Alkalinite Nedir - Düşündüğünüz Şey Olmayabilir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Alkalinite birçok bahçıvan ve hatta bahçe yazarı tarafından yanlış kullanılır. Bahse girerim bu hatayı ben de yapmışımdır. Alkalinitenin yüksek pH anlamına geldiğini düşünüyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

Alkalinite Nedir - Düşündüğünüz Şey Olmayabilir?

Alkalinite nedir?

Alkaliniteyi, özünde aynı anlama gelen iki şekilde tanımlayabilirsiniz.

a) Alkalinite, suyun veya toprağın pH'daki bir değişikliğe direnme kapasitesinin göreceli bir ölçümüdür.

b) Alkalinite toplam karbonatların (CO3), bikarbonatların (HCO3) ve hidroksil iyonlarının (OH) bir ölçüsüdür ve genellikle CaCO3 eşdeğeri olarak ifade edilir, örneğin 100 ppm CaCO3.

Suya veya toprağa asit eklendiğinde, karbonatlarla reaksiyona girecek ve nötralize olacaktır. Tüm karbonatlar nötralize olana kadar pH değişmeyecektir. Buna tamponlama kapasitesi denir.

Diğer bileşikler de asitleri nötralize eder, ancak karbonatlar çok daha yüksek miktarlarda bulunur ve bu nedenle ilgilenilen ana iyonlardır.

Alkalinite Neden Önemlidir?

Yüksek alkalinite bitkiler için toksik olabilir ve genellikle bitkiler için iyi olmayan yüksek pH ile sonuçlanır. Alkalinitenin bilinmesi, toprağın veya suyun bitkiler için uygunluğunu anlamaya yardımcı olur.

pH'ı ayarlamaya çalışıyorsanız alkaliniteyi bilmek önemlidir, çünkü pH'da bir değişikliğe neden olmak için gereken asit miktarını belirler.

Alkalinite vs Alkali

İki terim kulağa aynı geliyor ve bu nedenle tartışmalarda karıştırılıyor. Alkali, 7'nin üzerinde bir pH anlamına gelir. Bir toprak alkali olabilir, ancak toprağın alkalinitesi 8,5 (pH birimleri) olamaz.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.