Domates Tohumu Fermantasyonu - Gerekli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Domates tohumu fermantasyonu gerekli midir? Domates tohumu toplamak ve temizlemek için internette tanımlanan pek çok yöntem vardır, ancak hangisi en iyi sonucu verir? 'En iyi' tanımını nasıl yapacağız? Ticari bir tohum şirketi için iyi sonuç veren bir yöntem, ev bahçıvanı için en iyi seçenek olmayabilir.

Çok yaygın bir seçenek de 'domates tohumu fermantasyonu' yöntemidir. Bazıları yüksek çimlenme oranı elde etmek için bunun kesinlikle gerekli olduğunu söyler, ancak herkes bunu kullanmaz ve yine de iyi çimlenme elde ettiklerini iddia ederler.

Ayrıca fermantasyonun tohum üzerindeki patojenleri azalttığına inanılmaktadır. Bu yazıda domates tohumlarının toplanması ve temizlenmesinin ardındaki bilime bakacağım.

Domates Tohumu Fermantasyonu - Gerekli mi?

Domates Tohumu Temizleme

her tohumun etrafında jel gösteren domates tohumu

Her domates tohumu, domates eti ile çevrili jel benzeri bir kese ile çevrilidir. İkinci kısmı tohumdan çıkarmak oldukça kolaydır, ancak tohumu bir elekte yıkasanız bile jel kesesi bağlı kalır.

Birçok kaynak domates jelinin veya etinin çimlenmeyi engelleyeceğini söylemektedir. Eğer bu doğruysa, bunu ortadan kaldırmayan hiçbir yöntem işe yaramayacaktır. Fermantasyonun jeli ortadan kaldırdığı iddia edilmektedir.

Domates Tohumu Temizleme Yöntemleri

İşte tohum temizlemek için kullanılan bazı yöntemlerin listesi. Farklı bir yöntem kullanıyorsanız yorumlarda bana bildirin.

Domates Tohumunun Fermantasyonu

Olgun bir domatesten tohumlar çıkarılır ve lapa 48 saat bekletilir. Bazıları bir hafta bekletir ancak bu çimlenme oranını düşürecektir. Ortaya çıkan ve artık bol miktarda küf içeren lapa yıkanır ve tohumlar kurutulur.

Bu muhtemelen internetteki en popüler yöntemdir ve bazı devlet siteleri tarafından da desteklenmektedir.

Sürtme Domates Tohumu

Bu yöntemin gerçekte bir adı yoktur, ancak 'sürtme' oldukça açıklayıcıdır.

Tohumlar meyveden çıkarılır ve her biri tek tek kağıt havlulara sürülür. Jel kolayca çıkar ve elinizde oldukça temiz bir tohum kalır. Tohum daha sonra yıkanır, kurutulur ve saklanır.

Bu yöntem oldukça işe yarar ve tüm eti çıkarır, ancak çok sıkıcı bir yöntemdir. Her çeşitten sadece birkaç tohuma ihtiyaç duyan çoğu bahçıvan için bu bir sorun değildir, ancak 100 tohum toplamak istiyorsanız - bir süre meşgul olacaksınız.

Bu yöntemi şahsen kullandım ve benim için yüksek çimlenme oranları sağladı.

'Hiçbir Şey Yapmama' Yöntemi

Bu yöntemi ilk duyduğumda işe yarayacağına inanmamıştım, ancak birçok insan bunu kullanıyor.

Tohumları ayıklayın, akan suyun altında yıkayın ve kurutun. Kağıt havlu kullanmayın çünkü her bir tohumun etrafındaki jel kuruduktan sonra kağıda sıkıca yapışır. Bu yapışma sorununu azaltmak için yağlı kağıt veya seramik bir yemek tabağı kullanın.

Fazladan jel ve et ne olacak? Görmezden geliyorsun.

Bildiğimizi sandığımız bilime göre, et çimlenmeyi engelleyecektir ve bu yöntem işe yaramayacaktır. Ancak bazı insanlar için işe yarıyor, bu yüzden belki de bunların hepsi bir efsanedir? Belki de kurutma işlemi ve ardından birkaç aylık depolama, engellemenin üstesinden gelmek için yeterlidir?

