Kore Doğal Tarımı (KNF) - Nedir? İşe yarıyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bir süredir Kore Doğal Tarımından (KNF) haberdardım ama hiç yakından bakmamıştım. KNF Kuzey Amerika'da pek popüler değil ama görünüşe göre bu ve diğer Doğal Tarım biçimleri Asya'da popüler. KNF'ye yakından bakmanın zamanı geldi. Nedir ve işe yarıyor mu?

Kore Doğal Tarımı (KNF) - Nedir? İşe yarıyor mu?

KNF nedir?

İnternete girdim ve sistemi anlatan birçok blog yazısı okudum. Daha sonra birkaç YouTube videosuna baktım - iyi yapılmış bir tane bulamadım. Bu materyali incelerken, KNF için gerçekten net bir tanım olmadığı gerçeğiyle yapılandırıldım. Savunucular, "KNF, gıda yetiştirmek için doğayla birleşmek için zarif bir yöntemdir" ve "ormana gidiyoruz" gibi birçok felsefi ifade kullanıyor."Çiçek (IMO) toprağa eklendiğinde bir şeyleri değiştirir" gibi bir sürü saçmalık da var. Sistemi geliştiren kişi olan Dr. Cho, "bitkiler kan, klorofil ve liften oluşur" demişti.

Wikipedia bile bunu anlamlı bir dille tanımlamakta zorlandı: "KNF, yerli mikroorganizmalardan (IMO) yararlanan ve dış girdileri sınırlandırarak ve biyolojik olarak aktif girdiler üretmek için geri dönüştürülmüş çiftlik atıklarına güvenerek kendi kendine yeterliliği vurgulayan organik bir tarım yöntemidir."

Amerika Birleşik Devletleri'nde KNF'nin önde gelen uygulayıcı ve destekçilerinden biri olan Chris Trump'tan KNF'yi tanımlaması istendiğinde şöyle demiştir: "KNF basitçe toprağa bakım yapmanın "güzelce paketlenmiş" ve "zarif" bir yoludur. KNF madalyonunun iki yüzü vardır. Birinci yüz inokulum (IMO) toplanması, ikinci yüz ise zamanlama, bu preparatların bitkinin ihtiyacı olduğunda kullanılmasıdır. Doğru zamanda doğru besinler".Yani mesele IMO mu yoksa besinler mi? Toprağa besin eklemek için IMO kullanmaktan daha fazlası var mı? Bu KNF'yi gerçekten çok iyi tanımlamıyor.

Şimdi bunun, yumurta kabuklarını çözmek için sirke kullanmak gibi ihtiyaç duyulmadıkça kimyasallardan kaçınılan bir organik bahçecilik biçimi olduğu sonucuna vardım. IMO toplamak gibi sisteme yardımcı olmadıkça dış girdileri sınırlıyorlar. Ve hepsinden önemlisi, bitkilerin büyümesini sağlayan çeşitli mikrop karışımları yapmakla ilgili. KNF'de IMO üretimi ve kullanımı o kadar hayati ki çoğuBulduğum bilgilerin çoğu IMO yapmakla ilgiliydi, bahçecilik veya çiftçilik yapmakla değil.

Kısacası IMO kullanan organik bahçeciliktir.

Bu, "hiçbir şey yapmadan tarım" olarak da bilinen ve aşağıdaki prensiplere sahip bir Doğal Tarım biçimidir: toprak işleme yok, gübre yok, tarım ilacı yok, ot temizleme yok ve budama yok. Bu sistem kulağa hoş geliyor.

Pirinç ile yapılan IMO1, kaynak: Robin Hill Gardens

KNF Kuralları

KNF savunucularının her şey için kısa formları sevdiğini hemen öğreniyorsunuz. İşte bunlardan bazılarının bir listesi.

JADAM - KNF ile aynı prensiplerin çoğunu kullanan Kore doğal tarımının bir başka şekli.

IMO - Yerli Mikroorganizmalar. Bunların hazırlanması IMO1, IMO2, IMO3 ve IMO4'ün üretildiği dört aşamalı bir süreçtir.

FPJ - Fermente Bitki Suyu. Şeker ile fermente edilmiş kıyılmış bitki materyali (sirke eklenebilir). Bir tür fermente ot çayı.

FFJ - Fermente Meyve Suyu Esmer şeker ile fermente edilmiş rendelenmiş meyveler Eco Enzymes'e benzer.

OHN - Oriental Herbal Nutrients Sarımsak, Angelica, zencefil veya zerdeçal, meyan kökü ve tarçından oluşan bir alkol tentürü.

FAA - Balık Amino Asitleri Esmer şeker ile fermente edilmiş yabani balık parçaları.

LAB - Laktik Asit Bakterileri. IMO'daki önemli mikroplar

WCA - Suda Çözünür Kalsiyum yumurta kabuklarının sirke içinde çözülmesiyle elde edilir.

BMW - Bakteriyel Mineralli Su. Mineralleri çözmek için IMO4 ile yıkanan granit, bazalt ve diğer taşlar.

