Asya Uğur Böceği Köpeklere Saldırıyor - Gerçek Hikaye

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Şimdiye kadar çoğunuz Asya uğur böceğine aşinasınızdır. Bizim yerli uğur böceklerimiz kadar sevimli görünürler ama ısırırlar. Sonbaharda evlerimizi istila ederler ve ilkbaharda pencerelerimizin her yerinde gezinirler. Ama en kötüsü, Asya uğur böceği köpeklere saldırır ve onları öldürebilir. Ya da en azından sosyal medyada ve bazı gazetelerde bildirilen budur.

Bazı insanlar bunun tamamen bir efsane olduğunu belirtmekte gecikmiyor. Yayınlanan resimler, aşağıdaki gibi, fotoşoplu. Sahte haber siteleri bunları köpek sahiplerinin zihninde korku yaratmak için kullanıyor.

Gerçek nedir? Gardenmyths.com konuyu araştırdı ve her şeyi ortaya çıkaracak.

Asya Uğur Böceği Köpeklere Saldırıyor

Asya Uğur Böceği Köpeğe Saldırdı

Sorulması gereken ilk soru, resim gerçek mi? Olabilir. İnternette dolaşan pek çok resim var ve hangisinin gerçek hangisinin gerçek olmadığını söylemek zor. Yukarıdaki resim aşağıda tartışılan çalışmanın bir parçası değil, ancak muhtemelen gerçek.

Köpekler Asya uğur böcekleri tarafından saldırıya uğradı mı? Evet. Bu sahte bir haber değil. Olay Toxicon dergisinde kısa bir bildiri olarak yayınlandı (ref 2). Bildiri özeti kısmen şöyle diyor: "Altı yaşındaki melez bir köpek, kimyasal yanığı düşündüren ağız mukozasında ciddi travma ile başvurdu. 16 Harmonia axyridis (Coccinellidae) ağız boşluğundan çıkarılmıştır." Harmonia axyridis Asya uğur böceğinin bilimsel adıdır.

Böceklerin köpeklerin ağzına girdiğini ve sorun yaratabileceğini unutmamak önemlidir. Bunlar genellikle köpeklerin kovalamayı ve yemeyi sevdiği karıncalar ve sineklerdir. Bir köpeğin ağzında Asya uğur böceği bulmak son derece nadirdir.

Yerli uğur böcekleri ile Asyalı uğur böcekleri arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? "M" deyin!

Asya yumurtacı böceği

Asya Uğur Böcekleri Köpeğe Zarar Verir mi?

Böcek ağız mukozasına (ağzı kaplayan yumuşak pembe doku) gömülürse, kimyasal savaş başlatarak karşılık verir. Böcek, köpeğin ağzını yakma etkisine sahip toksik bir madde oluşturur. Böcek bir kez yapıştığında, böceğin ayrılması ve köpeğin ondan kurtulması zordur. Genellikle elle çıkarılması gerekir.

Not: Birçok web sitesinde belirtildiği gibi mukustan değil, mukozadan bahsediyoruz.

Böceğin ürettiği kimyasallar yutulduğunda gastrointestinal sistemde ülserasyona neden olabilir. Ciddi vakalarda ölümcül olabilir.

Asya Böcekleri Köpeklere Saldırır mı?

Hayır. Böceğe saldıran köpektir. Bazı nedenlerden dolayı köpekler böcekleri ısırmayı sever ve özellikle köpek yerde bir grup böceği ısırırsa bir veya iki Asya böceği alabilir.

Bunun nadir bir durum olduğunu ve köpeğinize böcek yememeyi öğretirseniz sorun olmayacağını unutmayın.

Referans:

  1. Bir Köpeğin Ağzındaki Uğur Böcekleri veya Asya Uğur Böcekleri; //www.dogster.com/lifestyle/ask-a-vet-can-lady-bugs-embed-in-a-dogs-mouth
  2. Çok Renkli Asya Uğur Böceklerinin yutulmasına bağlı olarak bir köpekte ağız mukozasında akut korozyon; //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041010108003395
  3. Fotoğraf Kaynağı; //www.snopes.com/fact-check/ladybugs-beetles-dog-mouth/

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.