Çiçek Sonu Çürüklüğü

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Blossom End Rot (BER) domates, biber, karpuz, yumurta bitkileri ve elma gibi meyve veren sebzelerde görülen bir şekil bozukluğudur. Bu sorun genellikle kalsiyum eksikliğine bağlanır, ancak bunun bir efsane olduğu ortaya çıkmıştır.

Domateslerde çiçek ucu çürüklüğü, fotoğraf kaynağı: NC State University

Çiçek Ucu Çürüklüğü - Nedir?

Çiçek Ucu Çürüklüğü veya BER, meyvenin çiçek ucunda küçük, ıslak, su ile ıslanmış bir nokta olarak ortaya çıkar. Zamanla kahverengi veya siyah bir renge dönüşür ve kösele gibi sertleşir. Bu, birçok web sitesinde bildirildiği gibi bir hastalık değildir veya böcek hasarının bir sonucu değildir. Meyve büyüdükçe, normal büyüme sürecinde bir şeyler ters gider ve meyvedeki hücreler ölmeye başlar. Ölü hücrelersiyahlaşır ve sertleşir. Bitkinin bulunduğu ortamdan kaynaklanan fizyolojik bir durumdur.

BER en çok mevsimin ilk meyvelerinde görülür, ancak herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir.

Meyve bir kez etkilendiğinde düzgün gelişmez ve bitkinin enerjisini daha yeni meyvelere odaklayabilmesi için atılabilir.

Çiçek Ucu Çürüklüğü - Neden Olur?

Yıllarca kalsiyum eksikliğinin Çiçek Sonu Çürüklüğüne neden olduğu iddia edildi çünkü BER'li meyvelerin kalsiyum seviyeleri düşüktür.

Bilim insanları bir süredir sorunun kalsiyumun bitki içinde hareket ettirilmesinden kaynaklandığını, mutlaka bir eksiklik olmadığını düşünüyordu. Gibberellinler ve yakın zamanda izole edilen bir protein gibi çeşitli 'taşıyıcı' bileşikler, kalsiyumun bitkide ihtiyaç duyulan noktalara taşınmasından sorumludur. Kalsiyum hücre büyümesi için gereklidir ve bu nedenle gelişmekte olan meyve tarafından oldukça büyük miktarlarda gereklidir.Bu taşıyıcı bileşikler işlerini düzgün yapmadığında, bitkinin belirli noktalarında düşük kalsiyum seviyelerine neden olur.

Son araştırmalar, BER'in önce meyvede geliştiğini ve ancak bir sorun haline geldikten sonra meyvedeki kalsiyum seviyelerinin değiştiğini göstermektedir. Bunun anlamı şudur:

BER meyvede kalsiyum eksikliğine neden olur - tam tersi değil.

Gerçek sorunu anladığınızda, BER'e yönelik çözümlerin çoğunun neden işe yaramadığı ortaya çıkar.

Çiçek Ucu Çürüklüğüne Ne Sebep Olur?

En yaygın neden düzensiz sulamadır ancak tuzluluk, kuraklık, yüksek ışık yoğunluğu, ısı ve amonyakla beslenme gibi diğer çevresel faktörler de BER'e neden olabilir.

Örneğin, soğuk sıcaklıklar gibberellin seviyesini etkiler ve bu da BER'e yol açabilir. Bu durum, BER'in sezonun başlarında serin havalarda neden daha yaygın olduğunu kısmen açıklayabilir.

Çiçek Ucu Çürüklüğü Nasıl Çözülür?

Çoğu durumda bitki zaman içinde sorunu aşıyor gibi görünmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi, sezonun ilk meyvesinde sorun olma olasılığı yüksektir ve bundan sonra meyveler normal bir şekilde büyür - açık bir neden olmaksızın.

