Alçı Killi Toprağı İyileştirir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İnsanlar killi toprakla mücadele ediyor ve düzenli olarak kil kırıcı olarak lanse edilen alçı da dahil olmak üzere her türlü hızlı çözümü deniyor, ancak gerçekten işe yarıyor mu? Alçı killi toprağın kazılmasını kolaylaştıracak mı? Drenajı iyileştirecek mi? Toprağınıza eklemeniz gerekir mi?

Belki de!

Alçı kullanmak için iyi nedenler vardır ancak ne zaman kullanıp ne zaman kullanmayacağınızı bilmeniz gerekir. Çoğu bahçıvan kullanmamalıdır. Bu ürünle ilgili pazarlama aldatmacalarına kulak asmayın - çoğu yanlıştır.

Alçı Killi Toprağı İyileştirir mi? Kaynak: Stuff

Alçı nedir?

Kalsiyum sülfat (CaSO4) adı verilen basit bir kimyasaldır ve alçıpan alçı levha yapımında kullanılır. Her ikisi de bitki besin maddesi olan kalsiyum iyonları ve sülfat iyonları içerir.

Alçı için Talepler

Alçı, toprak için, özellikle de her türlü harika şeyi yaptığı iddia edilen killi toprak için favori bir değişikliktir.

  • Kilin yapısını iyileştirir
  • Drenajı iyileştirir
  • pH değerini artırır
  • Besin maddeleri ekler
  • Sıkıştırmayı iyileştirir
  • Alüminyum toksisitesini azaltın
  • Köpek idrarını nötralize eder

Sodik Toprağı Anlamak

Kitabımdan, Bahçıvanlar için Toprak Bilimi :

"Sodik toprakta yüksek düzeyde sodyum ve düşük düzeyde kalsiyum ve magnezyum bulunur. Fazla sodyum kil üzerindeki negatif yüklerle birleşerek kilin yapısını bozar ve kilin son derece küçük parçacıklara ayrılmasına neden olur. Bu toprakların işlenmesi zorlaşır, tohum çimlenmesi zayıflar ve bitkilerin büyümesini zorlaştırır."

Çoğu toprak sodik değildir.

Deniz suyu ile sulanan tarım arazileri gibi kıyı bölgelerindeki topraklar da sodik olabilir. Çok az yağış alan kurak bölgeler de sodik olabilir çünkü tuz, buharlaşan suyun tuzu (sodyum) geride bıraktığı alt seviyelerden yüzeye göç eder. Bir SAR laboratuvar testi, toprağın sodik olup olmadığını belirler.

Alçı Kilin Yapısını İyileştirir

Sodik toprakta, sodyum iyonları kil yapısını bozar. Toprak kötü drene olur, ıslakken yapışkan, kuruyken serttir ve bitki kökleri için çok az hava içerir. Böyle bir durumda, alçıtaşındaki kalsiyum sodyum iyonlarını kilden uzaklaştırır ve yerlerine kalsiyum iyonlarını yerleştirir. Sodyum, yağmur ve sulama ile toprak profilinin daha derinlerine yıkanır.yapı.

Ancak sorun şu: Bu sadece sodik toprakta olur ve çoğu insan sodik toprağa sahip değildir. Alçı, çoğu killi toprağın yapısını iyileştirmez, daha az yapışkan hale getirmez veya kök büyümesini iyileştirmez.

Alçı Drenajı İyileştirir

Az önce tartışılan nedenden dolayı, alçı sodik topraklarda drenajı iyileştirir, ancak sodik olmayan topraklarda drenaja yardımcı olmak için hiçbir şey yapmaz.

Alçı pH'ı Artırır

Bu doğru olmayan çok yaygın bir efsanedir. pH'ı yükseltmek için muhtemelen kireç kullanımından kaynaklanmaktadır. Kireç, kalsiyum karbonattır ve kulağa kalsiyum sülfat (alçıtaşı) gibi gelir, ancak çok farklıdırlar.

Bunların her ikisindeki kalsiyum pH'ı yükseltir, ancak alçıtaşındaki sülfat pH'ı düşürür. Net etki, alçıtaşının pH'ı değiştirmemesidir.

Alçı Kalsiyum Ekler

Bu tüm toprak türleri için geçerlidir, ancak alçı kalsiyum eklemek için en iyi seçeneğiniz olmayabilir.

