Gübre Saçmalığı #2: Gübreyi Bitkilerle Eşleştirin

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Geçen hafta dengeli gübre kavramının bir anlam ifade etmediğini belirtmiştim. Bilim insanları bitkilerdeki besin miktarını ölçtüklerinde N, P ve K seviyelerinin eşit olmadığını gördüler.

Düşen Bahçe

Gübreyi Bitkilerle Eşleştirin

Çim gibi bazı bitkiler P ve K'ya oranla çok fazla nitrojen içerir. Diğer bitkilerde daha yüksek fosfor seviyeleri ve yine diğerlerinde daha yüksek potasyum seviyeleri vardır. Açıkçası, tüm bitkiler aynı miktarda besine ihtiyaç duymaz.

Gübre şirketleri bir bitki türüne özgü formüller oluşturmaya başladı. Bir çim 20-5-5 formülasyonuna ihtiyaç duyabilir. Bitkilerin çiçek açtıklarında çok fazla fosfora ihtiyaç duydukları biliniyordu ve bu nedenle 10-15-10 çiçekli bitkiler için iyi olurdu. Sebzelerin meyve ve kök geliştirmelerine yardımcı olmak için yine farklı bir formüle ihtiyaçları vardı. Gübre şirketlerinin pazarlama departmanları pazarlamaya başladıözel bitki grupları için özel formülasyonlar.

Bahçecilik uzmanları bu fikri sevdi. Kısa süre içinde güller için özel bir gübre numarası ve gündüz zambakları için bir tane daha vardı. Soğanlar, yüksek fosfora ihtiyaç duyuyorlardı. İnternetin her yerinde her bitki türü için özel gübre önerileri veren yerler bulabilirsiniz. Kitaplar bu tür bilgilerle doludur.

Gerçeklik

Her bitki türü için formülasyon, bitki analizine dayanıyordu - analiz edildiğinde bitki neyden oluşuyordu. Bu çok önemli bir noktayı gözden kaçırıyor. Bir bitkinin bugün yüksek fosfor seviyesine sahip olması, bitkinin topraktan çok fazla fosfor emmesi gerektiği anlamına gelmez. Bir bitkideki besinler statik değildir. Bitki parçalarını oluşturmak için kullanılırlar ve yeniden kullanılırlar ve bitki içinde hareket ederler.Örneğin potasyum, bir yapı taşı olarak çok fazla kullanılmaz. Birçok bitki işleminin gerçekleşmesi için kritik öneme sahiptir, ancak bir bitki büyüdüğünde tüketilmez. Bir bitki aynı potasyumu tekrar tekrar kullanır. Bu nedenle, bir bitki analiz edildiğinde yapraklarında çok fazla fosfor olabilir, ancak bitkinin topraktan daha fazla toplamasına gerek olmayabilir.

Bitkilerde bulunan besin maddelerine dayalı gübre tavsiyelerinin mantıklı olmamasının ikinci bir nedeni daha var, ancak bunu bir sonraki yazıya bırakacağım. Şimdilik, belirli bir bitki türü için gübre tavsiyelerinin hiçbirinin mantıklı olmadığını belirterek bitireyim.

Bana inanmıyorsanız, mağazalarda veya internette mevcut gübreye bir göz atın. Domates gübresi için internette hızlı bir arama yaptım. Aşağıdaki gübre numaralarını buldum; 1-2-1, 1-1.5-0.5, 1-2-2.5, 1-1-1 ve 1-3-1. Bunların hepsi, karşılaştırmaları kolaylaştırmak için nitrojen miktarı 1 olacak şekilde normalleştirilmiştir. Bunların hepsi nasıl doğru olabilir? Olamaz. En fazla 1 tanesi doğrudurBir sonraki yazım Gübre Saçmalığı #3 - Tüm Domatesler Aynı Gübreye İhtiyaç Duyar'da, kazara olması dışında neden 1 tanesinin bile doğru olmadığını açıklayacağım.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Pyewacket's Garden

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.