Besin Yoğunluğu - Brix Refraktometre ile Ölçülebilir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Herkes besleyici gıdalar yetiştirmek ister ve besin yoğunluğunu Brix refraktometre ile ölçmek yaygınlaşmıştır. Yüksek Brix, yüksek besleyici gıdaya eşittir, ancak bu gerçekten doğru mu?

Brix ölçümleri tarımda uzun yıllardır kullanılıyor, ancak bahçıvanların bu ölçümü yapmakla uğraşmaları için bir neden var mı? Size gıdanın kalitesi hakkında ne söylüyor? Sizi sarı brix yoluna götürürken bu yazıda bu ve diğer soruları cevaplayacağım.

Besin Yoğunluğu - Brix Refraktometre ile Ölçülebilir mi?

Brix nedir?

Brix, bir numunedeki toplam çözünebilir katılar için bir ölçü birimidir ve % ağırlık olarak ifade edilir. Değer, refraktometre adı verilen bir cihazla ölçülebilir. Bitkinizden bir damla meyve suyu alır, refraktometreye koyar ve bir okuma yaparsınız. Cihaz basittir, nispeten ucuzdur ve herkes birkaç dakika içinde kullanmayı öğrenebilir.

Herhangi bir bitki türünün Brix değerini ölçebilirsiniz. Örneğin, farklı elma veya havuç türlerini karşılaştırmak için Brix okumalarını kullanabilirsiniz. A elması B elmasından daha yüksek bir Brix değerine sahip olabilir, bu da A elmasının daha yüksek bir katı madde konsantrasyonu içerdiği anlamına gelir.

Katı terimi biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak temel olarak bir sıvıdaki tüm kimyasallar katı olarak kabul edilir.

Refraktometre Neyi Ölçer?

Bir refraktometre, ışığın bir sıvı içinde ilerlerken nasıl büküldüğünü ölçer. Bir bardak su içindeki bir kaleme bakarsanız, kalemin su içindeki kısmının havadaki kısmıyla birleşmediğini fark edeceksiniz. Bu açıkça optik bir yanılsamadır. Su, kalemin daldırılmış kısmından gelen ışığı bükerek kalemin biraz farklı bir konumdaymış gibi görünmesini sağlamıştır.gerçekte olduğundan daha fazla.

Bükülme derecesi numunedeki kimyasal miktarına bağlıdır. Suya az miktarda kimyasal eklersek az miktarda bükülme elde ederiz. Daha fazla kimyasal eklersek daha fazla bükülme elde ederiz. Bir refraktometre, sudaki kimyasal miktarıyla doğrudan ilişkili olan ışık bükülme miktarını ölçer. Başka bir şekilde ifade edilirse, sudaki kimyasal konsantrasyonunu ölçer.

Burada gerçekten önemli bir nokta, numunedeki tüm kimyasalların ışığı bükmesidir.

Bilim insanları Brix adı verilen bir ölçek veya sayı sistemi üzerinde standartlaşmıştır. Sıcaklığı santigrat veya Fahrenheit ölçeği kullanarak ölçeriz ve toplam katıları Brix ölçeği ile ölçeriz.

Gıdaların Brix ve Besin Yoğunluğu

Besleyici yoğun gıda kavramı, organik olmayan tarım, hidroponik ve GDO'lu gıdalara ilişkin endişelerin artmasıyla çok yaygın hale gelmiştir. İnsanlar, içinde çok az besin bulunan veya hiç bulunmayan gıdaları yemekten endişe duymaktadır. Bu durum, besleyici yoğun gıda olarak adlandırdıkları sadece besleyici gıdaları yemek ve yetiştirmek isteyen bütün bir harekete yol açmıştır.

Gıdalar yüksek miktarda besin içeriyorsa besin yoğunluğuna sahiptir. Besin yoğunluğunu ölçmenin bir yolu, Brix okuması yaparak gıdadaki katı madde miktarını ölçmektir. Bazı çevrelerde Brix artık beslenme ile eşdeğer tutulmaktadır.

Brix Yanılgısı

Refraktometrede okunan değer, numunedeki tüm katı maddelerin toplamıdır. Buna şeker, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve aklınıza gelebilecek diğer her şey dahildir. Bununla birlikte, herhangi bir kimyasalın nihai değer üzerindeki göreceli etkisi, numunedeki o kimyasalın miktarına çok bağlıdır.

Örneğin vitaminler, karbonhidratlara kıyasla çok küçük miktarlarda bulunur. Bunun anlamı, yetiştirme koşullarınızı vitamin miktarını iki katına çıkaracak şekilde değiştirebilirsiniz ve Brix değerinde önemli bir değişiklik görmezsiniz. Aynı şey çoğu mineral için de geçerlidir.

Sağlığımız için önemli olan kimyasalların çoğu düşük konsantrasyonlarda bulunur, bu nedenle konsantrasyonlarındaki değişikliklerin Brix okuması üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur.

Şu benzetmeyi düşünün: Cebinizde bir peni ve bir gümüş dolarınız var. Ne kadar olduğunu ölçüyorsunuz ve 1,01 değerini buluyorsunuz. Eğer peni miktarını iki katına çıkarırsanız, değer yaklaşık olarak aynı kalıyor, 1,02.

