Gri Su - Bahçe için Güvenli mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Çevrimiçi bir kavga mı başlatmak istiyorsunuz? Bahçede gri su (gri su, gri su ve gri su olarak da yazılır) kullanımı hakkında soru sorun. Görüşler büyük ölçüde değişir ve hem kullanıcılar hem de kullanmayanlar konumları hakkında çok güçlü hissederler. Çok sayıda görüş ve yanlış olan birçok ifade göreceksiniz.

Çok gelişmiş ülkelerde gri suya karşı kesin bir güvensizlik var, ancak bölgeler daha fazla kuraklık yaşadıkça insanlar bunu uygulanabilir bir seçenek olarak görmeye başlıyor. İçilebilir su olarak da adlandırılan temiz su, peyzajlarda israf ediliyor ve maliyeti arttıkça daha fazla gri su kullanılacak. Bu yazıda bahçede kullanımını tartışacağım.

Gri Su Bahçe İçin Güvenli mi?

Gri Su Nedir?

Ne kadar basit bir soru ama yine de ne olduğu konusunda anlaşamıyoruz. Çamaşır makinelerinden, banyo lavabolarından ve duşlardan toplanan suyu içerir. Bazı insanlar mutfak lavabosundan toplanan suyu da dahil ederken, diğerleri dahil etmez.

Tuvaletten gelen su siyah su olarak adlandırılır ve bazıları mutfak lavabosu suyunu da bu kategoriye dahil eder.

Neden bir tanım üzerinde anlaşamıyoruz? Çünkü siyaset de hikayenin bir parçası. Her hükümet, federal, eyalet, il ve belediye kendi tanımına sahip olmak istiyor. Hükümet standartlaştırma yapacak kadar akıllı değil.

Bu yazıda gri suyu mutfak lavabosunun dışında tutacağım ve buna 'mutfak lavabosu suyu' diyeceğim.

Yuk Faktörü

Yıkandığınız suyla sulanan sebzeleri yediğinizi hayal edin. İğrenç! Nedense bunu kabul edilemez buluyoruz.

Ama şunu düşünün. Domatese o harika tadı veren nedir? Solucan dışkısı. Çürüyen bitkiler. Kuş pislikleri. Ölü fareler. Binlerce farklı ölü böcek.

Gri Su ve Kanun

Her hükümet düzeyinin gri su ile ilgili farklı kuralları vardır. Bazı yerlerde bahçede kullanmak yasa dışıdır - aptalca, biliyorum, ama durum böyle. Diğer yerlerde bahçede kullanmak için yağmur suyu toplamanıza bile izin verilmez.

Diğer bölgeler gri suyu kullanmanıza izin veriyor, ancak sadece arıtıldıktan sonra. Bu, evlere büyük gri su temizleme sistemlerinin eklenmesine odaklanılan Kanada'da yaygın gibi görünüyor. Tek sorun, özellikle suyumuz hala ucuz olduğu için çok pahalı olmaları. Bu yüzden kimse onları kullanmıyor. Ancak polisin gri suyu nasıl kullandığınızı kontrol edeceğinden şüpheliyim.

Bazı yerlerde gri suyu istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz, ancak çoğu yargı bölgesinde kullanmadan önce kontrol etmeniz gereken bazı düzenlemeler vardır. Ya da en azından - komşularınıza ne yaptığınızı söylemeyin 🙂

Yerel yasalarınızı anlayın.

Gri Su Hakkında Endişeler

Bahçede gri su kullanımıyla ilgili iki temel endişe vardır; kimyasallar ve bakteriler.

Gri su çok sayıda kimyasal içerir, ancak bunların başlıcaları yıkama işlemi sırasında eklenen temizlik ürünleri olacaktır.

