Külleme Tedavileri

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Külleme, bitkilerde çok yaygın görülen bir enfeksiyondur ve bitki hastalıklarını ele alan çoğu kitapta bu hastalıktan bahsedilir. Peki hastalığı azaltmak için verilen öneriler işe yarıyor mu yoksa bir efsane mi?

Toz halinde küf

Toz halinde Küf - Nedir?

Toz halinde küf, yaprak yüzeylerine yapışan bir mantardır. Kolayca tanımlanabilir ve gövde ve yaprakların yüzeyinde beyaz bir güç gibi görünür. Yukarıdaki resim, toz halinde küfün taramalı elektron mikrografıdır. Mantarı tanımlamanıza yardımcı olmayacaktır, ancak Marco Todesco tarafından gerçekten harika bir resim.

Mantar nadiren bitkileri öldürür ancak çirkin bir görüntü oluşturur ve hem yapraklardan besinleri çekerek hem de fotosentezi engelleyerek yaprağın daha az besin üretmesine yol açarak bitkiyi zayıflatır. Mantar sporları bir yaprağa konduğunda beslenme tüpleri üretir ve bunları yaprağın içine sokar. Mantar daha sonra bu beslenme tüpleri aracılığıyla kolunuzdan kan emen bir sivrisineğe benzer şekilde besin çeker.

Bahçıvanlar olarak külleme hastalığından tek bir hastalık olarak bahsederiz ancak bu doğru değildir. Birçok külleme türü vardır ve çoğu belirli bir bitki türü için oldukça spesifiktir. Örneğin leylaklarınızdaki mantar üzümlerinize veya güllerinize bulaşmaz. Bu üç bitkinin de kendi külleme türü vardır. Bir bahçıvan olarak bu hastalığı tek bir mantar türü olarak düşünebilirsiniz çünkühepsi birbirine çok benziyor.

Toz Küfü Nasıl Önlersiniz?

Mantarın önlenmesi hakkında çok şey yazıldı. Şimdi bazı tavsiyelere bir göz atalım.

1) Bitkileri iyi sulayın. Bu çoğu hastalık için mantıklıdır. Sağlıklı bir bitki enfeksiyona daha az duyarlıdır.

2) Üstten sulamadan kaçının. Buradaki fikir, üstten sulamanın yaprakları ıslatarak yaprakların etrafındaki nemi artırması ve yüksek nemin mantarın büyümesini teşvik etmesidir. Penn State Tarım Bakanlığı'na göre (ref #1), küllemeyi destekleyen koşullar geceleri yüksek nem ve gündüzleri düşük nemdir. Bu da şu anlama gelirSabah sulaması aslında mantarı önlemeye yardımcı olur, büyümesini teşvik etmez - tavsiyenin tam tersi. Ayrıca, sulama sadece çok kısa bir süre için nemi artıracaktır. Biraz rüzgar yaprakları hızla kurutur.

Bu muhtemelen işe yaramaz.

3) Çalıların ve ağaçların içini açmak için budayın. Dallar arasındaki boşluğu açmak daha iyi hava hareketine izin verecek ve bu da nemi azaltacaktır. Gün boyunca düşük nemin külleme hastalığını desteklediği göz önüne alındığında, bunun külleme üzerinde çok fazla etkisi olmayabilir. Bununla birlikte, diğer hastalıkları önlemek için iyi bir fikirdir.

4) Enfekte olmuş bitki materyalini uzaklaştırın. Bu, enfekte olmuş bitkide üretilen yeni mantar sporlarının sayısını azaltacak ve mantarın çok fazla yayılmasını önleyecektir. Bu mantıkla ilgili birkaç sorun vardır. Enfekte olmuş kısımları ne kadar iyi temizlerseniz temizleyin hepsini alamazsınız - bitki örtüsünü temizleseniz bile sporlar oradadır.Enfekte olmuş bir yaprağı çıkardığınızda, hem mantarı hem de yaprağın sağlıklı kısmını çıkarmış olursunuz. Mantarın nadiren tüm yaprak yüzeyini kapladığını unutmayın. Bu, bitkinin yiyecek yapmak için daha az yeşil yaprak yüzeyine sahip olduğu anlamına gelir ve bitkinin saldırıdan kurtulmasını daha da zorlaştırır. Ağır enfekte olmuş yaprakları çıkarmak muhtemelen iyi bir fikirdir,Ama ben olsam hafif enfekte olmuş yaprakları çıkarmazdım. Bu sadece benim fikrim ve bildiğim kadarıyla araştırmalarla doğrulanmış ya da yanlışlanmış değil.

