Kompost Bardakları - İşe Yarıyorlar mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Kompost tamburları üreticileri 2 hafta içinde kompost yapabileceğinizi iddia ediyor. Bu gerçekten iyi bir fikir gibi geliyor. Aylarca beklemek yerine neredeyse anında kompostunuz oluyor. İddialar gerçekten doğru mu? Süreç ne kadar emek yoğun? Kompost tamburu kullanmaya değer mi?

Kompost Bardakları

Kompost Bardakları - Nedir Bunlar?

Kompost tamburu, kolayca döndürülebilen bir tür kaptır. Genellikle bir tür plastik varildir. Kompost düzenli olarak döndürülürse daha hızlı olgunlaşır ve kompost tamburları döndürme işlemini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır - sadece varili döndürürsünüz.

Kompost Bardaklarının Arkasındaki Bilim

Kompost yığınlarının yavaş olmasının nedenlerinden biri mikropların yeterince hava almamasıdır. Malzemelerin daha sık karıştırılmasıyla daha fazla hava verilir ve kompostlama süreci daha hızlı ısınır ve olgunlaşır. Bu kesinlikle sağlam bir bilimdir.

Mikroplar, malzemelerdeki yeşilliklerden elde ettikleri bir nitrojen kaynağına erişmelidir. Karıştırma işlemi, yeşillikleri ve kahverengileri karıştırmada daha iyidir, böylece yan yana olurlar. Böylece mikroplar kahverengileri daha hızlı ayrıştırır.

Malzemelerin düzenli olarak karıştırılmasının kompostlaştırmayı hızlandırdığı kesinlikle doğrudur. Ancak her ikisi de sık sık çevrilirse, tambur yöntemi kompost yığınından daha mı iyidir?

Kompost Tumbler vs Kompost Yığını

Mother Earth News, çeşitli marka tamburları kompost yığınlarıyla karşılaştıran bazı karşılaştırma testleri yaptı. "Çevresel koşullarımız altında, hem açık (sıcak) yığın kontrolü hem de tamburlar yaklaşık 10 hafta içinde zengin, bitmiş kompost verdi" sonucuna vardılar (ref 1).

Bu çalışmada anlaşılması gereken önemli nokta, tamburların ve yığınların aynı sıklıkta çevrilmiş olmasıdır. Kompost yığınınızı düzenli olarak çevirirseniz, kompost tamburları kadar iyi performans gösterecektir.

Kompost Bardakları İki Haftada Kompost Üretmiyor

Üreticilerin 2 haftada kompost üretme iddiaları oldukça abartılıdır. Yukarıdaki çalışmada 10 hafta sürdüğü tespit edilmiştir.

Bir kompost tamburunun yığından daha hızlı kompost yapması oldukça olasıdır çünkü tamburu çevirme olasılığınız daha yüksek olacaktır, ancak 2 haftada kompost YAPMAYACAKTIR.

Kompost Bardaklarının Artıları ve Eksileri

Kompost tamburlarının geleneksel kompost yığınlarına göre bazı avantajları vardır, ancak bazı dezavantajları da vardır.

Profesyoneller:

  • Çoğu tamburu çevirmek kompost yığınını çevirmekten daha kolaydır. Eğer çevirmek daha kolaysa bunu daha fazla yapabilirsiniz ve kompostunuz daha hızlı hazır olur.
  • Daha az kemirgen Tumbler kapalı bir sistem olduğu için kemirgenler ve diğer hayvanlar sorun olmayacaktır.
  • Daha düzenli. Bazıları daha iyi göründüğünü düşünüyor. Bilmiyorum - büyük mavi bir varil pek hoş değil!
  • Yeşillerin kahverengilere oranının doğru olması koşuluyla daha az koku üretir.

Eksileri:

  • Daha pahalı. Maliyet söz konusu olduğunda yerdeki bir yığını yenmek zor.
  • Daha küçük Bardakların boyutları sınırlıdır - yığınlar herhangi bir boyutta olabilir ve gerektiğinde boyutları değişebilir.
  • Nem kontrolü daha zordur. Tumbler'da nem kontrolü daha kritiktir çünkü fazlalıkların kolayca çıkmasına izin vermez. Bu, kuru iklimlerde bir avantaj olabilir.
  • Kahverengi ve yeşillerin kontrolü daha kritiktir. Çok fazla yeşil olursa bardak sümüksü bir karmaşaya dönüşür.

Tamburlar Kompost Hızlandırıcı Gerektirir mi?

Kompost hızlandırıcılar, kompost başlatıcılar ve kompost aktivatörleri birçok tambur üreticisi tarafından önerilmektedir. Sanırım buradaki fikir, kabın oldukça kapalı olması ve toprakla temas etmemesi. Mikropların kompost malzemesini bulmakta zorlanacağı mantıklı görünüyor ve bu nedenle ticari bir kompost hızlandırıcı eklenmesi öneriliyor.

Rapor edildiği üzere Kompost Hızlandırıcılar, Başlatıcılar ve Aktivatörler Kompost tamburuna giren bitki materyalinin üzerinde zaten çok sayıda mikrop vardır. Daha fazla eklemeye gerek yoktur. İhtiyaç duyarsanız, biraz eski kompost veya toprak ekleyin ve çok sayıda mikrop ekleyecektir. Kompost hızlandırıcıları satın almaya gerek yoktur.

DIY Kompost Tumbler

Kompost tamburunun, özellikle kentsel ortamlardaki küçük bahçeler için kompost yığınlarına göre bazı avantajları vardır. Bir tane denemek isterseniz, internette çok sayıda DIY örneği vardır. Referans 2'de birçok farklı kompost tamburu tasarımı mevcuttur.

İşte denemek isteyebileceğiniz basit bir tasarım:

Referanslar:

1) Mother Earth news Kompost Bardaklarını Test Ediyor: //www.motherearthnews.com/nature-and-environment/testing-compost-tumblers-zmaz03amzgoe.aspx

2) Kendin yap kompost bardakları için çok sayıda plan: //piximggif.com/diy-compost-tumbler-plans

3) Kompost Bardakları Hakkında İyi Bilgi: //eartheasy.com/compost_tumbler.htm

3) Fotoğraf Kaynağı: James Emery

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.