Domates Deterjanıyla Yıkama Yöntemi

Tohumların Clorax, destek sodası, çamaşır sodası ve trisodyum fosfat (TSP) gibi çeşitli ev ürünleriyle tedavi edildiğine dair çeşitli raporlar da bulunmaktadır.

Tüm bu ürünler etin sindirilmesine ve temiz tohum üretilmesine yardımcı olmalıdır. İlginçtir ki, aile yadigarı tohum toplayan pek çok kişi organik bahçecidir, ancak tohum toplama söz konusu olduğunda kimyasal kullanmaktan çekinmezler!

Kimyasal arıtmanın, ekstra kimyasal kullanımını gerektirmeyen fermantasyondan daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yok gibi görünüyor.

Domates Tohumlarının Doğrudan Gömülmesi

Çekirdeğini tüm etiyle birlikte çıkarın ya da tüm domatesi kullanın. Tohumun gelecek baharda filizlenmesi için bahçeye gömün.

Her bahar bahçemde fideler çıktığı için bunun bir dereceye kadar işe yaradığından eminim, ancak bence çok pratik değil.

Domates Tohumu Toplamak için Test Yöntemleri

Bir deney yapmaya ve yukarıdaki üç yöntemi test etmeye karar verdim; fermantasyon, ovalama ve hiçbir şey yapmama. Bu video size deneyin nasıl yapıldığının ayrıntılarını verecek ve sonuçları gösterecek.

Yukarıdaki video oynatılmazsa, şu bağlantıyı deneyin: //youtu.be/3s_mMgBuTR8

Aşağıda benim koşullarım ve test ettiğim üç çeşide (Garden Treasure, Garden Gem ve Early Girl) dayanarak vardığım sonuçlar yer almaktadır.

  1. Çeşitler arasında herhangi bir fark bulunmamıştır.
  2. Her üç yöntem de mükemmel çimlenme sağlamıştır - %100.
  3. Her üç yöntem de fidelerin iyi bir şekilde büyümesiyle sonuçlanmıştır.
  4. Jel ve etin tohum üzerinde bırakılması herhangi bir mantar gelişimine neden olmamıştır.

domates fideleri test edilen tüm toplama yöntemleri için iyi büyür

Domatesin jeli ve eti tohum çimlenmesini engellemez veya en azından soğuk depoda birkaç ay kaldıktan sonra küf oluşumuna neden olmaz. Hiçbir şey yapmama yöntemi de fermantasyon yöntemi kadar işe yaradı.

Ev Bahçıvanları İçin En İyi Domates Tohumu Temizleme Yöntemi

Bence ovma yöntemi, kendileri için birkaç tohum toplayan herkes için muhtemelen en hızlı ve en kolay yöntemdir. Fermantasyon için birkaç gün beklemenize gerek kalmadan tohumu çıkarmanıza ve hemen kurutmanıza olanak tanır.

Daha Büyük Miktarlar İçin En İyi Domates Tohumu Temizleme Yöntemi

Daha fazla sayıda tohuma ihtiyacınız varsa, fermantasyon yöntemi en iyisidir. Daha fazla sayıda tohum için en az iş gerektiren ve en temiz tohumları üreten yöntemdir. Bu yöntemin patojenleri azaltmada da bazı faydaları olabilir.

Fermantasyonun doğru şekilde yapılması hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya göz atın; Domates Tohumu Toplamanın En İyi Yolu .

Hastalıklar

Peki ya hastalıklar? Fermantasyon hastalıkları ovalama yönteminden daha mı iyi azaltıyor?

Fermantasyon "bakteriyel pamukçuk ve diğer tohum kaynaklı hastalıkları yok edebilir." Sürtme yöntemi tohumun yüzeyinde bulunan hastalıkları ortadan kaldırmayacaktır.

Domates kanseri bir sorunsa, fermantasyon yaklaşık 18ºC (65ºF) sıcaklıkta 96 saat (4 gün) sürmelidir. Bu uzun fermantasyon tohumda hasara neden olabilir, ancak hastalığın azalmasıyla dengelenir.

Geç yanıklık domateslerde önemli bir sorundur ve "bildiğimiz kadarıyla, patojen kurutulmuş domates tohumunda bir sezondan diğerine eşeysiz olarak hayatta kalamaz."

Çoğu durumda, bir fermantasyon işleminden sonra hastalıklar için tedavi gerekli değildir.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.