Gübre Olarak Süt

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Son zamanlarda internette, bahçede gübre olarak sütün sihirli faydaları hakkında çok fazla sohbet var. Sihir o Hayali.

Gübre olarak süt

Süt Bahçe İçin İyi midir?

İnternet harika bir bilgi kaynağı, ancak çöpleri ayıklamak için kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Mother Nature Earth News'deki makalelere birkaç kez baktım ve çöp yayınlayacakları oldukça açık. Hepsinin çöp olduğunu söylemiyorum, ancak okuduğum makaleler hatalar ve efsanelerle dolu.

Sütün topraktaki faydaları hakkında internette yer alan bilgilerin çoğu aynı şeyi söylüyor, bu yüzden basit tutmak için tek bir kaynak kullanacağım. Aşağıdaki alıntılar Toprak Ana Haberleri'nde yayınlanan Toprak Besini Olarak Süt adlı yazıdan alınmıştır.

"Sütü insanlar ve hayvanlar için bir gıda haline getiren amino asitler, proteinler, enzimler ve doğal şekerler, kompostunuzda ve bahçe toprağınızda sağlıklı mikrop, mantar ve faydalı bakteri topluluklarını besleyen bileşenlerle aynıdır"

Kesinlikle doğru. Mikroplar sütteki büyük molekülleri parçalayarak bitkilerin besin kaynağı olarak kullanabileceği temel besin maddelerine dönüştürecektir. Bununla birlikte, aynı ifade yaşayan her malzeme için yapılabilir; meyveler, sebzeler, bitki atıkları, gübre, kompost, talaş ve hatta kağıt. Yakın zamanda yaşamış olan tüm canlı veya ölü malzemeler bahçeniz için tamamen aynı şeyi yapacaktır.

Isıl İşlem Görmüş Süt KÖTÜDÜR!

"Çiğ süt en iyisidir, çünkü sütteki bileşenleri değiştiren ısıya maruz kalmamıştır"

Yazar, mikroplar süt üzerinde çalıştığında ne olduğunu açıkça anlamıyor. Büyük molekülleri azot ve fosfat gibi basit besin maddelerine ayırırlar. Isı aslında süreci hızlandırır. Organik kaynağınız çiğ süt, ısıtılmış süt veya hatta peynir olabilir - mikroplarınız ve bitkileriniz söz konusu olduğunda hepsi aynı şeydir.

Antik Çağlar

"Ekinler ve topraklar üzerinde süt kullanmak bir başka eski tekniktir"

Bilimsel bir bakış açısıyla bu ifadeye karşı çıkamam, ancak doğru olması muhtemel görünüyor mu? Kaynakların az olduğu ve kıtlıkların sık yaşandığı eski zamanlarda insanlar daha büyük bir ürün umuduyla tarlalara iyi süt dökerler miydi? Bundan biraz şüpheliyim.

Süt Toz Küfü Azaltır

Bunun doğru olduğuna dair bazı bilimsel kanıtlar vardır.

Şekerler Böcekleri Zehirler

"Süt şekerleri yumuşak vücutlu böcekler için bir zehirdir, çünkü şekerleri işleyecek bir pankreasları yoktur"

Bu ifadenin arkasındaki bilim hakkında yorum yapamam - araştırmak için daha fazla zamana ihtiyacım var. İfade mantıklı mı? Tüm bitkiler ve hayvanlar şeker içerir - yaşam için hayati önem taşırlar. Böcekler bitki yer ve diğer böcekleri ve daha büyük hayvanları yerler. Bu yüzden her zaman şeker aldıklarını ve vücutlarının diyetlerindeki şekerleri idare edebildiğini biliyoruz. Yani ya sütteki şekerler çok farklıdiğer kaynaklardan elde edilen şekerlerden daha azdır ya da bu ifade doğru değildir.

Eğer yumuşak gövdeli böcekler şeker yiyemeseydi, şeker kamışında yaprak biti olmazdı! İnternete hızlıca bir göz atarsanız, şeker kamışı yaprak biti örneklerini görebilirsiniz - açıkça görülüyor ki şeker tarafından zehirlenmiyor.

"Pankreas yok" kısmı doğru olabilir, ancak şekerlerin yumuşak vücutlu böcekler için zehirli olduğundan şüpheliyim.

