Karakafes - Dinamik Bir Akümülatör mü?

 • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Karakafes ( S ymphytum officinale ) muhtemelen en popüler dinamik akümülatördür. Permakültürcüler yemin eder ve organik bahçıvanlar sıklıkla kullanır. Binlerce web sitesi onun için her türlü iddiada bulunur ve eğer iddialara inanıyorsanız, herkes komposta besin eklemek, toprağı malçlamak ve bitkilerin daha iyi büyümesini sağlamak için karakafes yetiştirmelidir.

Tüm bu faydalar, karakafesin en iyi dinamik akümülatörlerden biri olmasından kaynaklanıyor - ya da insanlar öyle iddia ediyor. Bu mucize işçiye daha yakından bakmanın zamanı geldi.

Karakafes - Dinamik Bir Akümülatör mü?

Karakafes otu nedir?

Karakafes çok yıllık bir bitkinin ortak adıdır. S ymphytum officinale ki 4-9 bölgelerinde hızla büyür, çok sayıda büyük yaprak üretir ve aşırı süs olmayan pembe veya beyaz çiçekleri vardır. Karahindibaya benzer bir kazık kökü vardır.

Yaygın çeşidi oldukça yabani otludur ve bahçeye yayılır. Temizlenmesi zor olduğu için çoğu insan Rus karakafesi olarak bilinen Bocking 14 adlı steril bir versiyonunu yetiştirir, Symphytum × uplandicum. Bu çeşitlilik aşağıdakiler arasında bir çaprazlamadır S ymphytum officinale ve kaba karakafes otu, Symphytum asperum.

Karakafes Dinamik Bir Akümülatör müdür?

Dinamik akümülatörün tanımını önceki bir yazıda tartışmıştım; Dinamik Akümülatörler - Var mı? Dinamik akümülatör için ortak tanımı kullanırsak, tüm tesisler uygun olacaktır. Önceki yazımda tanımı aşağıdaki şekilde geliştirdim:

Dinamik bir akümülatör, ortalama bir bitkiden en az 10 kat daha yüksek seviyelerde en az bir besin maddesini emen ve yaprakta tutan bir bitkidir.

Karakafesin besin içeriği ortalama bir bitkiye kıyasla nasıldır? Karakafesin yüksek oranda nitrojen, fosfor ve potasyum içerdiği yaygın bir iddiadır.

Stephen Legaree (aşağıdaki videoya bakınız) bazı karakafes otlarını analiz ettirdi ve toplam NPK için aşağıdaki kuru ağırlık değerini buldu: 3.5-1.2-8.4. Kitap, Karakafes, Geçmiş, Bugün ve Gelecek, (ref 1'e göre) 3-1-4,8 (kuru ağırlığa dönüştürülmüş) NPK bildirmektedir. Bu iki değer oldukça benzerdir, bu nedenle bu tartışmanın amacı doğrultusunda 3-1-5 olarak yuvarlayacağım.

Bazı yaygın bitkilerin NPK'sı nedir? Böyle bir liste bulmanın kolay olacağını düşündüm, ancak iyi bir tane bulamadım. Eğer bir tane biliyorsanız, lütfen yorumlarda bağlantıyı gönderin. Referans 2 ve 3, bize NPK için bazı değerler veren organik gübreler için değerler sağlar.

 • Yonca 2.5-1-2
 • Yonca, kızıl 2-0,5-2
 • Mısır glüteni unu 9-1-0
 • Pamuk tohumu küspesi 6-0,4-1,5
 • Çavdar, yıllık 1-0-1
 • Deniz Yosunu 1-0.5-1
 • Soya küspesi 7-2-1

Bunlar ortalama bitkiler mi? Yukarıdaki bitkilerin hiçbiri dinamik akümülatör değildir (ref 4), bu nedenle yüksek NPK değerlerine sahip oldukları düşünülmez. Bunları ortalama bitkiler olarak düşünmek makul görünüyor. 3-1-5'te karakafes karşılaştırdığınızda, ortalama listeden çok daha iyi değildir - kesinlikle on kat daha iyi değildir.

Bu kritere göre karakafes NPK için dinamik bir akümülatör değildir.

Yukarıdaki bağlantı çalışmazsa şunu deneyin: //www.youtube.com/watch?v=HqjW4EtUCe8

Peki ya Diğer Besinler?

Belki karakafes başka önemli besinleri de biriktiriyordur?

Mike H. One Thing Leads to Another'da dinamik akümülatörlere bir göz atmış ve Dr. James Duke'un Fitokimyasal ve Etnobotanik Veritabanları biriktirdikleri besin miktarını gösteren dinamik akümülatörlerin bir elektronik tablosunu geliştirmek. Karakafes o kadar az miktarda besin maddesi biriktirir ki dinamik bir akümülatör olarak kabul edilmez.

