Diyatomlu Toprak ile Sümüklü Böceklerden Nasıl Kurtulunur

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sümüklüböcekler, sümüklüböcekler, sümüklüböcekler - herkes sümüklüböceklerden kurtulmak istiyor ve işe yaradığı bildirilen her türlü yöntem var. Bunlardan birkaçını daha önce gözden geçirmiştim:

  • Yumurta Kabukları Sümüklü Böcekleri Kontrol Eder - Gerçekten İşe Yarıyorlar mı?
  • Kahve Telvesi ile Sümüklü Böceklerden Kurtulmak
  • Bira ile Sümüklü Böceklerden Nasıl Kurtulunur
  • Bakır ile Sümüklü Böceklerden Nasıl Kurtulunur

Diyatomlu toprağa ne dersiniz? Görünüşe göre, diyatomlu topraktaki keskin kenarlar sümüklü böceklerin karınlarını kesiyor ve kan kaybından ölüyorlar. Diyatomlu toprak böcekleri kontrol etmek için etkili bir şekilde kullanılıyor, belki sümüklü böcekler üzerinde de işe yarar. Deney zamanı.

Diyatomlu Toprak - diyatomlar

Diyatomlu Toprak Nedir?

DE, diyatomit veya kieselgur/kieselguhr olarak da bilinen diyatomlu toprak, 10 ila 200 mikrometre veya milimetrenin bir kesri aralığında parçacık boyutlarına sahip yumuşak silika bazlı bir kayadır. Kaya, bir tür sert alg olan fosilleşmiş diyatomlardan oluşur.

DE iki farklı sınıfta mevcuttur; gıda sınıfı ve havuz filtresi sınıfı. Bahçecilik amaçları için her zaman gıda sınıfı veya haşereler için işaretlenmiş bir ürün kullanmalısınız. Havuz sınıfı farklı şekilde işlenir ve işe yaramaz.

Bahçecilikte, diyatomlu toprak böcek ilacı olarak kullanılır. Böceklere uygulandığında, mumsu koruyucu kaplamalarını kaldırır ve dış iskeletlerinde çiziklere neden olarak dehidrasyona ve ölüme yol açabilir. Böcekleri öldürebiliyorsa, sümüklü böceklerde de işe yarayabilir mi? İnternetteki birçok bilgi kesinlikle işe yaradığını söylüyor.

Diyatomların keskin kenarlarının sümüklüböceğin ayağını (yani altını) kestiği ve sümüklüböceğin ya kan kaybından öldüğü ya da nem kaybı nedeniyle susuz kaldığı iddia edilmektedir.

Uyarı: Bu deneyde sümüklü böcekler ve salyangozlar zarar görmüş ve sonunda öldürülmüştür!

Sümüklüböcek Kontrolü - Deney Düzeneği

Deney iki şeyi test etmek üzere tasarlanmıştır:

a) Sümüklü böcekler (ve salyangozlar) diyatomlu toprak çizgisini geçer mi? Bir bitkinin etrafına yerleştirilirse, sümüklü böceğin bitkiye ulaşmasını engeller mi?

b) Eğer bir sümüklü böcek diyatomlu toprak üzerinde sürünürse, ölecek kadar kötü kesilir mi?

Yukarıdaki (a) şıkkını test etmek oldukça basittir. Diyatomlu topraktan bir halka yapın ve halkanın ortasına bir sümüklü böcek yerleştirin. Ne olduğuna bakın. Eğer DE'yi geçmezlerse, dairenin içinde kalacaklardır.

(b) şıkkını test etmek biraz daha zor. Sümüklü böcek üzerindeki kesikler neye benzer? Kanar mı? Sümüklü böcek uzmanı değilim ve kesikleri kontrol etmek için iyi bir stereoskopum yok. Farklı bir yaklaşım izlemeye karar verdim. Sümüklü böceği biraz DE üzerinde gezdirin ve sonra ölüp ölmediğine bakın. Kesik olup olmaması ya da kaç tane kesik olduğu umurumda değil. Bir bahçıvan olarak tek umursadığım maruziyetten ölmeleri.

Toplanan sümüklü böcek ve salyangozlar birkaç gün boyunca plastik bir kapta su ve yiyecek olarak çürümekte olan meyve ve sebzelerle birlikte tutuldu. Bulundukları ortamdan oldukça memnun görünüyorlardı ve iyi besleniyorlardı.

Sümüklü Böcekler Diyatomlu Toprağı Geçer mi?