Birçok bahçe toprağında kalsiyum eksikliği yoktur, bu durumda herhangi bir kalsiyum formu eklemek israftır. Kalsiyum seviyenizi nasıl anlarsınız? Bir toprak testi yaptırın.

Toprağınızda kalsiyum seviyesi düşükse kireç ya da alçı kullanarak daha fazla kalsiyum ekleyebilirsiniz; her birinin farklı avantajları vardır.

Kireç öğütülmüş kireçtaşıdır ve içindeki kalsiyum birkaç yıl içinde yavaş yavaş bitki tarafından kullanılabilir hale gelir. Daha ucuz bir kalsiyum kaynağıdır ve daha uzun süre etkilidir. Ayrıca asidik topraklar için iyi bir seçimdir çünkü kireç toprak pH'ını yükseltir.

Öte yandan, alçıtaşı suda daha kolay çözündüğü için çok daha hızlı etki eder, ancak aynı nedenle sadece birkaç ay etkilidir ve yeniden uygulanması gerekir. pH değeri 6,5'in üzerinde olan topraklar için daha iyi bir seçimdir çünkü toprak pH değerini yükseltmez.

Sülfür Ekler

Alçı toprağa sülfür ekler ve bitkiler sülfat iyonlarını kullanabilir.

Toprağa kükürt eklemenin en kolay ve en ucuz yolu tarımsal kükürt kullanmaktır. Bitkilerin kullanabilmesi için mikroplar tarafından sülfat iyonlarına dönüştürülmesi gerektiğinden biraz daha yavaş etkilidir, ancak aynı zamanda daha uzun ömürlüdür.

Kükürt pH'ı düşürecektir, bu da alkali topraklarda bir avantajdır, ancak çok asidik topraklarda sorun yaratır. İkinci durumda alçı, kükürt eklemek için daha iyi bir seçenek olabilir.

Alçı Sıkıştırmayı İyileştirir

Bu iddia doğru değildir. Alçı sıkıştırılmış toprağı iyileştirmeyecektir.

"Çoğu toprak bilimci, alçıtaşının toprak dokusu, sıkışma, sert tavalar, killi tavalar veya yüksek su tablası sorunları nedeniyle zayıf geçirgenliği iyileştirmek için yararlı olmayacağı konusunda hemfikirdir."

Sodik topraklarda sıkışmayı iyileştirmeyi kolaylaştırabilir, ancak sıkışma herhangi bir kimyasalla giderilemeyecek fiziksel bir sorundur. Çimlerde, çekirdek havalandırma sıkışma için iyi çalışır ve süs yataklarında malç en iyi seçeneğinizdir."

Alçı Alüminyum Toksisitesini Azaltır

Bu iddia aslında doğrudur.

Alüminyum, asidik toprakta (pH 5'in altında) bitkiler için toksik hale gelebilir. Kalsiyum sülfat, alüminyum iyonlarını kilden uzaklaştırmaya yardımcı olarak suyun onları yıkamasını sağlar ve böylece köklerin etrafındaki alüminyum seviyesini azaltır.

Alçı Köpek İdrarını Nötralize Eder

" Hem kış tuzu hem de evcil hayvan idrarı çimenlerde çirkin, yamalı lekelere neden olur. Ancak umutsuzluğa kapılmayın. Çiminizin iyileşmesi için tek ihtiyacı olan şey, dostu Bahçe Alçısı'ndan biraz yardım almaktır".

Evcil hayvanlarla ilgili sitelerde, alçının çimlerdeki idrar hasarını düzelttiğine veya alçı uygulamasının gelecekteki hasarı azaltacağına dair iddialar bulmakta zorlanmayacaksınız, ancak bunların hepsi hayal ürünüdür.

Köpek idrarından kaynaklanan çim hasarı, küçük bir toprak alanına çok fazla azot uygulanmasının sonucudur. Kalsiyum sülfat eklemenin bu konuda hiçbir etkisi olmayacaktır.

Toprağınıza Alçı Katmalı mısınız?

Yukarıdaki kullanımları okuyup anlayın ve alçıtaşını yalnızca bunu yapmak için geçerli bir nedeniniz varsa kullanın. Düzeltilmesi gereken net bir sorun olmadan eklemek toprağınıza zarar verebilir.

Ürün reklamlarında okuduklarınıza inanmayın.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.