Kaya Fosfat Gübresi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kaya fosfatı, organik bahçenize fosfor ekleyen, tavsiye edilen bir fosforlu gübredir. Bir web sitesinin dediği gibi, yavaş parçalanır ama zamanınız var, değil mi!

Kaya fosfatı bitkileriniz için iyi midir?

Fosfor Döngüsü

Kaya Fosfatı Nedir?

Kaya fosfatı, kireçtaşı ve kilin yanı sıra yüksek konsantrasyonda fosfor (P) içeren mayınlı bir kayadır. Gerçek bileşimi kaynağına bağlı olarak değişir ancak genellikle %16 ila 20 P içerir.

Organik Gübre midir?

Wikipedia organik gübreleri "hayvansal veya bitkisel maddelerden elde edilen gübreler" olarak tanımlamaktadır.

Kaya Fosfatı organik bir gübre olarak tavsiye ediliyor. Diğer maden gübreleri organik değilken bunun neden organik olarak kabul edildiğini anlamış değilim. Bu ürünün organik hiçbir yanı yok. Hiçbir hayvansal veya bitkisel ürün içermiyor ve yenilenebilir bir kaynak değil.

Her halükarda organi̇k uzmanlar organik bir gübre olarak düşünün.

Bitkiler için İyi mi?

Sorulması gereken ilk soru, toprağınızın daha fazla Fosfora ihtiyacı var mı? Çoğu bahçe toprağı bol miktarda fosfor içerir ve çok fazla eklemek topraktaki mikrop popülasyonuna zarar verebilir. Daha fazla P eklemeyi yalnızca toprak testi ihtiyacınız olduğunu gösteriyorsa düşünmelisiniz.

Diyelim ki toprağınızda fosfat eksikliği var ve sorunu çözmek için biraz kaya fosfatı eklemeye karar verdiniz. Peki toprakta ne olur?

Hiçbir şey!

Toprak pH'ınız 5,5'in altında değilse, ki bu pek olası değil, kaya fosfatı tamamen çözünmez. Bu, suyla karışmadığı ve bitkiler tarafından kullanılamadığı anlamına gelir. Bulduğum bir kaynak, 100 yıl içinde parçalanmaya başladığını öne sürüyor. Domateslerim için o kadar bekleyemem!

Bu kesinlikle Kuzey Amerika'da çıkarılan herhangi bir kaya fosfatı için geçerlidir. Görünüşe göre Afrika'da biraz daha hızlı bozunan bir kaynak var - 2 yıl içinde bozulmaya başlıyor - ancak dünyadaki çoğu kaynak toprak değişikliği olarak uygun değildir.

Benim için ilginç olan şey, bunun yeni bir haber olmaması. 1950'lerden beri bilim insanları bu gerçeği biliyor, ancak 'Organik Meraklıları' bunu tavsiye etmeye devam ediyor.

Fosfor Kimyası

Toprakta fosfor üç şekilde ortaya çıkar:

  • Çözünebilir P - suda çözülür ve çok küçük miktarlarda bulunur
  • kararsız P - toprak parçacıkları tarafından gevşek bir şekilde tutulur
  • Kararlı P - topraktaki organik olmayan P'nin çoğunluğunu oluşturur ve toprak partikülleri tarafından güçlü bir şekilde tutulur

Bitkiler kök sistemleri aracılığıyla çözünebilir ve kararsız P'ye erişebilirler, ancak çözünebilir formu kullanmaları en kolay yoldur. Çözünebilir P'yi kullandıkça, kararsız P'nin bir kısmı çözünebilir P'ye dönüştürülür, böylece bitkiler için her zaman bir miktar mevcut olur.

Ticari gübre çoğunlukla çözünür P'dir (fosfat formunda). 24 saat içinde bu çözünür P, kararsız P'ye ve sonunda kararlı P'ye dönüşmeye başlar. Bunun anlamı, toprağa eklediğiniz fosforlu gübrenin çoğunun kısa bir süre için bitkiler tarafından kullanılabilir olduğu ve daha sonra toprakta kilitleneceğidir.kararlı P'ye, kararsız P'ye ve son olarak çözünür P'ye dönüşür.

Kaya fosforu ile ilgili sorun, bu döngünün bir parçası olmamasıdır. Çok uzun süre kaya olarak kalır. Bahçenize eklemeyin.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Yazar yok

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.