Bakteriler endişe vericidir çünkü enfeksiyon ve hastalığa neden olabilirler. Bitkinin sağlığını etkilemeleri pek olası değildir, ancak bu bakteriler insanlara veya evcil hayvanlara geri dönerse, muhtemelen sorunlara neden olabilirler. Vücudumuzun bakteri ve mantarlarla kaplı olduğunu unutmayın. Yıkarken, bunların bir kısmı gri suya karışır.meyve. Durgun su bile havadaki mikropları toplar.

Bakterilerle ilgili temel endişe, gri suya giren dışkı maddesinin hastalıklara neden olabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Üçüncü bir endişe de gri suyun pH değeridir.

Gri Sudaki Kimyasallar

Bazı kimyasallar bitkilere zarar verir. Gri su ile ilgili endişe verici olanlar arasında sodyum, bor ve çamaşır suyu bulunur.

Sodyum ve bor sabun ve deterjanlarda yaygın olarak bulunur ve düşük seviyeleri bile bitkiler için toksiktir.

İnternetteki pek çok tavsiye, bahçede gri su kullanmanızı, deterjan değil sadece sabun kullanmanızı önermektedir. Bulaşık deterjanı gibi sabunlar aslında deterjan olduğu için bu tavsiyenin hiçbir anlamı yoktur.

Hem sabunlar hem de deterjanlar bitkilere zarar verecek sodyum içerebilir. Temizlik ürünü için en iyi seçenek sodyum veya bor içermeyen bir üründür. Bu bir sabun veya deterjan olabilir.

Normalde çok fazla temizlik kimyasalı kullanmadığımızı unutmayın. Ellerinizi yıkarken su miktarına kıyasla ne kadar kullandığınızı düşünün. Bu kimyasallar oldukça seyrelir.

Gri suyun sürekli kullanımı toprakta bor ve yüzey aktif maddelerin artışını göstermektedir. Fazla sodyum yağmurlarla yıkanma eğilimindedir, ancak kurak bölgelerdeki bazı toprak türlerinde gerçek bir sorun olabilir.

Temizlik ürünlerindeki diğer kimyasalların çoğu doğası gereği organiktir, yani karbon içerirler - bunun organik bahçecilikle hiçbir ilgisi yoktur. Bu, topraktaki bakterilerin bunları ayrıştıracağı ve CO2 ve suya dönüştüreceği anlamına gelir. Düşük konsantrasyonlarda bir sorun teşkil etmezler.

Kimyasallar bitki yapraklarına zarar verebileceğinden, gri su doğrudan bitki üzerine değil toprağa uygulanmalıdır.

Gri Sudaki Bakteriler

Tüm gri sular çok çeşitli bakteriler içerecektir. Bunların çoğu hayvanlara veya bitkilere zarar vermez. Birkaçı bizi hasta edebilir, ancak muhtemelen bitkilere zarar vermez.

Temiz su ve arıtılmış gri su ile işlenmiş toprak analiz edildiğinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli patojenler ve fekal indikatör bakteriler Escherichia coli , Klebsiella pneumoniae , Salmonella enterica , Pseudomonas aeruginosa , Enterococcus faecalis ve Shigella Gerçek şu ki, gri su kullanmasanız bile bu patojenler bahçenizde zaten mevcuttur.

Gri su durdukça bakteriler çoğalmaya başlayacak ve potansiyel bir hastalık sorununu daha da kötüleştirecektir. Birçok gri su yönetmeliği, arıtılmadığı takdirde gri suyu 24 saat içinde kullanmanızı gerektirir.

Süs yataklarına gri su eklenirse sağlık riski yoktur. Eklenen herhangi bir bakterinin yeni ortamlarında hayatta kalması ve zaten orada bulunan bakterilerle rekabet etmesi gerekecektir. İnsan patojenleri toprakta o kadar uzun süre yaşamaz. Süs bitkilerini yemediğimiz için bizim için bir risk yoktur.