Peki Brix değerini ne etkiler? Brix değerini değiştiren ana kimyasal şekerdir. Daha fazla şeker üreten bir bitkinin Brix değeri daha yüksek olacaktır. Diğer karbonhidratlar ve proteinler de yüksek konsantrasyonlarda bulundukları için Brix değerini etkiler.

İnternette buna benzer ifadeler bulursunuz; "15'in üzerindeki herhangi bir brix değeri, bitkinin besin açısından yüksek olacağı, dolayısıyla daha kaliteli gıda yapacağı anlamına gelir." Ama 15 Brix'lik bir çözelti yapmak için biraz suyu şekerle karıştırabilirim - bu onu besleyici yapar mı?

Yüksek Brix daha besleyici bir gıdaya işaret edebilir ama etmeyebilir de. Yukarıdaki alıntı gibi ifadeler yazarın Brix'i anlamadığını göstermektedir.

Brix üzerinde muhtemelen en büyük etkiye sahip olan kimyasal sudur. Brix'in konsantrasyonu ölçtüğünü unutmayın. Bir numunedeki katı maddeler, numune daha fazla su içeriyorsa seyrelecektir. Bir üzüm, kuru üzüm olarak kurutulduktan sonra aynı meyveye kıyasla çok daha düşük bir Brix değerine sahiptir. Toplam katı madde miktarı değişmemiştir, ancak katı madde konsantrasyonu değişmiştir.

Tezgahta duran bir domates bile yavaş yavaş nem kaybeder ve bu nedenle daha yüksek bir brikse sahiptir. İnternetteki Briks hikayelerine inanıyorsanız, bir domates yarın dün olduğundan daha besleyicidir.

Su, Brix değerlerini besleyici olduğunu düşündüğümüz tüm kimyasallardan çok daha fazla etkiler. Domateslerinizi hasattan önce sulamayı bırakın ve daha yüksek bir Brix değerine sahip olsunlar. Daha fazla sulayın ve Brix düşsün.

Brix değeri çoğunlukla şeker ve sudan etkilendiği için, gıdalardaki besin değerini ölçmek için pek kullanışlı değildir. Daha fazla şeker tüketmek istemiyorsanız, yüksek Brix değeri size beslenme hakkında hiçbir şey söylemez.

Brix'in Doğruluğu

Refraktometrelerin doğruluğu diğer laboratuvar ekipmanlarına kıyasla oldukça düşüktür. El tipi refraktometrelerin doğruluğu 0,2'dir.

Portakal suyu 100 g meyve suyu başına 50 mg C vitamini içerir. Diyelim ki bu seviyeyi iki katına çıkarmak için portakal ağaçları yetiştirebiliriz. Ekstra C vitamini günlük ihtiyacımıza kıyasla önemlidir, ancak yeni portakalımızın Brix değeri sadece yaklaşık 0,05 artacaktır. Brix'in düşük doğruluğu nedeniyle, bu meyve suyunun nihai Brix değerini önemli ölçüde değiştirmek için yeterli değildir.

Brix, gıdalarımızdaki küçük kimyasalların miktarını ölçmek için iyi bir yol değildir.

Brix ve Zararlıların Azaltılması

Yüksek Brix'li bitkilerin daha düşük haşere ve hastalık sorunlarına sahip olduğuna dair çok sayıda iddia ortaya atılmıştır. 2010 yılında bu konudaki bilim gözden geçirilmiş ve Brix ile haşere ve hastalıklar arasında bir ilişki bulunamamıştır.

Brix ve Minerallerin Ölçümü

Brix ile bitkilerdeki mineral içeriği arasında nasıl bir ilişki vardır? İşte ilginç bir çalışmanın sonuçları.

On dokuz marul çeşidi, hem modern hem de atalık çeşitler, kalsiyum içeriği açısından test edildi. Brix okumaları da yapıldı. Testler, çeşitli miktarlarda kalsiyum ilavesi içeren geleneksel ve organik gübre ile yapıldı. Araştırmacılar şu sonuca vardı: "Etkileşimler önemsizdi veya bu etkileşimlerden herhangi birinin önemli olduğunu gösteren hiçbir yanıt sunmadıPolinom regresyon analizi, yüzde Ca ile °Brix arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir."

Domatesler üzerinde yapılan benzer bir çalışmada da aynı sonuç elde edilmiştir. Brix değeri mineral besin içeriği ile ilgili değildir.

Çeviri, Brix mineral içeriğini ölçmek için iyi bir yol değildir.

Yüksek Brix Besleyici Gıdaya Eşit midir?

Cevabım hayır.

Brix okumaları, yıllardır kullanıldığı üzümlerdeki şeker içeriği gibi şeyleri ölçmek için yararlı olabilir ve tarımda başka kullanımları da vardır, ancak ev bahçesinde Brix'i ölçmek için iyi bir neden yoktur.

Daha da önemlisi, Brix değerlerine göre besleyici gıda vaat eden hiçbir reklama aldanmayın.

Referanslar:

  1. Fernando G tarafından refraktometre görüntüsü; //commons.wikimedia.org/wiki/File:Refractometer.jpg
  2. Su içinde kalem görüntüsü; //www.maxpixel.net/Pencil-Refract-Pencil-In-Water-Bent-Pencil-2403662

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.