Bitkiler Dondan Nasıl Korunur?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Yine yılın o zamanı - kuzeye soğuk ve don geliyor (ben 5. bölgede yaşıyorum). Zavallı bitkilerinizi düşünün - üşüyecekler - bu konuda hemen bir şeyler yapmalısınız - değil mi? İnternetteki yaygın tavsiye, ağaçlarınızı ve çalılarınızı dondan korumak ve sıcak tutmak için çuval bezine sarmanızdır. Verandanızdaki ve balkonunuzdaki kaplardaki bitkilerin baloncuklara sarılması gerekirBu yaygın efsaneye daha yakından bakalım ve sorunları anlamaya çalışalım.

Bitkilerin dondan korunması

Bitkiler Dondan Nasıl Korunur?

Bitkileri dondan korumak için ne yapmamız gerektiğine bakmadan önce, bazı temel fizikleri anlayalım. Okumayı bırakmayın - bunları anlamak çok kolay.

Isı nedir?

Isı bir enerji biçimidir. Bir şey daha fazla ısıya sahipse, daha fazla enerjiye sahiptir. Enerji kaybettikçe soğur. Yazın sıcak toprak, kışın donmuş topraktan daha fazla enerjiye sahiptir. Bununla birlikte, donmuş toprakta bile bir miktar depolanmış enerji vardır - donmuş toprakta sıcaklık vardır.

Bu ısı enerjisi sihirle elde edilmez. Bir nesnenin ısınması için bir yerden enerji emmesi gerekir - enerji kaynağı. Soğuk bir günde dışarıdan içeri girdiğinizde ısınmak için şöminenin yanında durabilirsiniz. Şömine bir enerji kaynağıdır ve vücudunuz bu enerjiyi emerek daha sıcak hissetmenizi sağlar.

Bitkiler Nasıl Isınır?

Bitkileriniz ısı enerjisini üç yerden alır. Isı üreten iç kimyasal reaksiyonları vardır. Kışın bitkiler kimyasal olarak aktif değildir ve bu nedenle çok az iç ısı enerjisi üretirler. İkinci ısı kaynağı güneştir. Bitkiler üzerinde parlayan güneş, bitkiye enerji aktarır ve bitki ısınır. Kışın geceler uzundur ve güneş parlamadığında bitkiler ısınmaz.Üçüncü ısı enerjisi kaynağı yeryüzünden gelir. Yeryüzünün merkezi erimiş lavdan oluşur ve buradan gelen ısı toprağın yüzeyine doğru hareket eder. Toprak donmuş olabilir ancak yine de alt seviyelerden toprağın üst seviyesine doğru hareket eden bir miktar ısı vardır. Bu ısı daha sonra havaya karışır.

Bir Bitkiyi Sarmak Onu Sıcak Tutmaz.

Bu kadar fizik yeter! Peki ya bitkiler? Balkonda oturan bir saksı bitkisini düşünün. Sıcak tutmak için bitkiyi sarmanız tavsiye edilir. Isı kaynağı nerede? Saksı toprakta değil, bu yüzden topraktan gelen ısı yok. Güneş sarılmış bitkinin üzerine parlayabilir. Sarma çuval bezi gibi bir şeyse, güneşin bitkiyi ısıtmada çok az etkisi olacaktır. Emilen herhangi bir ısı hızlaBalonlu naylon kullanılırsa, küçük bir sera gibi davranabilir. Plastikten geçen güneş, balonlu naylonun içini ısıtır - ama sadece gün boyunca. Güneş battığında, ısı kaybolacak ve bitki soğuk gece sıcaklıklarına maruz kalacaktır. Gerçek şu ki, gün boyunca bu ısıtma bitki için çok zararlı olabilir, ancak buEğer balonlu naylon kullanılıyorsa, ışık geçirmeyen bir malzeme ile kaplanmalıdır.

Bitkideki kimyasal reaksiyonlardan çok az miktarda ısı gelebilir, ancak kışın bu önemsizdir.

Balkondaki bitkinin ısı kaynağı olmadığından, sarmak onu sıcak tutmayacaktır.

Ağaçları ve çalıları çuval bezine sarmaya ne dersiniz - bu çalıları sıcak tutar mı?

Basit cevap HAYIR'dır. Zemin seviyesi dışında, ısı kaynağı yoktur ve bu nedenle çuval bezi ile hapsedilecek ısı enerjisi yoktur.

Yazımda Sarılı Ağaçlar Kışın Daha mı Sıcak Aslında sarılmış bitkilerin altındaki sıcaklığı ölçtüm.

Rüzgarın Etkisi Ne Olacak?

Hepimiz biliriz ki soğuk ve rüzgarlı bir günde dışarıda durursak, rüzgardan korunaklı bir yerde durduğumuzdan daha soğuk hissederiz. Vücudumuz kumaşlarla sarılmıştır - güzel ve ağır bir palto. Bu palto tıpkı balonlu naylon gibi bir yalıtkandır ve ısıyı paltonun içine hapseder. Bu mükemmel bir sistem değildir ve her zaman bir miktar ısı kaçar. Isı enerjisi paltonun dışına doğru hareket ettikçe, rüzgar hızlaBu olduğunda, daha fazla enerji paltonun dışına doğru hareket eder ve o da uçup gider. Eğer korunaklı bir yerde durursak, daha az enerji uçup gider ve daha fazlası paltonun içinde hapsolur - böylece daha sıcak oluruz. Isı kaynağı nerede diye sorabilirsiniz? Vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlardan geliyor. Bitkilerin aksine, kışın kapanmayız. Vücudumuz yediğimiz yiyecekleri 'yakar'.yemek yer ve bu kimyasal reaksiyonlar sonucunda vücut ısı enerjisi yaratır - ısı kaynağı biziz.

Kışın bitkiler bir ısı kaynağı değildir ve bu nedenle rüzgarın sıcaklıkları üzerinde daha az etkisi vardır.

Bitkilerin ve insanların rüzgarla ilgili başka bir sorunu daha vardır. Rüzgar, ısıyla birlikte nemi de alır. Biz insanlar için sorun değil - içeri girip sıcak bir içki içerek rüzgarla kaybolan suyu yerine koyarız. Bitkiler kışın toprak donduğunda bunu yapamazlar. Toprak donduğunda, bitki kökleri çok az su emer, bu nedenle kurutucu bir rüzgar bitkiler için çok zararlı olabilir.

Peki kışın bitkileri sarmaya ne dersiniz? Sarma işlemi bitkileri sıcak tutmaz. Ancak rüzgardan kaynaklanan nem kaybını azaltır. Kışın nem kaybı bir bitkiyi öldürebilir. Bir bitkiyi sarmak nem kaybını azaltır ve bitkinin bahara kadar hayatta kalmasına yardımcı olabilir.

Kışın bitkilerin üzerini örtmeli misiniz? Yazıma bakın Bitkiler Kışın Örtülmeli mi? daha ayrıntılı bir tartışma için.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: kamu malı

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.