Bir serada marul, havuç ve biber yüksek düzeyde fekal koliform ve fekal streptokok (sırasıyla ortalama 4 × 105/100 mL ve 2.000/100 mL) içeren gri su ile muamele edildiğinde, "musluk suyu, işlenmemiş gri su veya işlenmiş gri su ile sulanan ürünler arasında kontaminasyon seviyelerinde önemli bir fark gözlenmedi. Tüm ürünler için kontaminasyon seviyeleri düşüktüve önemli bir sağlık riski teşkil etmemektedir"

Gri suyun doğrudan toprağa eklenmesi, meyveleri toprak üstünde olan domates veya fasulye gibi bitkilerde patojen sorununa yol açmayacaktır. Patojenler köklere girmeyecek ve meyvelere geçmeyecektir.

Patojenlerin kök bitkilerine tutunmasıyla ilgili potansiyel bir sorun vardır. Kök bitkisini yediğinizde, yemeden önce yıkamadığınız ve pişirmediğiniz sürece bazı patojenik bakterileri yutuyor olabilirsiniz. Ürünü doğrudan bahçede yerseniz veya taze olarak hazırlarsanız, çok küçük bir potansiyel sorun vardır.

Ama bir de şunu düşünün: Toprakta binlerce farklı bakteri türü var ve biz bunların ne olduğunu bile bilmiyoruz. Patojenlerin var olduğunu biliyoruz. İnsanlar binlerce yıldır topraktan havuç çıkarıyor, kirli pantolonlarına siliyor ve çiğ çiğ yiyor. Biz hala hayattayız.

Yetkililer risk almak istemedikleri için size kök bitkilerinde gri su kullanmamanızı söylüyorlar, ancak gerçek şu ki bunu yapmanın riski çok düşük ve dünyanın birçok yerinde yaygın bir uygulama.

Gri Suyun pH'ı

Gri su, çoğunlukla sudaki sabun ve deterjanlar nedeniyle daha alkali olma eğilimindedir, ancak bu her zaman doğru değildir. Bir çalışmada temiz kuyu suyunun pH değeri 7,7 iken gri suyun pH değeri 8,2'dir. Başka bir çalışmada gri suyun pH değeri 6,7 iken temiz suyun pH değeri 7,6'dır.

Hepsi olmasa da bazı çalışmalar sadece gri su kullanıldığında toprak pH'ında bir artış olduğunu göstermektedir. Değişimin derecesi gri suyun pH'ına ve test edilen toprağın türüne bağlıdır. pH'daki değişiklikler yağmurun sulamaya önemli bir katkı sağladığı yerlerde daha az dramatik olacaktır. Topraktaki daha yüksek mikrop aktivitesi de bu tür pH değişikliklerini azaltacaktır.

Mutfak Lavabo Suyu Ne Olacak?

Buradaki sorun, bu suyun normal gri suya göre daha fazla bakteri ve yiyecek parçacığı içermesidir. Yiyecek parçaları bakterilerin daha hızlı büyümesine neden olur, bu nedenle patojenler için daha fazla potansiyel vardır.

Bakteriler nereden geliyor? Bazıları ellerinizden gelir, ancak bunlar diğer gri su türlerinde de bulunur, bu nedenle bunları bir sorun olarak göz ardı edebiliriz. Geri kalanı yıkadığımız yiyeceklerden gelir. Yemeden önce bir havuç veya elmanın üzerinden su geçirmek suya çeşitli mikroplar ekleyecektir. Ancak bunlar çoğunlukla bitki mikropları olacaktır - insan mikropları değil, bu nedenle insan patojeni olma olasılıkları daha düşüktür.

Bir sebze mahsulünü yukarıdan suladığınızda, çok sayıda bitki mikrobunu da toprağa atmış olursunuz. Bunun, birkaç marul yaprağını lavaboda yıkamaktan ve elde edilen suyu toprağa atmaktan bir farkı var mı?