WCAP - Çözünebilir Kalsiyum Fosfat. Kahverengi pirinç sirkesi ile işlenmiş şarjlı kemikler.

BS - Saçmalık!

KNF'nin Anahtarı IMO'dur

IMO bu tekniğin ruhudur. Bir miktar pirinci veya karbon açısından zengin başka bir kaynağı kaynatın, "doğal" bir yere koyun ve yerli mikropların içinde büyümesine izin vermek için birkaç gün bekletin. Enfekte pirinci toplayın, IMO4 elde edene kadar çeşitli aşamalardan geçirin. Bu işlemin ayrıntılarını burada bulabilirsiniz.

İşte bu süreçle ilgili bazı kilit noktalar.

  1. Süreç, "yerli mikropları" toplamak için ideal bir alan bulmayı içerir. Eğer bunlar gerçekten yerli mikroplarsa, zaten sizin alanınızda yaşamıyor olmaları gerekmez mi? Elbette, başka bir yerden gelen mikroplar artık yerli değil mi?
  2. Bilinmeyen bir nedenle, topladığınız tüm mikropların yararlı mikroplar olduğuna ve bitkilerinizin büyümesini sağlamak için "doğru" mikroplar olduklarına inanılır. Ancak kimse bunların uygunluğunu test etmez veya değerlendirmez. Pirinç üzerinde beyaz küf oluşursa, bunların doğru olduğu varsayılır, yeşil büyüme ise atılır.
  3. IMO1'den IMO4'e geçiş süreci oldukça kapsamlıdır - yaklaşık bir ay sürer. Topladığınız iyi mikropların hala son IMO4 karışımında olduğunu nereden biliyorsunuz? Gerçekten bilmiyorsunuz. Tüm bu süreç inanca ve karışımların görünümüne dayanıyor.
  4. Süreçler o kadar da kesin değildir ve birçok varyasyonu vardır. Ancak, hepsinin eşit derecede iyi çalıştığı ve faydalı IMO ürettiği iddia edilmektedir. Ancak kimse işe yarayıp yaramadıklarını test etmemektedir.
  5. Aşağıdaki tabloda yer alan girdiler sürecin 3. adımında eklenmektedir. Bunlar çoğunlukla organik gübrenin seyreltik formlarıdır.

IMO3'e eklenen girdiler, Kaynak: C.N. Lee, Hawaii Üniversitesi

Fermente Bitki Suyu

Bu karışım, bitki materyalinin su ve kahverengi şekerle birleştirilmesi ve bez kaplı bir kapta mayalanmaya bırakılmasıyla elde edilir. Dr. Cho'nun iddiasına göre, "bitkinin kanı ve klorofilleri ozmotik basınç yoluyla çıkarılır. Nihai FPJ, bakterilerle dolu zengin bir enzim çözeltisidir." Diğerleri ise karışımın yüksek düzeyde enzim ve hormon içerdiğini iddia etmektedir.

Fermantasyonu gerçekleştiren bakterilerin yüksek bir karbon kaynağı vardır - şeker - ve bir azot kaynağına ihtiyaç duyarlar. Enzimler de dahil olmak üzere bitki proteinleri en olası azot kaynağıdır, bu nedenle FPJ'nin bitki enzimlerinde yüksek olduğunu hayal etmek zor mu? Bu malzeme aynı zamanda homeopatik seviyelere (aşağıya bakınız) kadar seyreltilir, öyle ki besinler artık bitki büyümesinde önemli bir rol oynamaz, ancakAynı seyreltme enzimleri ve hormonları homeopatik seviyelere seyreltmez. Garip!

KNF Çalışıyor mu?

Bu organik bir bahçe tekniğidir ve ürünler yetişir; bu nedenle işe yaradığı sonucuna varılabilir. Ancak asıl bilmek istediğimiz, KNF'nin diğer bahçe teknikleriyle karşılaştırıldığında nasıl olduğudur. Başka bir deyişle, bilim verim hakkında ne diyor?

KNF 1960'larda Dr. Han Kyu Cho tarafından başlatıldı ancak bugüne kadar KNF'yi diğer tarım teknikleriyle karşılaştıran neredeyse hiçbir bilimsel çalışma yapılmadı. KNF'ye adanmış bir Facebook Grubunda birisi "KNF'yi destekleyen yayınlanmış bilimsel makaleler var mı?" diye sordu. Birkaç çalışma buldular, ancak hiçbiri zorlayıcı değildi ve KNF'nin diğer sistemlerden daha iyi olduğunu gösteren hiçbir şey yoktu.

Wikipedia'da şöyle yazıyor: "Bu uygulamanın popülaritesi artmış olsa da, KNF'nin faydalarına ilişkin bilimsel kanıtlar nispeten sınırlıdır".

KNF'nin diğer tekniklerden daha iyi olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok gibi görünüyor.

IMO Çalışıyor mu?

Sormamız gereken soru şudur: Toprağa IMO eklemek bitki büyümesini artırır mı? Bitki büyümesini artırırsa, büyüme besin maddelerinin uygulanmasından mı yoksa mikropların uygulanmasından mı kaynaklanır?

