçimdir.

İşte ilginizi çekebilecek diğer bazı gönderiler.

Sivrisinek Kovucular - En İyi Seçenekler

DEET - Güvenli mi?

Sivrisinek Kovucu Cihazlar - İşe Yarıyorlar mı?

Sivrisinekler Güzel Kokulu Bitkiler Tarafından Kovuluyor

Zika Virüsüne Karşı İşe Yarayan Sivrisinek Kovucular

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.