Süt Gübresi

"Ev bahçıvanları için bu oran %100 sütten %20 su karışımına kadar değişebilir ve hiçbir fayda kaybı olmaz".

Yukarıda belirtildiği gibi, bahçeye eklenen her türlü organik madde mikroplar tarafından ayrıştırılarak bitki besinlerine dönüştürülecektir - bunların hepsi gübredir. Sorulması gereken önemli soru, "İyi bir gübre kaynağı mı?"

Alıntıya dikkatlice bakın. Süt bir gübredir. Onu şişeden çıkarır çıkarmaz kullanabilir ya da 1/5 oranında sulandırabilirsiniz ve aynı faydayı sağlar. BU İNANILMAZ BİR GÜBREDİR! 1/5 oranında sulandırabileceğiniz ve yine de aynı miktarda nitrojen alabileceğiniz bir gübre hayal edin. 100 kez sulandırıp yine de aynı miktarda nitrojen alabilir misiniz acaba? Ya da 1000 kez?

Bu ifadenin hiçbir anlam ifade etmediği açıktır. Böyle saçmalıklar içeren bir makaleye asla güvenmeyin!

Sütün Besin Değeri

Eğer süt bir gübre ise, o zaman ne kadar iyi olduğunu sormak doğaldır. Başka bir deyişle, ne kadar azot içerdiğini. Azotla en çok ilgileniyoruz çünkü toprakta en çok eksikliği hissedilen besin maddesidir.

Sütün %3,1 protein içerdiği ve proteinin yaklaşık 1/6 azot olduğu ortaya çıktı. Yani süt %0,5 azot içeriyor. Bunu %10-40 azot içeren torba gübre ve yaklaşık %2 azot içeren diğer organik gübrelerle karşılaştırın. Süt bir gübredir, ancak zayıf bir gübredir.

Süt Gübresi Maliyeti

Bitkiler sütten, gübreden veya ticari gübreden gelen azot arasındaki farkı anlayamazlar - yazıma bakın Organik Gübre Nedir Bu nedenle, herhangi bir gübrenin maliyetini hesaplamak her zaman değerlidir.

Buralarda 3 litre süt yaklaşık 5 dolara mal oluyor, bu da 15 g N. Yani süt kullanıyorsanız 1 Kg azot için 330 dolar ödüyorsunuz.

Ticari gübre 1 Kg N için yaklaşık 12 $'dır (10-10-10'un 10 Kg'lık torbası yaklaşık 12 $'dır).

Peki ya gübre? Gübre yaklaşık %0,6 N (ıslak ağırlık) ve 1 cu ft ıslak gübre = 60 lbs = 27 Kg. Bir kübik yarda 27 cu ft, yani bir yarda 730 Kg veya 4,4 Kg N. Yarda başına 15 dolardan, gübredeki bir Kg N 3,40 dolara mal olur. Kompostlanmış gübreyi torbalarda satın almak daha pahalı olacaktır, ancak neredeyse süt kadar maliyetli değildir.

Süt çoğunlukla sudur ve bu nedenle toprak yapısını oluşturmak için çok az şey yapar. Ticari gübre de toprak yapısını oluşturmaz, ancak gübre oluşturur.

Yani bir seçeneğiniz var: 330 $/Kg azotla süt kullanın ve toprağı iyileştirmeyin ya da 3,40 $/Kg azotla gübre kullanın ve toprak yapısını iyileştirin. Burada ondalık noktayı yanlış yerleştirmediğime dikkat edin. Sütten elde edilen azot, gübreden elde edilen azottan 100 kat daha pahalıdır.

Sütü gübre olarak kullanmanın hiçbir anlamı yoktur! Külleme hastalığını kontrol etmek için kullanmayı deneyin, ancak bunun dışında bahçede hiçbir değeri yoktur.

Süt Gübresinde Güncelleme

Bu yazı yayınlandığından beri, bu konudaki yeni araştırmaları inceleyen ve süt gübresi efsanesinin başlangıcını ortaya çıkaran başka bir yazı yazdım. Bu yazıyı buradan okuyabilirsiniz: Süt Gübresi - Bir Efsane Doğuyor .

Referanslar:

1) Toprak Gıdası Olarak Süt: Mother Nature Earth News.

2) Fotoğraf Kaynağı: placbo

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.