IMO'daki Besin Maddeleri Bitki Büyümesini Artırır mı?

IMO bir miktar şeker içeren bir tahıl/pirinç karışımından yapılır. Mikroplar büyüyüp öldükçe karışıma bitki besinleri eklerler. 3. Adımda yukarıda özetlendiği gibi daha fazla bitki suyu eklenir. Son IMO karışımının besin içerdiği açıktır ve bir kaynak bunu 0,4-0,8-0,4 NPK ile rapor etmiştir. Temel bitki biyolojisi bize bu besinlerin bitkilerin büyümesine yardımcı olduğunu söyler. Burada sihir yok.

Bir KNF grubuna FPJ'nin (fermente bitki suyu) asiditesini sordum - tüm bu karışımların asidik karışımlar üretmesi gereken fermantasyonlar olduğunu unutmayın. Gruptaki bir uzmandan aldığım cevap kısmen şöyleydi: "genellikle biraz asidiktir, ancak önemli değil. 1:500 seyreltmede kullanılır, bu yüzden bir homeopati̇k düzey . FPJ'ler besinler için değil, enzimler ve hormonlar içindir". Ama Chris Trump'ın yukarıdaki alıntısına göre, her şey besinlerle mi ilgili?

Enzimler proteindir ve nitrojen içerir. Nitrojen gibi temel bir besin maddesini "homeopatik seviyelerde" bulunduramaz ve enzim seviyelerinin yüksek olduğunu iddia edemezsiniz. KNF tartışmalarının çoğu mantıksızdır ve gerçek bir kanıt içermez.

Farklı konsantrasyonlarda IMO kullanarak mısır yetiştirmeyi inceleyen bir çalışma buldum. IMO'daki besinler bitki büyümesinin anahtarı olsaydı, daha yüksek miktarlarda IMO daha yüksek verim üretmeliydi - öyle olmadı. Aslında hiçbir şey eklememek (kontrol), daha az miktarda IMO ile muameleden daha yüksek bir verim üretti. Sadece en yüksek IMO seviyesi, küçük bir farkla kontrolden daha iyi performans gösterdi.

IMO besin maddeleri içerir ve bitkilerin büyümesine yardımcı olurlar. Bu seviyelerin kompost, gübre veya sentetik gübrelerden daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur ve KNF savunucuları "yüksek besin" seviyeleriyle övünmedikleri için, yüksek olmadıklarını söylemenin güvenli olduğunu düşünüyorum.

IMO'daki Mikroplar Bitki Büyümesini Artırır mı?

Muhtemelen şimdiye kadar bildiğiniz gibi, toprağa mikrop eklemek onların popülasyonunu artırmaz ve en iyi ihtimalle popülasyon dinamikleri üzerinde çok küçük bir etkisi vardır.

KNF tamamen IMO yapmakla ilgilidir, bu nedenle mikroplar bu tarım uygulamasının anahtarıdır. Topraktaki mikrop popülasyonunu etkiliyorlar mı? Bitkilerin daha iyi büyümesini sağlıyorlar mı?

Bazı KNF uygulayıcıları KNF'deki mikropları değerlendirmek için ışık mikroskobu kullanmaktadır, ancak bu teknikler bu konuda son derece yetersiz kalmaktadır. Topraktaki türlerin yalnızca %20'sini tanımlayabildik ve mikroskop bunların yalnızca bir kısmını tanımlayabilmektedir.

IMO'nun toprak mikroplarını değiştirdiğini gösteren tek bir bilimsel çalışma bulamadım. Eğer bulursanız, yorumlarda bana bildirin.

Mikroplar bitkilerin büyümesine yardımcı oluyor mu? Bunu doğrulamak kolaydır. Bir parti IMO yapın ve yarısını olduğu gibi kullanın ve diğer yarısını sterilize ettikten sonra kullanın. Bu, mikropların etkilerini gösterecektir, ancak böyle bir çalışma mevcut değildir. IMO'daki mikropların bitkilerin daha iyi büyümesini sağladığına dair hiçbir kanıt yoktur.

KNF Çalışıyor mu?

Fermantasyon, besinleri serbest bırakmak için organik maddeyi ayrıştırmanın bir yoludur. Bu besinleri toprağa eklemenin bitki büyümesini artıracağını biliyoruz, bu nedenle KNF kesinlikle mahsul yetiştirecektir. Genel felsefesi dünya için iyidir. Organik bir süreçtir ve bazı çevresel faydaları vardır, ancak çoğu organik tarım tekniğinde olduğu gibi, araziyi iyi kullanır (yukarıdaki videoya bakın).

IMO kompost ile nasıl karşılaştırılır? Kompost daha yüksek seviyelerde organik madde ve nitrojen ve biraz daha düşük seviyelerde fosfat içerir, bu da çoğu toprak için iyi bir şeydir.

IMO yapmak yavaş ve sıkıcı bir süreçtir. Kompost yapmak da yavaştır ancak daha az uğraştırır.

Çok daha fazla bilimsel kanıt elde edene kadar, KNF'yi bir tarım veya bahçe tekniği olarak tavsiye etmem.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.