Kompostlama - Kes ve Bırak Yöntemi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Geçen hafta, Kompostlama - Hangi Yöntem En İyisidir Deneyimlerime göre bu yöntemlerin her biri bir dereceye kadar işe yarıyor, ancak işe yaramaları için çok fazla çaba gerekiyor. Bugün size Kes ve Bırak Kompostlama Yöntemimi tanıtacağım. Denediklerim arasında açık ara en kolay ve en iyi kompostlama yöntemi.

Kes ve bırak kompost kutusu

Doğa En İyisini Bilir

Çoğunlukla şeker akçaağaçlarından oluşan küçük bir ormanlık alanım var. Her sonbaharda zemin kahverengi yapraklarla kaplanır. Kış boyunca orada öylece dururlar ve ilkbaharda hala oradadırlar. Ağustos ayına kadar hepsi yok olur. Hayvan, böcek ve mikrop faaliyetlerinin bir kombinasyonu onları toprağa dahil etmiştir.

Kimse yaprakları tırmıklamadı ya da bir yığına taşımadı. Hiçbir katkı maddesi eklenmedi ve kesinlikle onları çevirmedim. Tek yapmam gereken onları yere bırakmak ve Doğa Ana'nın işini yapmasını beklemekti.

Kendime sordum, eğer Doğa Ana bunu ormanda yapabiliyorsa, neden benim bahçemde yapmasın? Aklıma iyi bir neden gelmedi, bu yüzden bahçede onun izinden gitmeye başladım ve kes ve bırak kompostlama yöntemimi geliştirdim.

Kes ve Bırak Bahar Temizliği

Bahar temizliği sırasında, sadece hala topraktan çıkan gövdeler için endişeleniyorum. Hosta gibi bir şey söz konusu olduğunda, yapraklar zaten yerde yatıyor - onları orada bırakıyorum. Eski çiçek stoğu yukarı çıkıyor, bu yüzden onu kesip bırakıyorum. Gerçekten uzunsa, ikiye bölebilirim, böylece pek görünmez.

Bahçede gezinirken çit makası kullanarak hala dik duran uzun ömürlü bitkileri kesiyorum. Kesildikçe yere düşüyorlar ve orada kalıyorlar. Neredeyse hiçbir şey kompost kutusuna taşınmıyor. Bunun istisnası, çok kalın gövdeleri olan bazı çok uzun süs otları. Onları kutuya taşımak, daha küçük parçalara ayırmaktan daha kolay.

Kes ve Bırak Deadheading

Yaz aylarında, eğer bitkileri temizliyorsam ya da yapraklarını döküyorsam, sadece kesip atıyorum. Eğer bitki yatağın ön tarafına yakınsa, kesilen parçayı daha büyük bir bitkinin arkasına atarak daha düzenli görünmesini sağlıyorum.

Sonbaharda, bir çiçek/çalı yatağında olması koşuluyla tüm yapraklar düştükleri yerde bırakılır. Çimlerde ya onları küçük parçalara ayırıp bırakıyorum ya da ekstra organik maddeye ihtiyaç duyan yakındaki bir çiçek yatağına seriyorum.

Yabani Otları Çekin ve Bırakın

Yabani otların çoğu ya tek yıllıktır ya da uzun ömürlüdür. Bunların hepsi sökülür ve bahçe yatağına bırakılır. Kök salmaları konusunda endişelerim varsa, kurumaları için birkaç gün bahçe yolunda bırakırım ve sonra çiçek yatağına atarım.

İstisnalar var: Bağ otu, vakvak otu ve Kanada devedikeni gibi istilacı yabani otlar bahçeye geri gönderilmiyor - çok iğrençler! Çöplerle birlikte dışarı çıkıyorlar.

Çiçek tarhlarındaki çimenler ne olacak? Onları koparıp çimenlerin üzerine atıyorum. Ya ölüyor ya da kök salıyor - ikisi de benim için sorun değil.

Hastalıklı Yaprakları Çekin ve Bırakın

Hastalıklı yapraklar için ne yapmalıyım? ..............Hiçbir şey!

Sonbaharda tüm yapraklarda bir tür hastalık var. Bu hastalıklar benim bahçemden ve 50 mil yarıçapındaki bahçelerden geldi. Yaprakları çıkarmak hastalığı ortadan kaldırmaz. Kısmen enfekte olmuş yeşil yaprakları çıkarmanın bitkilerin besin üretme yeteneğini azalttığını biliyorum - bunu yapmıyorum. Bir bitki havadaki hastalık sporları ile yaşayamazsa - büyüyen bir şeyle değiştirilirHastalıksız. Güle güle küflü monarda.

Sonbaharda yapraklar döküldüğünde, hastalıklar da yapraklarla birlikte dökülür ve Doğa Ana onları benim için kompostlaştırır.

Mutfak Artıkları

Peki ya mutfak artıkları? Arka kapımın dışında küçük bir plastik kompostum var ve mutfak artıkları içine atılıyor. Yumurta kabukları ve çabuk kompost olmayan kağıt peçeteler de buna dahil. Yılda bir kez bunlar alınıyor ve bahçede bir yere gömülüyor. Toprağın üzerine koymayı denedim ama kompost olmayan yumurtalar ve kağıtlar çok çirkin görünüyordu.

Malçlama Ne Olacak?

Her şeyi odun yongalarıyla malçlıyorum. Eğer bir bitki materyali bırakırsam, ayrışana kadar odun yongalarının üzerine oturacaktır. Yatağa daha fazla odun yongası eklersem, bunlar zaten orada olanın üzerine yerleştirilir. Hepsi organik. Hepsi malç gibi davranıyor ve hepsi zamanla ayrışıyor.

Teşekkürler Doğa Ana

Bana kompostu kesip atmanın yolunu gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.