Bu suyla ilgili diğer bir sorun da katı, sıvı ve gres yağı içermesidir. Bunlar toprakta çok yavaş ayrışır ve bahçede çok fazla olması sorun yaratabilir. Birçok şey lavabonuza ne kadar yağ döktüğünüze ve bahçenizin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır.

Mutfak lavabosundaki gri su ile ilgili endişeler, suyun hemen kullanılması koşuluyla oldukça abartılıdır. Bu suyun temizlenmeden depolanması daha büyük bir sorundur.

Gri Su Hakkındaki Diğer Mitler

Çamaşır Makinesi Suyu Kullanılmamalıdır

Bazı insanlar çamaşır makinelerinden çıkan suyu kullanmamanızı öneriyor çünkü sentetik giysilerden çıkan plastik mikrofiberler toprakta drenaj sorunlarına neden oluyor. Mikro plastiklerin her yerde bulunduğu doğru ve onları çevreden uzak tutmak en iyisi olacaktır. Ancak kanalizasyon temizleme sistemlerimiz onları çok iyi filtrelemiyor ve muhtemelen nehirlere ve okyanuslara ulaşıyorlartoprağa göre daha fazla zarar verir.

Toprakta çok yavaş bozunurlar ve bitkiler onları emmezler. Gıdanıza karışmazlar.

Çok uzun bir süre kullanılmaları dışında toprağın drenaj koşullarını değiştireceklerinden şüpheliyim. Plastik, solucan gibi canlılar tarafından tüketilir ve daha sonra daha büyük hayvanlar tarafından yenir. Hayvanların içine girdiklerinde ne gibi zararlar verdiklerini hala bilmiyoruz.

Mikrofiberler bir sorun - sadece ne kadar büyük bir sorun olduklarını bilmiyoruz.

Biyobozunur Sabun Tamamdır

Birçok insan için 'biyolojik olarak parçalanabilir' demek, tamamen güvenli olduğu anlamına gelir. Bu kesinlikle doğru değildir. Biyolojik olarak parçalanabilir demek, mikropların onu temel elementlerine kadar ayrıştırması anlamına gelir. Ancak ayrışırken, aslında zararlı kimyasallara dönüşebilir.

Neredeyse tüm sabun ve deterjanlar biyolojik olarak parçalanabilir - kabın üzerinde yazmasa bile. Ham petrol bile biyolojik olarak parçalanabilir. Biyolojik olarak parçalanabilir olarak etiketlenen ve çok fazla sodyum içeren ürünler, toprak için daha az sodyum içeren ve biyolojik olarak parçalanamayan ürünlerden daha kötüdür.

Çamaşır Sodası Güvenli Bir Sabundur

Çamaşır sodası bir sabun bile değildir - bir tuzdur.

Çamaşır sodası uzun yıllardır kullanılmaktadır ve birçok kişi tarafından çok güvenli bir ürün olarak kabul edilmektedir ve öyledir. Sorun şu ki, sodyum karbonattır (sodyum, karbon ve oksijen) ve sodyum bitkiler için çok zehirlidir. Bu yüzden gri su toplarken bu iyi bir ürün değildir.

Toprağın Yüzeyine Yaymayın

Bir kişi, toprağın yüzeyine yaymamanız gerektiğini çünkü sinekleneceğinizi söyledi.

Bazı yönetmelikler gri suyun toprak yüzeyinin altına uygulanmasını gerektirmektedir. Sanırım bu, bazı gri suyun bitkilere sıçrama olasılığını azaltabilir, ancak bu pek de endişe verici değildir. Malç da bunu önleyecektir.

Sinek yaratmaz. Yüzeye yayarsanız içmek için gelebilirler, ama arılar ve kelebekler de öyle.

Gri Su Fekal Madde İçermez

Gri suyun yaygın bir tanımı, "fekal kontaminasyon olmaksızın ev veya ofis binası kaynaklarında üretilen tüm atık su" şeklindedir.

