Bitkiler Bahçenize Yusufçukları Çeker mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Yusufçukları bahçelere çekmeye yönelik ilgide büyük bir artış var gibi görünüyor ve birçok çevrimiçi kaynak bu iş için en iyi bitkileri öneriyor, 12 Yusufçukları Çekmek İçin En İyi Bitkiler ve Yusufçuk Bahçesi Oluşturmak İçin En İyi Bitkiler . listelerde rudbeckia, milkweed, civanperçemi ve adaçayı gibi şeyler var.

Peki bitkiler gerçekten yusufçukları çeker mi? Eğer çekerse, hangi bitkiler en iyi sonucu verir?

Bitkiler Bahçenize Yusufçukları Çeker mi?, fotoğraf André Karwath

Bir Yusufçuğun Yaşamı

Yusufçuk nimfi, fotoğraf Kerry Wixted

Bitkiler ve yusufçuklar arasındaki etkileşimi anlamak için bir yusufçuğun yaşamını anlamak önemlidir. Suyun üzerine veya yakınına bırakılan bir yumurta olarak başlar ve bir Kuzey Amerika türü hariç hepsi tatlı suda ürer.

Bir nimf yumurtadan çıkar ve türüne bağlı olarak bir aydan sekiz yıla kadar suda yaşar.

Doğru zaman geldiğinde, nimf sudan dikey bir kamışa veya eğimli bir kayaya sürünerek çıkar ya da köprü ayakları gibi yapay ahşap yapıları kullanabilir. Ergin uçan böcek daha sonra yumurtadan çıkar, kanatlarını kurutur ve uçup gider. Boş nimf derilerini su kenarında bulmak oldukça yaygındır.

Yusufçuk artık çok açtır ve zamanının çoğunu kara sinek, tatarcık ve sivrisinek gibi küçük böcekleri arayarak geçirir. Büyük bir yusufçuk günde 100'den fazla sivrisinek yiyebilir. Sivrisineklere olan iştahları ve avlanırken yaptıkları hızlı pusu akrobasileri onlara "sivrisinek şahini" lakabını kazandırmıştır.

Diğer önemli aktivite ise çiftleşmedir. Böceğin uçan aşaması çok uzun yaşamadığından, bir eş bulmak ve döllenmiş yumurtalar üreterek döngüyü baştan başlatmak önemlidir. Yumurtalar suya veya suya yakın bir yere bırakıldığından, yusufçuklar zamanlarının çoğunu göletlerin etrafında geçirir. Burası aynı zamanda öğle yemeği için böcek bulmak için de iyi bir yerdir.

Tüm bu süreç anlattığımdan çok daha ilginçtir ve farklı türler tarafından kullanılan birçok farklı çiftleşme ve yumurtlama stratejisi vardır, ancak bu yazının odak noktası bu değil.

Bitkiler Yusufçukları Nasıl Çeker?

Yetişkin yusufçuklar böceklerle beslenir, polen ya da nektar yemezler, dolayısıyla besin kaynağı olarak bitkilere ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle bitkiler yusufçukları pek çekmez.

Yusufçukların kuşlar gibi yırtıcıları vardır, bu nedenle dinlenmek için saklanacak yerler ararlar ve bitkiler burada büyük rol oynar, ancak daha küçük bir böceğe biraz koruma sağlayan herhangi bir bitki işe yarayacaktır. Özel bir bitki türü olması gerekmez.

Diğer böceklerin aksine, yusufçukların normal bir koku alma merkezi yoktur, ancak son zamanlarda büyük olasılıkla çok ilkel olan bazı temel koku alma yeteneklerine sahip oldukları bulunmuştur. En sevdikleri yiyeceklerden biri olan meyve sineğinin kokusunu alabilirler. İnternette önerilen yusufçuk çekici bitkilerin çoğu kokuludur, ancak kokunun yusufçukları çektiğine dair bir kanıt yoktur.

Yusufçuk nimfleri de havuzda korunmaya ihtiyaç duyar, ancak yine daha küçük yarıklar ve saklanma yerleri sağlayan herhangi bir bitki işe yarayacaktır.

Birçok tür ortaya çıkmak için kamış tipi bir sapa tırmanmak ister. Kedi kuyrukları bunun için harikadır. Önemli olan sapın veya yaprağın şeklidir, gerçek bitki türü değil. Aslında yusufçuklar da ortaya çıkmak için kayaları ve insan yapımı yapıları kullanır, bu yüzden gerçekten bitkilere ihtiyaçları yoktur.

Bitkiler Böcekleri Çeker

Böceğe saldıran yusufçuk, fotoğraf Kim Young

Yusufçuklar sivrisinek gibi böcekleri yedikleri için, bu böcekleri çeken herhangi bir bitki dolaylı olarak yusufçukları da çekecektir. Hangi bitkiler sivrisinekleri çeker?

Sivrisinekler ve kara sinekler bitkilerden nektar yerler, ancak genelci oldukları ve birçok farklı bitkiyi kullandıkları görülmektedir. Geceleri aktiftirler ve gün boyunca çimlerde ve daha uzun bitkilerde saklanmayı severler. Birçok bahçıvanın onaylayacağı gibi, çeşitli bitkilere sahip bir bahçe bu böcekler için bir yuva sağlamalıdır.

Nektar üreten bir bitki türünün yetiştirilmesinin sivrisinekleri ve kara sinekleri bahçeye çekmek için daha iyi olduğunu gösteren sınırlı bilimsel kanıt vardır.

Bu böcekleri en çok çeken şey sudur. Sivrisinekler durgun suyu tercih eder ve kara sinekler hareketli suya ihtiyaç duyar.

Yumuşak meyve üreten bitkiler meyve sineklerini çekecektir, ancak bunlar favori bitki listelerinde asla belirtilmez.

Yusufçuk Çeken Bitkiler Ne Olacak?

Bu bir efsane!

Gördüğünüz "Yusufçukları Çekmek İçin En İyi Bitkiler" listesi sadece reklamlarına tıklamanızı sağlamak için uydurulmuştur. Bu tür sitelerden kaçının.

Eğer yusufçukları bahçenize çekmek istiyorsanız, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin. Eğer yakınlarda yaşıyorlarsa ve yeterince küçük böceğiniz varsa, bahçenizi bulacaklardır.

Daha da iyi bir seçenek ise bir gölet eklemektir. Bu, yusufçukları çekmenin en iyi yoludur ve böyle bir gölet inşa etme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: Yusufçuk Göleti Oluşturmak .

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.