Aşağıda önerilen bazı çözümler yer almaktadır:

1) Kalsiyum ile gübreleme yapın. Toprağın kalsiyum eksikliği olması mümkündür ve bu durumda kalsiyum ile gübreleme yapmak BER'i ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çoğu toprakta çok fazla kalsiyum vardır ve eğer kalsiyum varsa, daha fazla gübreleme yapmak soruna yardımcı olmayacaktır. Çok fazla gübre, bitkinin kalsiyumu emmesini zorlaştırarak sorunu daha da kötüleştirebilir.amonyum bitkinin kalsiyumu emmesini zorlaştırabilir.

2) Yapraklara kalsiyum gübresi püskürtün, yani yapraktan besleme. Yapraktan besleme, özellikle ev bahçıvanları için bitkileri beslemek için uzun vadeli iyi bir çözüm değildir, en iyi ihtimalle hızlı bir çözümdür. Kalsiyum bitkide sadece köklerden ksilem yoluyla bitkiye ve büyüme noktalarına doğru hareket eder. Kalsiyumun yapraklardan floem yoluyla gelişmekte olan meyveye akma yeteneği yoktur.

İlginç bir deney, kalsiyum yaprak spreyinin domates bitkileri üzerindeki etkilerini ölçmüş ve hem bitki büyümesini etkilediğini hem de BER'i azalttığını bulmuştur. Yapraklardaki kalsiyum artışının köklerden meyveye daha fazla kalsiyum yönlendirilmesine neden olması mümkündür. Bu sadece bir çalışmadır, ancak kalsiyum yaprak spreyi BER'i azaltabilir.

3) Meyveye kalsiyum püskürtün. Meyvenin sert mumsu dış kabuğu çok geçirgen değildir ve besinlerin girmesine izin verecek stomaları yoktur. Kalsiyumu emme olasılığı yapraklardan bile daha düşüktür. Bu işe yaramaz.

4) Bitkiyi Epsom tuzları ile tedavi edin. İnsanların sorunları çözmek için neden Epsom tuzlarını önerip durduğunu bilmiyorum - bu çok saçma. Epsom tuzları magnezyum sülfattır - kalsiyum içermez! Çiçek Sonu Çürüklüğünün magnezyum eksikliği ile hiçbir ilgisi yoktur.

5) Daha fazla veya daha az sulayın. Bitkideki su seviyelerinin bitkinin çeşitli kısımlarındaki kalsiyum seviyelerinde rol oynadığına dair bazı kanıtlar vardır ve su seviyelerinin taşıyıcı bileşikler üzerinde bir etkisi olabilir. Bu tavsiyeyle ilgili sorun, su seviyelerini artırmanız mı yoksa azaltmanız mı gerektiğini bilmenin zor olmasıdır. Toprağı nemli tutun ve aşırı sulamayın.

6) Farklı bir domates çeşidi yetiştirin. Bu işe yarayabilir. Bazı çeşitlerin Çiçek Sonu Çürüklüğüne yakalanma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle farklı bir çeşit yetiştirmek sorunu sizin için çözebilir.

7) Toprağa bonemeal veya kireç eklemek. Bu iki ürün de kalsiyum içerir ve toprağınızda kalsiyum eksikliği varsa, bunlar yardımcı olabilir. Çoğu toprakta kalsiyum eksikliği olmadığını unutmayın, bu nedenle toprak testi yaptırana kadar bu ürünleri kullanmazdım.

8) Azotla aşırı gübreleme yapmayın. Bu önemlidir ve BER'e katkıda bulunabilir. Çok fazla azot bitkinin daha fazla yaprak büyümesine neden olur. Su yapraklara doğru çekilirken, beraberinde kalsiyum taşır ve bu da meyveye giden kalsiyum miktarını azaltabilir. Aşırı gübreleme ayrıca köklerin etrafındaki tuz miktarını artırır, bu da bitkinin kalsiyumu emmesini zorlaştırır.

Blossom End Rot'u çözmek için sihirli bir mermi yoktur. Bitkilere istedikleri gibi davranın (iyi toprak, kompost, düzenli su vb.) ve ciddi bir sorun yaşamamanız gerekir. Ancak BER'iniz varsa, okuduğunuz her şeye inanmayın.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.