Bu doğru değil. Duş suyu ve çamaşır makinesi suyu, vücudumuzdan ve kirli giysilerimizden gelen dışkı maddelerini içerir. Bir çalışmada, fekal koliformlar (CFU 100 mL- 1) temiz suda <1 ve gri suda 1.000.000 değerine sahipti. Düşündüğünüz kadar temiz değilsiniz.

Aynı çalışma, fekal koliformların toprakta uzun süre hayatta kalmadığını, bu nedenle gerçekten büyük bir sorun olmadığını ortaya koymuştur.

Asit Seven Bitkilerde Kullanmayın

Gri suyun alkali olduğu ve bu nedenle orman gülleri ve yaban mersini gibi asit seven bitkilerde kullanılmaması gerektiği yaygın bir inanıştır.

Gri su her zaman alkali değildir ve öyle olsa bile toprağı daha alkali yapacağı anlamına gelmez. Toprağı alkali yapmıyorsa asit seven bitkiler için mükemmeldir. Biraz dikkatli olun ve toprak pH'ınızı ölçmeyi düşünün.

Gri Su Bitki Büyümesini Nasıl Etkiler?

Gri su bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri içerir. Birçok sabun fosfor içerir. Organik madde azot, sülfür, kalsiyum, magnezyum, demir ve diğer besin maddelerine katkıda bulunur. Sodyum içermeyen sabunlar büyük olasılıkla potasyum içerecektir. Gri su bir gübredir.

Bu durum bitki büyümesini nasıl etkiler?

Bu konuyu inceleyen bir çalışma, gri suyun havuç, biber, ıspanak ve pancarın büyümesini ve verimliliğini temiz suya kıyasla artırdığını bulmuştur. Bazı durumlarda gri sudaki büyüme, gübrelenmiş su kadar iyi veya daha iyi olmuştur. Bu test saksılarda yapılmıştır.

Gri su temiz sudan daha fazla biber yetiştirir, referans 1'den görüntü

Teksas'ta yapılan saha testleri, gri suyun (çamaşır suyu) temiz suya kıyasla dolmalık biber, Şili ve domateste üretimi artırdığını göstermiştir. Gri su tuz birikimini artırmamış, ancak pH'ı yükseltmiştir.

Sera testleri, domateslerin gri suda musluk suyuna göre daha iyi büyüdüğünü ve gri suda yetişenlerin daha yüksek P, K, Ca, Mg, Na, Fe ve B seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

Diğer çalışmalar üretkenlikte bir artış tespit etmemiş, ancak hiçbiri üretkenlikte bir düşüş bildirmemiştir.

Gri Su Kullanılmalı mı?

Hem sağlıklı bir bahçe perspektifinden hem de çevresel bir perspektiften bakıldığında cevap açıkça evettir.

Gri su ve mutfak lavabosu suyu süs yataklarında ve çimlerde kullanılmalıdır. Gri su kesinlikle kök olmayan mahsullerde kullanılabilir ve muhtemelen kök mahsullerde endişelenmeden kullanılabilir. Pişirilen kök mahsullerde kesinlikle güvenlidir.

Bu önerileri takip edin.

  1. Gri suyu 24 saatten fazla saklamayın.
  2. Ev halkından birinin ciddi bir patojenik enfeksiyonu varsa sebzelerde gri su kullanmayın.
  3. Daha düşük sodyum ve bor seviyesine sahip temizlik ürünleri kullanın.
  4. Daha az miktarda temizlik ürünü kullanın.
  5. Gri suyu tüm bahçenize yayın - sürekli aynı noktaya dökmeyin.

Referanslar:

    1. Kentsel Alanlarda Tarımsal Sulama için Tarımsal Gri Su Kullanımı; //ocw.un-ihe.org/pluginfile.php/682/mod_folder/content/0/14_Greywater_reuse_South_Africa_Salukazana_Donsheng_conf_2007_.pdf?forcedownload=1

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.