Biber Fidelerini Budamak Gerekir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Çimdikleme ve tepeleme, bir bitkinin üst kısmının çıkarılması anlamına gelir. Biberleri çimdiklemek daha fazla yan dal ve daha gür bir bitki ile sonuçlanır, bunun da daha fazla meyve ve daha yüksek verim sağladığı iddia edilir. Bu doğru mu? Biber bitkilerini çimdiklemeli misiniz?

Bazıları fidenin daha iyi bir kök sistemi geliştirmesi ve büyümesi için ilk çiçeğin koparılmasını da öneriyor. Bu gerçekten oluyor mu, verimi artırıyor mu, ilk çiçeği koparmalı mısınız?

İnternette ve blog yazılarında pek çok görüş var, ancak önerileri için herhangi bir bilimsel kanıt sunan hiçbirine rastlamadım. Bilim ne diyor?

Biber Fidelerini Budamalı mısınız?, Kaynak: and Chill

Biber Bitkileri Nasıl Büyür?

Biber fideleri tek bir ana sap oluşturan tek bir liderle büyüme eğilimindedir. Üst kısım sıkıştırıldığında, kalan üst yaprak akslarında bulunan iki uykuda tomurcuk büyümeye başlayacak ve iki yeni ana sap oluşturacak ve bunların her biri biber üretebilecektir. Sıkıştırma kesinlikle daha kısa, gür bitkiler üretir.

Yemek için kullanılan biberler 5 farklı tür ve binlerce çeşit içerir. Dallanma alışkanlıkları farklı olabilir ve çimdikleme farklı çeşitleri farklı şekilde etkileyecektir.

Budama Daha Büyük Bir Kök Sistemi Oluşturur mu?

Budamanın daha büyük bir kök sistemine yol açtığına dair çok az kanıt buldum, ancak çoğu çalışma kök büyümesine değil verime odaklanıyor. Çiçekleri veya erken meyveleri çıkarmak, bir bitkinin büyümeyi daha fazla yaprak ve daha fazla kök üzerine odaklamasına izin vermelidir.

Sıkıştırma Daha Yüksek Verim Sağlar mı?

Sıkıştırma daha fazla dal üretir ve bunlar daha fazla çiçek üretebilir, bu da daha fazla biberle sonuçlanır. Ancak, bu mutlaka bir biber alacağınız anlamına gelmez. daha iyi Çünkü verim farklı şekillerde ölçülür. Biberlerin toplam ağırlığı veya sezon bitmeden önce olgunlaşan biberlerin ağırlığı veya hatta üretilen biber sayısı olabilir.

Bir çalışmada 14 biber çeşidi farklı budama dereceleri (2,3 ve 4 sap) için test edilmiştir. Biberler ilkbahar boyunca ısıtılmayan bir cam serada saksılarda yetiştirilmiştir. Budama, bitki başına meyve sayısını ve toplam verimi azaltmıştır.

Bir başka sera çalışmasında üç hibrit dolmalık biber çeşidi incelendi: 'Pasodoble', 'Lirica' ve 'Sondela'. erken verim Ancak, dört dala budanan bitkiler, bitki başına daha fazla meyve sayısı nedeniyle en yüksek verimi üretmiştir. En iyi meyve sayısı ve toplam verim, 'Pasodoble' bitkilerinin 4 dala budanması ve 'Lirica' bitkilerinin tek dala budanması ile elde edilmiştir, bu da budama etkilerinin çeşide bağlı olduğunu açıkça göstermektedir.

Bir tarlada (subtropikal iklim) yetiştirilen biberlerin çimdiklenmesi daha kısa bitkilere, daha yüksek verime (tanımlanmamış) ve gecikmiş meyveye neden olmuştur. 15 gün arayla yapılan çift çimdikleme, tek çimdiklemeden daha iyi bir verim sağlamıştır.

Habanero biberlerinin budanması ( Capsicum chinense ) 2 ya da 3 gövdeye indirilmesi, hiç budama yapılmamasına kıyasla daha fazla sayıda birinci kalite meyve üretmiştir. Budamaya fide aşamasında mı başlandığı yoksa daha sonra mı yapıldığı net değildir.

Fidelerin yaşı da bir rol oynayabilir. 11 haftalık fideler bir yıl budamadan sonra daha yüksek verim verirken, testin ikinci yılında daha düşük verim vermiştir. Budanmamış sekiz haftalık fideler her iki test yılında da daha yüksek sayıda yeşil biber ve daha yüksek ağırlık üretmiştir. Doğru zamanda budama yapmak daha yüksek verim elde etmek için kritik olabilir.

Sıkıştırmak daha yüksek verim sağlar mı? Belki.

