Ev Bitkileri Oksijen Seviyesini Artırır mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İç mekan bitkileri evlerimizdeki havayı temizlemek konusunda büyük bir üne sahiptir. Hava Temizleyici Bitkiler - İşe Yarıyorlar mı? 'de, ev bitkilerinin VOC'leri (zehirli kimyasallar) evimizden uzaklaştırdığı fikrini çürüttüm - bu sadece iyi duyurulmuş bir efsanedir. Bu yazıya yorum yapan birkaç kişi ve Bir Bahçe Efsanesi Doğuyor - Bitkiler Havayı Temizlemez , Bitkilerin kimyasalları uzaklaştırmaktan daha fazlasını yaptığını belirtmek için - iç mekan bitkileri havadaki oksijen seviyesini artırır. Bu artan oksijen sağlığımıza çok katkıda bulunur - ya da insanlar öyle iddia eder. Ev bitkileri evdeki oksijen seviyesini artırır mı?

Ev bitkileri evdeki oksijen seviyesini artırmaz.

Bitkiler ve Fotosentez

Fotosentez yoluyla bitkiler CO2'yi suyla birleştirerek şeker ve O2 (oksijen) üretirler. Bu gerçeği herkes kabul eder. Doğada oksijen üretimi o kadar önemlidir ki, bitkiler olmasaydı kısa sürede onu tüketir ve ölürdük.

Mantıksal olarak, bir evdeki bitkilerin de önemli miktarda oksijene katkıda bulunacağı sonucu çıkar. Oksijen ürettiklerine şüphe yok, ancak ne kadar üretiyorlar? Tükettiğimiz miktarla karşılaştırıldığında bu miktar önemli mi? Bitkilerin bulunduğu bir ev, bulunmayan bir eve göre daha yüksek bir oksijen seviyesine sahip midir?

İyi Kalite Oksijen

Bir dizi web sitesi, bitkilerin iyi kalitede oksijen Oksijen oksijendir, basit bir moleküldür ve bitkiler tarafından üretilen oksijen havada bulunan oksijenle tamamen aynıdır.

İnsanlar Ne Kadar Oksijen Tüketir?

İnsanlar tarafından oksijen kullanımı bilimi iyi anlaşılmıştır (ref 1). Bir yetişkin günde yaklaşık 550 L oksijen kullanır.

Bir Bitki Ne Kadar Oksijen Üretir?

Bir bitkinin ürettiği oksijen miktarını hesaplamak çok daha zordur çünkü birçok değişkene bağlıdır. Bitkiler, enerji kaynakları olan şekerleri üretmenin bir yan ürünü olarak oksijen üretirler. Yavaş büyüyen bitkiler, hızlı büyüyen bitkilerden çok daha az şekere ihtiyaç duyar ve bu nedenle çok daha az şeker ve oksijen üretirler.

Düşük ışık seviyeleri fotosentezi etkiler ve daha az oksijen üretimine neden olur. Sıcaklık, su seviyeleri ve mevcut besinler de fotosentezi ve dolayısıyla oksijen seviyelerini etkiler.

Bir bitkideki fotosentez, bitkinin havadan karbon alması ve bunu gövdesine - yapraklar, gövdeler ve kökler - eklemesiyle sonuçlanır. Emilen her CO2 molekülü, bitkinin ağırlığına bir atom karbon ekler ve bir molekül O2 üretir. Bu nedenle, bitkiyi tartarak üretilen oksijen miktarını tahmin edebiliriz.

Marco Thorn bu tahmini yapmış ve "yetiştirilen her 150 gram bitki dokusu için 32 gram oksijen açığa çıkmaktadır. Bu da normal sıcaklık ve basınç altında 22 litre oksijen demektir" sonucuna varmıştır (ref 2).

Bitkiler de Karbondioksit (CO2) Üretir

Fotosentez CO2'yi O2'ye dönüştürür, ancak bitkiler aynı zamanda solunum da yapar. Solunum sırasında şeker ve oksijeni CO2 ve suya dönüştürürler. Bu fotosentezin tersidir ve gece gündüz her zaman tüm hücrelerde gerçekleşir.

Zamanla bitkiler biriktirdikleri karbon nedeniyle daha büyük ve daha ağır hale gelirler. Bu nedenle solunumdan üretilen CO2 miktarının fotosentezde kullanılan CO2'den daha az olduğunu biliyoruz - aksi takdirde büyüyemezlerdi.

Solunum, özellikle fotosentezin olmadığı gecelerde bitkilerin ürettiği net oksijen miktarını azaltır.

Bitkiler İnsanlara Karşı

İnsanlar günde 550 L oksijen tüketiyor (ref 1). Bu miktarda oksijen üretmek için ne kadar bitki büyümesine ihtiyacımız var?

Bitkiler her 150 g büyüme için 22 L üretir (ref 2). Bir kişinin kullandığı oksijeni üretmek için ağırlıklarının her gün 3,75 Kg (8 pound) artması gerekir.

Bitkilerin yavaş büyüdüğünü unutmayın. Ev bitkilerinize her gün 3,75 Kg eklemek çok sayıda bitki gerektirecektir.

Çoğu evde bitkiler tükettiğimiz miktara yakın oksijen üretemezler.

İç Mekan Bitkileri Havayı İyileştirir mi?

Yani ev bitkileri ihtiyacımız olan tüm oksijeni sağlayamazlar, ama oksijen seviyesini artırırlar mı?

NASA Bilgi Formundan havanın %20,95 O2 ve %0,04 CO2 içerdiğini biliyoruz. Eğer bir odada tüm CO2'yi kullanıp oksijene dönüştürecek kadar bitki olsaydı, oksijen seviyesi %20,95'ten %21'e çıkardı (ref 3). Bu artışın tespit edilmesi zordur ve insanlar üzerinde hiçbir etkisi olmazdı. Bu artışın mümkün olan maksimum artış olduğunu ve bitkilerin tüm CO2'yi kullanacağını varsaydığını unutmayın.CO2 mevcuttur. Gerçek hayatta artış daha da azdır.

Ev Bitkileri Oksijen Seviyesini Artırır mı?

Pek sayılmaz. Odaya oksijen eklerler, ancak katkıları ihmal edilebilecek kadar azdır. İnsanların bir odadaki O2 ve CO2 seviyeleri üzerinde bitkilerden çok daha büyük bir etkisi vardır. Daha yüksek oksijenli bir ortamda yaşamak istiyorsanız - eşinizden ve çocuklarınızdan kurtulun!

İyi oksijen seviyelerine katkıda bulunan ana faktör havalandırma oranıdır - dış mekanla hava alışverişi.

Ev bitkilerini evinizdeki havayı iyileştirecekleri için değil, onlardan keyif aldığınız için yetiştirin.

Referanslar:

  1. Ne Kadar Oksijen Soluruz; //www.reference.com/science/much-oxygen-inhale-exhale-b763252ad5727e56
  2. Ev Bitkileri Tarafından Üretilen Oksijen; //www.madsci.org/posts/archives/1999-02/917906305.Bt.r.html
  3. Ev Bitkilerinin Oksijen Seviyeleri Üzerinde Etkisi Var mı; //skeptics.stackexchange.com/questions/6066/do-houseplants-have-any-impact-on-oxygen-levels

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.