Yukarıda belirtilen tabloya bakarsanız, karakafes 2.000 ppm ile daha yüksek kalsiyum seviyelerine sahiptir, ancak bu, 10-20.000 ppm aralığında olan diğer akümülatörlerin çok altındadır. Ayrıca, çoğu toprakta çok fazla kalsiyum vardır. Diğer besin maddelerine baktığınızda, örneğin magnezyum, demir ve manganez, karakafes diğer akümülatörlere kıyasla bu besin maddelerinin çok düşük miktarlarına sahiptir.

Karakafes dinamik bir akümülatör değildir!

Karakafesin Derin Kökleri Var mı?

Karakafes çok fazla besin biriktirmez, ancak bu bitkiye atfedilen tek fayda bu değildir. Karakafesin, toprağın derinliklerinden besinleri alabilen çok derin bir musluk kök sistemine sahip olduğu iddia edilmektedir. Teori, karakafesin çoğu bitki için mevcut olmayan besinleri sizin için çıkarmasıdır.

Karakafesin kök sistemine bakmadan önce, karakafes yanlılarının yaptığı bir başka hataya dikkat çekmek istiyorum. Bir bitkinin derin kökleri olsa bile, bu bitkideki besinlerin çoğunun derin topraktan elde edildiği anlamına gelmez. Derin kökleri olan bitkilerin aynı zamanda çok sayıda sığ kökü de vardır.Robert Kourik, Robert Kourik'in Kökleri Anlamak, The Garden Professor Facebook Grubu'ndaki son tartışmada şunları söyledi: " .... Bazı bitkiler bazı besin maddelerini emmede diğerlerine kıyasla daha etkilidir. Bunun nedeni, birçok bahçıvanın varsaydığı gibi, derin kökler midir yoksa yüzey topraklarında daha etkili birikim midir? Bu, büyük ölçüde araştırılmamış bir dinamik olmaya devam etmektedir ."

Robert Kourik kitabında, "karakafes köklerinin büyük çoğunluğunun, diğer bitkilerin çoğunun kökleri gibi toprağın üst kısmında bulunduğunu" belirtmektedir (ref 5). Karakafes derin köklere sahip olabilir, ancak derin kökler besinleri emmek için kullanılmaz. Derin kök, besin depolamak ve kuraklık zamanlarında su toplamak için kullanılır. Besinler sığ kökler kullanılarak toplanır.

Karakafesin derin bir kazık kökü var mıdır?

Kök derinliği toprağa çok bağlıdır. Bir bitkinin bir yerde 5 ayak kökü olması, bahçenizde de 5 ayak kökü olacağı anlamına gelmez. Bocking 14'ün 6 ayak kökü olduğu bildirilmiştir ve bu bazı yerlerde mümkündür.

Sorulması gereken önemli soru, karakafes köklerinin toprağınızda ne kadar derin olduğudur. Gerçek şu ki, bunu ölçmek zordur. İnternette bulunan derin kök raporlarının çoğunun gerçek ölçümlerin sonucu olmadığından oldukça emin olabilirsiniz.

Bir karakafes bitkisinin kök sistemi bilim insanları tarafından kazılmış ve yaklaşık 30 cm derinlikte oldukça sığ bir kök sistemi bulunmuştur ve kazık kök yoktur.

Karakafes kök sistemi, kaynak: Wurzelatlas (yayıncı DLG-Verlag)

Karakafes Dinamik Bir Akümülatör müdür?

Veriler bunun dinamik bir akümülatör olmadığını, sadece ortalama bir tesis olduğunu göstermektedir.

Toprağınızda derin kökleri olabilir, ancak bunu bilmenin kolay bir yolu yoktur. Derin kökleri olsa bile, yapraklarında depoladığı besinler büyük olasılıkla toprak yüzeyine yakın kökler kullanılarak toplanır.

Yaptığı tek şey hızlı bir şekilde çok fazla yaprak üretmektir. Kompost yığını için bir yeşillik kaynağı yetiştirmek istiyorsanız, iyi bir seçim olabilir. Karakafes için ayrılan alanın diğer bitkiler için kullanılamayacağını unutmayın. Karakafes hasadı ve kompostu da ekstra iş ekler. Buna değer mi?

Şahsen, karakafes yetiştirmenin cazibesini göremiyorum ve bilim, dinamik bir akümülatör olarak kullanımını desteklemiyor.

Referanslar:

 1. Karakafes Mucize Bitki; aeronvale-allotments.org.uk/downloads/ Karakafes otu _factsheet-01.pdf
 2. Organik Gübrelerin NPK Değerleri; //extension.oregonstate.edu/lane/sites/default/files/documents/lc437organicfertilizersvaluesrev.pdf
 3. Organik Gübrelerin Besin Değerleri; //oces.okstate.edu/cleveland/horticulture/N-P-K%20rates%20of%20various%20organic%20fertilizers.pdf
 4. One Thing Lead to Another; //portageperennials.wordpress.com/2013/02/21/dynamic-accumulators/
 5. Kökleri Anlamak kitabının gözden geçirilmesi; //www.waldeneffect.org/blog/Understanding_Roots/
 6. Fotoğraf Kaynağı; Cornelia Kopp

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.