Aşağıdaki resimler salyangozların DE'yi geçip geçmediğini görmek için yapılan bazı testleri göstermektedir. Deney aynı zamanda sümüklü böceklerle de gerçekleştirilmiş ve sümüklü böcekler ile salyangozlar arasında bir fark bulunmamıştır.

Çembere yerleştirildiklerinde sürünmeye başlarlar ve kısa sürede DE'ye ulaşırlar. Üst ve alt dokunaçları çevrelerini algılamak için uzanır. Üsttekilerin gözleri vardır ancak sadece ışığı ve karanlığı görürler. Alttakiler kokulara duyarlıdır. Her ikisi de dokunmaya duyarlıdır.

Dokunaçlar diyatomlu toprağa yaklaştıklarında hemen geri çekildiler. Her iki tür dokunaç da geri çekildiğine göre, DE'nin verdiği hissi sevmedikleri sonucuna varmak mantıklı görünüyor. Belki de keskinliği hissedebilirler?

Her halükarda, salyangozlar DE'yi asla geçmediler. Yaklaştıklarında geri döndüler ve farklı bir yoldan kaçmaya çalıştılar. Ancak geçmeye çalışırken üzerlerine biraz DE bulaştı.

Diyatomlu topraktan bir halkayı geçmeye çalışan salyangozlar

Sümüklü böcekler, DE'nin üzerlerinde nasıl bir etki yarattığını görmek için 48 saat boyunca plastik yuvalarına geri gönderildi. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, kısa vadeli bir etki görülmedi.

Aynı salyangozlar, 48 saat sonra, diyatomlu topraktan tamamen etkilenmemiş

Bu denemedeki test sümüklüböcekleri ve salyangozlar gönüllü olarak DE'nin üzerinden geçmezler. Kuru olması ve DE bandının yeterince geniş ve kalın olması koşuluyla, DE çoğu zaman sümüklüböceğin bitkiye ulaşmasını engelleyecektir. Bir denemede, bir salyangoz başka bir salyangozun üzerinden geçerek DE'yi tamamen kaçırdı - kaçtı.

Islak Diyatomlu Toprak İşe Yarar mı?

Hem ambalaj hem de internetteki bilgiler DE'nin sadece kuru olduğunda etkili olduğunu söylüyor. DE'nin üzerine biraz su damlattıktan sonra yukarıdaki deneyi tekrarladım. Islak DE üzerinde yürümekte hiçbir sorun yaşamadılar.

Salyangozlar ıslak diyatomlu toprağı geçerken sorun yaşamadı

Diyatomlu Toprak Sümüklü Böcek ve Salyangozları Öldürür mü?

Sümüklü böcekler DE'yi geçemedikleri için, onları diyatomlu toprağa maruz bırakmanın farklı bir yolunu bulmam gerekti. Basitçe bir tanesini aldım ve onu (hermafrodittirler) DE yığınının içine bıraktım. DE üzerinde sürünmeye zorlandı ve maddeye oldukça bulandı.

Bu deneyden hoşlanmadığı açıktı - DE karnını keserken küçük sekanslar duydum mu? Emin değilim. Beyaz tozdan uzaklaşmaya çalışarak çeşitli vücut parçalarını geri çekmeye devam etti. Sonunda yığından kurtuldu.

Zavallı şey! Onu aldım ve tekrar yığının üzerine koydum. Bu sefer yığından çıkması daha uzun sürdü. Salyangoz biraz sıkıntıda görünüyordu ya da belki de durumundan memnun değildi. İkinci kez DE'den kurtulduğunda, kabuğunun içine çekildi ve orada öylece yattı. Gidici olduğunu anladım.

Salyangoz, isteksizce diyatomlu toprakta oynuyor

Sümüklüböcek 48 saatliğine plastik yuvasına geri gönderildi. Yırtıklarından dolayı ölmesini bekliyordum, ancak aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi iyiydi. Kabuğundaki diyatomlu toprağın bir kısmını hala görebilirsiniz.

Diyatomlu toprağa maruz kaldıktan 48 saat sonra salyangoz - canlı ve iyi durumda.

Hayatta kalma oranında bir fark olup olmadığını görmek için deneyi bir sümüklü böcekle tekrarladım.

Sümüklü böcek, isteksizce diyatomlu toprakta oynuyor

Sümüklüböcek birkaç gün sonra gayet iyi durumda. Dökülen DE hala görülebiliyor.