Çimdikleme erken meyve üretimini kesinlikle geciktirir. Çimdikleme daha yüksek verim sağlayabilir veya sağlamayabilir. Etki çeşide, yetiştirme koşullarına ve sezon uzunluğuna bağlıdır. Ayrıca budama sırasında fidenin yaşına da bağlı olabilir. Bu değişkenlik, bahçıvanların neden geniş bir yelpazede sonuçlar bildirdiğini açıklayabilir.

Çiçeklerin Çıkarılması Verimi Artıracak mı?

İnternetteki yaygın tavsiye şu şekildedir: "Bitkilerin erken meyve yerine büyümeye daha fazla enerji harcamasını sağlamak için ilk çiçekleri çimdikleyin. Çiçeklerin çıkarılması, bitkiler meyve üretmek yerine köklerine ve yapraklarına daha fazla enerji harcayacağından, nakilden önce yapılırsa özellikle etkilidir".

Çiçekleri veya küçük meyveleri oluştuktan hemen sonra sökmek de aynı etkiyi yaratacaktır.

Tozlaşmadan hemen sonra küçük biber meyvesi, kaynak: Round Rock Garden

Bir bitki, özellikle de genç bir bitki, bitkiyi büyütmek için kullanılan belirli miktarda gıda üretir. Bu gıda rezervi bitkinin kontrolü altındadır ve kök büyümesi, yaprak büyümesi ve meyveler arasında paylaşılır. Gıda rezervi sonraki meyveleri destekleyecek kadar büyük olana kadar genellikle çiçek üretmez, bu da çiçeklerin çıkarılmasının sağlıklı büyümek için bir gereklilik olmadığı anlamına gelir.Eğer bitki meyve vermeye hazırsa ve çiçekler sökülürse, bitki sadece yeni çiçekler oluşturacak, bu da ekstra enerji rezervi gerektirecek ve muhtemelen büyümeyi yavaşlatacaktır.

Dikim sırasında çok fazla kök rahatsızlığı olmuşsa veya sertleştirilirken yaprak hasarı görmüşse, nakil sırasında çiçekleri koparmak bitki için faydalı olabilir. Ancak dikkatli bir şekilde nakil yaparsanız, nakil sırasında çiçekleri koparmak için bir neden yoktur.

Bir araştırma makalesi şu yorumu yapmıştır: "Bazı üreticiler yeşil biberlerin ilk dalında beliren çiçeği zaten çıkarıyor olsa da, çiçek seyreltme yeterince incelenmemiştir ve bu konuda daha fazla bilimsel bilgiye ihtiyaç vardır." Eğer bilimin daha fazla çalışmaya ihtiyacı varsa, bahçıvanlar cevapları nasıl biliyor?

Aynı araştırma grubu, pazarlanabilir ve pazarlanamaz verimi; ortalama pazarlanabilir ve pazarlanamaz ağırlığı ve pazarlanabilir meyvelerin ortalama uzunluk ve genişliğini ölçmüş ve çiçek inceltmenin test ettikleri iki yeşil biber çeşidi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulmuşlardır. Çiçek inceltmeyi önermemektedirler.

Gölge bezi altında hidroponik olarak yetiştirilen tatlı biberlerin ilk iki veya dört meyvesinin budanması verim (meyve sayısı, meyve kütlesi, pazarlanamayan verim, pazarlanabilir verim ve toplam verim) üzerinde önemli bir etki yaratmamıştır.

Ticari sera üretimi yöntemini detaylandıran bir makalede şöyle deniyor: "Öncelikli hedef, genç biber bitkilerini ortama yerleştirmek ve güçlü bir kök sistemi geliştirmelerini sağlamaktır. Bitkiler oldukça gençken güçlü kökler oluşturmazlarsa, sezonun ilerleyen dönemlerinde bitkilerin odak noktası meyve üretimine kaydığında güçlü bir kök sistemi geliştiremeyeceklerdir."Bu kök büyümesine yardımcı olmak için çiçekleri çıkarma fikrini teşvik edin.

Kısa Mevsimlerde Daha İyi Mahsuller

Mevsimi kısa olan yetiştiriciler yüksek verimle daha az, erken mahsul almakla daha çok ilgilenebilirler. Fidelerin tepesinin alınması ve erken açan çiçeklerin sökülmesi erken mahsulü geciktirecektir.

Olgunlaşmamış meyvelerden daha yüksek verim elde etmek de kısa mevsim yetiştirme alanlarında arzu edilen bir durum değildir.

Biberleri Budamak Gerekir mi?

Tek bir doğru cevap yoktur. Hedeflerinizi ve büyüme sezonunuzu anlayın. Ardından hangi seçeneğin sizin için daha iyi olduğuna karar verin.

Ev bahçıvanları için biber fidelerini çimdiklemenin muhtemelen çok az avantajı vardır, ancak uzun mevsimlerde daha yüksek bir verim sağlayabilir. Çiçekleri sökmenin hiçbir faydası yoktur.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.