5) Ürün rotasyonu kullanın. Illinois Üniversitesi "ürün rotasyonunun külleme enfeksiyonu üzerinde hiçbir etkisi yoktur" diyor.

6) Dayanıklı çeşitler ekin. Bu muhtemelen en iyi savunmanızdır ancak her zaman işe yaramaz. Yaz floksu külleme enfeksiyonu ile ünlüdür ve 'David' çeşidinin dayanıklı olduğu bildirilmiştir - benim bahçemde değil!

Külleme Hastalığından Kurtulma

Yapraklar enfekte olduktan sonra enfeksiyondan kurtulamazsınız. En iyi ihtimalle enfekte olmuş yapraklarda ve enfekte olmamış yapraklarda daha fazla yayılmayı durdurabilirsiniz, ancak enfeksiyonu görür görmez harekete geçmek çok önemlidir.

Bikarbonat Çözeltisi

Bikarbonat çözeltileri işe yarar ve genellikle Cornell formülü olarak adlandırılır.

Bu formül için bir arama yaparsanız, 'tek' bir formül olmadığını hemen fark edersiniz. Aslında, formülün birçok versiyonu vardır, ancak bunlar çoğunlukla benzerdir ve aşağıdaki temel bileşenlerden oluşur.

  • 1 galon su
  • 1 yemek kaşığı destek sodası
  • 1 yemek kaşığı bitkisel yağ
  • 2 damla bulaşık deterjanı

Bu bileşenler birlikte karıştırılır ve daha sonra mantar saldırısı altındaki bitkiye püskürtülür. Popülerdir çünkü basittir ve çoğu insan malzemelere kolayca erişebilir.

Diğer malzemeler de eklenebilir ve çeşitli yağ ve sabun türleri tavsiye edilir. Birçok tarifte yağ yer almaz.

Kabartma tozu, markette bulunabilen basit bir tuz olan sodyum bikarbonattır. Bazı insanlar bunun yerine potasyum bikarbonat kullanmaktadır (Amazon'da mevcuttur).

Süt Çözeltisi

Süt ve su çözeltisi de işe yarayacaktır. %2'lik sütten %25'lik bir çözelti kullanmayı deneyin. Yağsız süt pek işe yaramıyor gibi görünüyor.

Külleme Gerçekleri

İşte mantarla ilgili diğer bazı ilginç gerçekler. Bazı külleme çeşitleri yapraklardaki nem tarafından engellenirken, diğerleri nem tarafından tercih edilir. Mevcut veya gelecekteki enfeksiyonunuzun spesifik biyolojisini bilmediğiniz sürece yaprakların ıslak mı yoksa kuru mu tutulması gerektiğini bilemezsiniz!

Yüksek nem spor oluşumunu desteklerken düşük nem spor dağılımını destekler. Yani... nemi yüksek tutarsanız gelecekte daha fazla spor oluşturursunuz, ancak nemi düşük tutarsanız zaten gelişmiş olan sporların dağılma olasılığı daha yüksektir ve bu da daha fazla enfeksiyona neden olur. Mantar için değil sizin için kazananı olmayan bir durum gibi görünüyor.bahçenin külleme üzerinde çok fazla etkisi yoktur.

Sonuç olarak: hastalıkla yaşamayı öğrenin. Hastalığa çok yakalanan bitkiler daha iyi bitkilerle değiştirilebilir.

Kaynaklar:

1) Külleme Hastalığından Etkilenen Bitkilerin Listesi: //extension.psu.edu/pests/plant-diseases/all-fact-sheets/powdery-mildew

2) Fotoğraf Kaynağı: Marco Todesco, Max Planck Gelişim Biyolojisi Enstitüsü

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.