Diyatomlu toprağın burada test edilen sümüklü böcek veya salyangoz türlerini öldürmediği açıktır. Belki enfeksiyon veya kimyasal maruziyet nedeniyle birkaç hafta veya ay içinde öleceklerdir, ancak bahçıvanlar olarak, oldukça hızlı bir şekilde ölmezlerse, DE'nin sümüklü böcekleri öldürmek için bize bir faydası yoktur. Diyatomlu toprak bu testte sümüklü böcekleri öldürmedi.

Diyatomlu Toprak Sümüklü Böcekleri Kesmez

DE'nin keskin kenarlarının sümüklüböceklerin karınlarını kestiğini okuduğumdan beri şüphelerim vardı. Sümüklüböcekler her şeyin üzerinde sürünmeye alışkındır. Yumurta Kabukları Sümüklüböcekleri Kontrol Eder - Gerçekten İşe Yarıyorlar mı? yazımda, bıçakların ve yükseltici bıçakların üzerinde süründükleri bir video görebilirsiniz. Beyaz bir toz neden onlara zarar versin ki?

Bunu daha iyi anlamak için sümüklüböcek balçığını anlamak önemlidir. Referans 1 ve 2 bazı ayrıntılar sağlayabilir, ancak kısaca, balçık sümüklüböceğin ayağını kesiklerden korur.

Sümüklü böcekleri izlerken, sümüklü böceğin DE'ye dokunduğu yerde DE'nin beyazdan griye döndüğünü fark ettim. Birkaç dakika sonra tekrar beyaza döndü. Gri renk, suyun / balçığın DE'ye aktarıldığının bir göstergesidir. Sümüklü böcekten gelen balçık, DE'yi ıslak ve etkisiz hale getiriyor.

Diyatomlu toprağın sümüklü böcekleri kestiğine inanmıyorum - bu da başka bir efsane.

Diyatomlu Toprak Sümüklü Böcekleri Uzaklaştırır mı?

Eğer bitkinizin etrafını bahçenizdeki en büyük sümüklüböcek ayağı kadar geniş bir DE hattı ile çevirirseniz..... bitkinize ulaşmalarını engelleyecektir. Ancak..... her zaman bir ama vardır.

Yağmur DE'yi yıkar ve rüzgar uçurur, bu nedenle düzenli olarak uygulanması gerekir. Islak olduğunda, çalışmayı durdurur ve sümüklü böcekler ıslak yerleri sever. Bu nedenle sulamadan sonra veya yağmurdan sonra uygulamayın - önce toprağın kurumasına izin vermeniz gerekir.

Sümüklü böcekleri çok sayıda bitkiden uzak tutmanın ekonomik bir yolu olduğunu düşünmüyorum. Bir veya iki özel bitkiyi kurtarmak - Tamam, ama 40 hostadan oluşan koleksiyonunuzu korumaya çalışıyorsanız, çok paranız olsa iyi olur.

Sümüklü böcekleri dışarıda tutmak için bitkilerinizi DE ile halkalamakla ilgili temel bir sorun vardır. DE'yi toprağa koymadan önce sümüklü böceklerin çemberin içinde olmadığından emin olmalısınız. Eğer öyleyse, onları kafesliyor ve korumaya çalıştığınız bitkiyi yemeye zorluyorsunuz demektir.

Sonuç olarak, DE sümüklü böcekleri caydırmak için işe yarıyor, ancak birkaç bitkiden daha fazlası için pratik bir çözüm olup olmadığını sorguluyorum. Her halükarda sümüklü böcekleri öldürmez.

Sümüklüböcek Seks

Bunun DE ile ne ilgisi var diye soracak olursanız, hiçbir ilgisi yok. Ama aşağıdaki video o kadar havalı ki mutlaka izlemelisiniz.

Görünüşe göre bu video İngiltere'de engellenmiş, ki bu garip çünkü BBS bu videoda paylaşımı etkinleştirmiş, bu da insanların bağlantıyı paylaşmasına izin verdikleri anlamına geliyor. Yukarıdakileri çalıştırabilirseniz, işte bağlantı "//youtu.be/wG9qpZ89qzc".

Referanslar:

1) Salyangoz ve Sümüklüböceklerden Gelen Sümük Nedir? : //animals.mom.me/slime-comes-snails-slugs-5801.html

2) Sümüklüböcekler - İlginç Bilgiler, Mukuslu Balçık ve Haşere Kontrolü: //hubpages.com/hub/Slugs-and-Slug-Slime

3) Fotoğraf Kaynağı: pali_nalu

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.