Bloom Booster - Gübre Saçmalığı #5

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bloom Booster'ların bitkinizdeki çiçek sayısını artırdığı söylenir. Saçmalık. İşe yaramazlar ve aslında toprağınızı toksik hale getirerek bitkilerinizin büyümesini zorlaştırabilirler.

Çiçek güçlendirici gübre - kimin ihtiyacı var? Clematis recta, Aspen Grove Gardens'ta hiç gübre kullanmadan gayet iyi büyüyor. Fotoğraf: Robert Pavlis

Bloom Booster - Nedir bu?

Bloom Booster gübresi, yüksek orta gübre sayısına sahip bir gübredir - fosfor bakımından yüksektir. Ayrıca normalden daha yüksek miktarda potasyum içerebilir.

Bloom Booster gübresi diye bir şey yoktur!

Yüksek düzeyde fosfor içeren herhangi bir gübre, etikette sadece gübre olarak adlandırılsa bile, çiçeklenmeyi artırıcı bir gübre olarak kabul edilebilir.

Çiçeklenme güçlendirici ürünlerdeki gübre numaralarına bakarsanız, her üreticinin formülasyonunun farklı olduğunu hemen fark edersiniz. Bu garip! Çiçekleri güçlendiren özel bir formülasyon olsaydı, tüm üreticilerin aynı formülü kullanacağını düşünürdünüz? Kullanmazlar, çünkü böyle bir şey yoktur. Bunlar sadece etiketinde 'çiçeklenme güçlendirici' yazan gübre paketleridir.

Çiçek güçlendirici gübre, daha fazla gübre satın almanızı sağlamak için bir pazarlama hilesinden başka bir şey değildir. Birçok insan çiçekleri için bitki yetiştirir ve bu nedenle üreticiler daha fazla ürün satmak için daha fazla çiçek arzunuzu kullanırlar.

Çiçeklenme Arttırıcılar, İşe Yarıyor mu?

Yüksek düzeyde fosfor çiçek sayısını artırır mı?

Bu sorunun cevabı göründüğünden biraz daha karmaşıktır. Bitkiler düzgün bir şekilde büyümek için belirli miktarda fosfora ihtiyaç duyarlar. Gerekli diğer besinlerle birlikte yeterli miktarda fosfor alırlarsa, bitkiler en iyi şekilde büyür ve çok sayıda çiçek üretirler. Yeterli fosfor ve diğer besinleri alamazlarsa, düşük performans gösterirler.

Zaten yeterli fosfora sahip olan toprağa fosfor eklemek veya diğer besin maddelerinden birinde eksik olan toprağa fosfor eklemek bitkilerin daha iyi büyümesini SAĞLAMAYACAKTIR. Sadece doğal bir kaynağı boşa harcıyor veya daha kötüsü toprağınızı zehirli hale getiriyorsunuz.

Zaten bol miktarda fosfor içeren toprağa çiçeklenme arttırıcı eklemek çiçeklenme sayısını ARTTIRMAYACAKTIR.

Kuzey Amerika'da çok az bahçe toprağında fosfor eksikliği olduğu ortaya çıktı, bu da bu toprakların çoğunda çiçek güçlendiricinin çiçeklenmeyi artırmak için hiçbir şey yapmadığı anlamına geliyor.

Çiçek güçlendirici gübreleri kontrol ederseniz, bazılarının azot ve potasyum ile birlikte küçük besin maddeleri içerdiğini fark edeceksiniz. Gübre bu diğer besin maddelerindeki herhangi bir eksikliği giderirse, bitkiler daha iyi performans gösterecektir. Azot dışında, çoğu bahçe toprağında bu diğer besin maddelerinde bir eksiklik yoktur.

Bitkiler Çok Fazla Fosfor Kullanır mı?

Bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerine daha yakından bakalım. Bitkiler ne kadar fosfora ihtiyaç duyar?

Gül dokusu analiz edildiğinde, gübre sayıları 6-1-4 oranındadır (ref 1). Azot veya potasyumdan çok daha az fosfor içerirler. Jeff Gillman'a göre (ref 3), "bitki dokusunda genellikle fosfordan daha fazla kalsiyum, magnezyum ve kükürt vardır".

Peki neden 1-5-1 (Peters Professional Super Bloom Booster) gübre oranı bitkiler için iyi olsun?

Fosfor bitki büyümesi için kritik öneme sahiptir, ancak bitkilerin çok fazla fosfora ihtiyacı yoktur. Amerikan Gül Derneği şöyle diyor: "Kesme çiçek üretimi için ticari gül yetiştiricileri genellikle 3-1-2 NPK oranına sahip gübreler kullanır." Sanırım bu adamlar nasıl çiçek üreteceklerini biliyorlar!

Bitkiler iyi çiçek açmak için yüksek düzeyde fosfora ihtiyaç duymazlar.

Fosfor Toksik Olabilir

Topraktaki yüksek fosfor seviyeleri demiri bağlar, böylece bitkiler onu ememez. Bu da bitkide demir eksikliğine yol açarak damarlar arası kloroza neden olur.

Fazla fosfor ayrıca bitkiler için çok önemli olan mikorihizal mantarların gelişimini de engeller. Bu mantarlar bitkiye su ve fosfat sağlar. Bu konuda daha fazla ayrıntı için bkz. Mikoriza Mantarı Aşılayıcı Ürünler

Fazla fosfor bitkiler için zehirlidir.

Potasyum Çiçeklenmeyi Artırır mı?

Bazı çiçek güçlendiriciler aynı zamanda yüksek seviyede potasyum sağlar ve bazı insanlar potasyumun çiçek üretimi için önemli olduğunu düşünür.

Potasyum bitkilerin düzgün bir şekilde büyümesi ve çiçeklenmesi için gereklidir, ancak yüksek potasyum seviyeleri çiçeklenmeyi artırmayacaktır. 2 numaralı referansın işaret ettiği gibi - çiçeklenme hormon seviyeleri tarafından kontrol edilir - besin seviyeleri değil.

Konteynerler Ne Olacak?

Referans 3'te Jeff Gillman, Florida Üniversitesi'nden Timothy Broschat ve Kimberly Klock-Moore'dan şu alıntıyı yapmaktadır: "Konteynerde yetiştirilen bitkilerin çoğu, optimum büyüme için yalnızca minimum miktarda P'ye ihtiyaç duyar ve ... yüksek P'li gübre uygulamaları, yaygın olarak inanıldığı gibi bitkilerde kök veya sürgün büyümesini desteklemez."

Kaplar için çiçek güçlendirici kullanmayın.

Fosfor Çiçeklenmeyi Teşvik Etmez

Fosforun çiçeklenmeyi teşvik ettiğine dair çok az kanıt vardır. Toprakta fosfor veya potasyum eksikliğiniz yoksa, çiçek güçlendiricilere ihtiyaç duyulmaz veya bitkilerinize yardımcı olmazlar. Bunu bilmenin tek yolu, bir toprak testidir.

Toprağınıza fosfor eklemeyi bırakın!

Referanslar:

1) Amerikan Gül Derneği - Fosfor Yanılgıları - İyi Bir Şeyin Fazlası: //www.rose.org/phosphorus-fallacies-too-much-of-a-good-thing/

2) Çiçeklerin Hikayesi - Potasyum Efsanesi: //www.adonline.id.au/flowers/the-potassium-myth/

3) "Bahçe İlaçları Hakkında Gerçekler", Jeff Gillman tarafından yazılan kitap

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.