Kahve Telvesi ile Sümüklü Böceklerden Kurtulmak

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Daha önceki iki yazıda, aşağıdakileri kullanmanın yollarını incelemiştim Bahçede Kahve Telvesi ve kahve telvesinin karıncalar üzerindeki etkisi. Çözülemeyen bir soru vardı: Kahve telvesi sümüklü böcekleri bitkilerinizi yemekten alıkoyar mı? Bu konuda bilimsel bir çalışma bulamadığım için kendim bazı testler yapmaya karar verdim.

Fotoğraf Kaynağı: Sümüklüböcekler Hakkında Her Şey

Sümüklü Böceklerden Nasıl Kurtulunur

Kahve telvesinin sümüklü böcekleri öldüreceği iddiası geçmiş bir yazıda tartışılmıştı - öldürmüyorlar. Açık olmayan şey, kahve telvesinin sümüklü böceklerin bitkilerinize ulaşmasını engelleyip engellemediğidir. Sümüklü böcekler telvede kaymaktan o kadar nefret mi ediyorlar ki, yerdeki kahve telvesi bariyerini geçmiyorlar? Sümüklü böcekler telve bariyerini geçmiyorlarsa, bu onları bitkilerinizden uzak tutmanın iyi bir yolu olabilir.

Sümüklü böceklerden kurtulmanın diğer yaygın yolları için aşağıdaki referans listesine bakın.

Deney Düzeneği

Dibinde nemli toprak olan plastik bir küvet hazırladım. 3 sümüklü böcek topladım. Bu yıl bahçemde nedense çok az sümüklü böcek var, bu yüzden test bu 3 şanslı yumuşakçayla sınırlı kaldı. Sümüklü böcekler tarafından yenmiş bazı bitki yaprakları ekledim, bu yüzden yaprakları sevdiklerini biliyordum. Sümüklü böceklerin kaplarına alışmaları ve aldırmadıklarından emin olmak için her şey 2 gün boyunca bırakıldı.Toprağın üzerinde kayıyorlardı. Oldukça mutlu görünüyorlardı, kabın her yerinde hareket ettiler ve bazı yaprakları yediler.

Üçüncü gün, 2 inç genişliğinde, 1/4 inç derinliğinde bir kahve telvesi çemberi toprağa yerleştirildi. Bazı bitki yaprakları ve 3 sümüklü böcek çemberin içine yerleştirildi. Kahve telvesi işe yararsa, çember sümüklü böcekleri çemberin içinde tutmalıdır. Bekleme başlar.....

Test Sonuçları

Uzun bir bekleyiş olmadı. 1 numaralı sümüklüböcek zemine doğru kaydı ve hiç tereddüt etmeden zemini geçti ve yaklaşık 10 saniye içinde çemberin dışına çıktı. Kim demiş sümüklüböcekler yavaştır diye! 2 numaralı sümüklüböcek de aynısını yaptı ve 20 saniye içinde serbest kaldı. 3 numaralı sümüklüböcek kestirmeye karar verdi ve bir yaprağın altına girdi. Zemine hiç yaklaşmadı.

Sümüklü böcekler testi tekrarlamak için dairenin merkezine geri gönderildi. Aynı şey oldu. İki sümüklü böcek bir dakikadan kısa bir süre içinde ayrıldı ve üçüncüsü olduğu yerde kaldı.

Sonuçlar

Sümüklü böceklerin kahve telvesi üzerinde yürümeyi umursamadıkları açıktır. Kahve telvesinin sümüklü böcekleri durdurduğu efsanesi çöktü!

Adil olmak gerekirse, bunu sadece 3 sümüklüböcekle denedim ve bunlar tek türdü. Diğer sümüklüböcek türleri farklı davranabilir. Ancak sümüklüböceklerimin bariyeri geçme hızı göz önüne alındığında, zeminin fiziksel özelliklerinin herhangi bir sümüklüböceği durdurmasına şaşırırdım.

Yukarıdaki test ıslak kahve telvesi ile yapıldı. Kuru olanlar daha iyi sonuç verir miydi? Belki, ama toprak üzerinde ne kadar süre kuru kalırlardı?

Referanslar:

1) Sümüklü böceklerle ilgili gerçekler için iyi bir kaynak: //www.slugoff.co.uk/slug-facts/facts

2) Sümüklüböcekler Hakkında Her Şey: //www.allaboutslugs.com/how-to-identify-slug-or-snail-damage/

3) Kahve Telvesi ile Karıncalardan Kurtulmak: //www.gardenmyths.com/getting-rid-ants-coffee-grounds/#more-1854

4) Bira Tuzakları Sümüklüböcekleri Öldürür mü: //www.gardenmyths.com/do-beer-traps-kill-slugs/#more-1784

5) Bakır Sümüklüböcekleri Kovar mı: //www.gardenmyths.com/copper-repel-slugs/#more-1249

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.