Doğal Olmayan Toplama Korkusu - Küçük Sayıları Anlamak

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Roundup ve aktif maddesi olan glifosatın arkasındaki bilimi anlamak için zaman harcarsanız, kısa sürede bunun diğer birçok kimyasalla, hatta evde bolca kullanılanlarla karşılaştırıldığında güvenli bir kimyasal olduğunu fark edersiniz. Öyleyse neden bu kadar çok insan Roundup'tan korkuyor?

Muhtemelen en büyük neden, Roundup ve Monsanto karşıtı kalabalığın büyük tanıtımıdır. Bu, birçok insanın dikkatine birbiri ardına yanıltıcı makaleler getiren güçlü bir güçtür.

Bence bu korkunun bir başka nedeni de çok küçük ve çok büyük sayıları anlayamamamız. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada doğal su sistemlerinde glifosat bulundu ve bunun birkaç kişi tarafından korkulması gereken gerçek bir sorunun kanıtı olarak paylaşıldığını gördüm. Bu insanlar sadece küçük sayıları anlasaydı, rapordan veya Roundup'tan korkmazlardı.

İçme suyunda doğal olmayan Roundup korkusu - Küçük sayıları anlamak

Suyumuzdaki Glifosat

Yakın zamanda yapılan bir çalışma (ref 1) İspanya'da test edilen 140 yeraltı suyu örneğinin %41'inin glifosat içerdiğini ortaya koymuştur.

Özet başlığı "Yeraltı suyu örneklerinde glifosatın ultra hassas bir immünoassay kullanılarak belirlenmesi ve on-line katı faz ekstraksiyonu ve ardından tandem kütle spektrometresine bağlı sıvı kromatografisi ile doğrulanması."

Alıntılanan referansın yazarı, çalışmanın verilerini almış ve şu başlığı atmıştır: "Glifosat, topraktaki düşük hareketliliğine rağmen yeraltı sularına ulaşabilmektedir. İspanya'nın Katalonya bölgesinden alınan 140 yeraltı suyu örneğinin %41'i, teknik olarak miktar belirleme sınırının ötesinde yüksek seviyeler içermektedir." "Teknik olarak miktar belirleme sınırının ötesinde yüksek seviyeler içermektedir" ifadesine dikkat edin

Seviyeler ng/L aralığında - yani yüksek seviyeler .

"Teknik olarak miktar belirleme sınırının ötesinde" ne anlama geliyor? Bu kesinlikle seviyelerin ölçülemeyecek kadar yüksek olduğu anlamına gelmez - sadece numuneyi seyreltirsiniz. Ve eğer seviyeler tespit edilemeyecek kadar düşükse - o zaman kesinlikle yüksek seviyeler .

İnsanları glifosatın dehşetine ikna etmeye yardımcı olacak daha fazla saçmalık.

Örneklerin %41'inde glifosat bulmuşlardır. Bu da %59'unda glifosat bulunmadığı anlamına gelir ki bu da raporlama için çok daha olumlu bir yoldur.

Elimde makalenin aslı yok, sadece özeti var, ancak bu tartışma için bu yeterli. Çalışmanın iyi yapıldığını ve verilerin doğru olduğunu varsayacağım.

Küçük Sayıları Anlamak

Pozitif numunelerin %41'inde ortalama glifosat 200 ng/L idi. 200 gibi bir sayı kulağa çok geliyor ve biz insanlar ng (nano-gram) değerini gerçekten gözümüzde canlandıramıyoruz, bu yüzden bu çok gibi görünüyor. Peki ama ne kadar?

200 ng/L = 0.000.000,2 g/L

Bir gramın yaklaşık bir ataç ağırlığında olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak bu çok küçük olduğu için bu sayıyı anlamanıza gerçekten yardımcı olmaz.

"Glifosat için EPA İzin Verilen Günlük Alım Miktarı (ADI) vücut ağırlığının kg'ı başına 1.750 µg (1,75 mg) olarak belirlenmiştir. AB ADI ise vücut ağırlığının kg'ı başına sadece 0,3 mg'dır." (ref 2). Ben ortalama 1mg/Kg ile devam edeceğim.

Bu günlük güvenli̇ alim 70 Kg (150 pound) ağırlığındaki biri için 70 mg İspanya'da ortalama kirli su içiyor olsaydınız, şu suyu içmeniz gerekirdi 350,000 L buraya ulaşmadan önce güvenli seviye Ya da herkesin anlayacağı şekilde ifade edersek, 1.000.000 şişe iyi Kanada birası... Ve bu da günlük ödenek.

Peki ya su?

Yukarıdaki hesaplama bilgilendiricidir, ancak çok önemli bir ayrıntıyı atladım. Su da toksiktir. Su için LD50 değerini>90 mL/Kg olarak gösteren bir MSDS (malzeme güvenlik veri sayfası) (ref 3) buldum.

Yukarıda bahsedilen 70 Kg'lık kişinin sadece 6,3 L su içtikten sonra ölme ihtimali %50'dir. 350.000 L suyu içemeden çok önce ölmüş olacakları neredeyse kesindir. glifosat içeren su İspanya'dan.

Muhtemelen sadece bir biyokimyacı için ilginç olan, suyun sizi asla öldürmeyeceği gerçeğidir. Su içtiğinizde vücudunuzun sodyum/potasyum seviyeleri bozulur ve bu da sizi öldürür. Suyun kendisi zehirli değildir.

Referanslar:

  1. Glifosat yeraltı sularına ulaşabilir; //www.greenmedinfo.com/article/glyphosate-despite-its-low-mobility-soils-capable-reaching-groundwater-41-140-groundwater
  2. Kahvaltılık Gıdalardaki Glifosat Düzeyleri: Güvenli olan nedir?; //www.anh-usa.org/glyphosate-breakfast-report/
  3. Su için MSDS; //www.ch.ntu.edu.tw/~genchem99/msds/exp26/water.pdf
  4. Fotoğraf Kaynağı; Aqua Mechanical (fotoğraf değiştirildi)

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.