Metanol Yapraktan Sprey Daha Büyük Bitkiler Yetiştirir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

1992'de The New York Times'ın haberine göre "Seyreltilmiş metanol püskürtülen bitkiler daha az suya ihtiyaç duyarken önemli ölçüde daha fazla verim gösterdi. Lahanaların boyutu iki katına çıktı, buğday tohumlarının ağırlığı ve sayısı iki katına çıktı, pamuk mahsullerinin su ihtiyacı yarı yarıya azaldı, domatesler daha hızlı büyüdü ve önemli ölçüde daha tatlı oldu, güller daha hızlı büyüdü ve daha fazla çiçek üretti ve çilekler, patlıcanlar vekarpuzlar daha iyi verim verdi."

Bu neredeyse 30 yıl önceydi. Bugün bilim, bitkilerde metanol kullanımı konusunda ne diyor?

Metanol yaprak spreyi daha büyük bitkiler yetiştirir mi?

Metanol nedir?

Metil alkol olarak da bilinen metanol, tüm yaşam formlarında bulunan basit bir kimyasaldır ve CH3OH formülüne sahiptir. İçki alkolü, etanol veya izopropil alkol olan ispirto ile karıştırılmamalıdır. Bu yazı sadece metanol hakkında konuşmaktadır.

Daha eski bir adı odun alkolüdür çünkü eskiden odun damıtılarak üretilirdi. Çözücü olarak kullanılır ve benzine katkı maddesi olarak kullanmış olabilirsiniz. Amazon'dan temin edebilirsiniz.

Bitkiler metanol üretir ve stomalar aracılığıyla yapraklardan salarak orman havasındaki başlıca organik bileşiklerden biri haline getirir. Ayrıca bu yaprak metanolünün yapraklarda yaşayan bol miktarda bakteri popülasyonunu desteklediğine inanılmaktadır.

Yüksek konsantrasyonlarda metanolün bitkiler için de toksik olduğunu anlamak önemlidir. %30'un üzerinde bazı yapraklara ve %10'da köklere zarar verir.

Metanol Yapraktan Püskürtme Bitki Büyümesini Artırır - Erken Çalışmalar

1992'de metanol yaprak spreyinin bitki büyümesini artırdığını gösteren bir araştırma yayınlandı. Metanol çok basit bir molekül olduğu ve bitkiler tarafından atık ürün olarak üretildiği için bu şaşırtıcıydı. Eğer doğruysa, bu çok önemli olabilir çünkü metanolün üretimi kolay ve ucuzdur. Ayrıca mikroplar onu kolayca parçaladığı için çok az çevresel sorunu vardır.

Bilimsel yöntemin bir parçası da başkalarının sonuçları doğrulayabilmeleri için çalışmayı yeniden yapmalarıdır, bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl boyunca bir araştırma telaşı yaşandı.

Tüm bu çalışmaların bir incelemesi 1996 yılında yayınlanmış ve metanolün mahsul veriminde tutarlı bir artış sağlamadığı sonucuna varılmıştır.

İlk çalışmaya geri dönecek olursak, araştırmacıların hiçbir zaman metanolün her koşulda tüm bitkilerin büyümesini artırdığını iddia etmediklerini görürüz:

  1. C3 bitkileri (domates ve buğday) gelişmiş büyüme göstermiştir.
  2. C4 bitkileri (mısır ve sorgum) gelişmiş büyüme göstermemiştir.
  3. C3 bitkileri yalnızca bitkiler su stresi koşullarında büyürken gelişmiş büyüme göstermiştir.
  4. Gece ilaçlamanın hiçbir etkisi olmadı.

Bu durum, bilimsel bilgilerin halka ve hatta bazen bilim insanlarına aktarılmasında sıkça karşılaşılan bir soruna işaret etmektedir. Sonuçlar, daha iyi bir hikaye için süslenmekte ve basitleştirilmektedir.

C3 ve C4 bitkisi nedir? Bu terimler bir bitkinin kullandığı iç biyokimya ve fotosentez yöntemlerini ifade eder. C4 bitkileri su kullanımında daha verimlidir ve bu nedenle düşük su ortamlarından daha az etkilenirler. Çoğu bitki C3 tipindedir.

Metanol Bitki Büyümesini Artırır - Sonraki Çalışmalar

Bitkiler için metanol araştırmaları 1996'dan sonra azaldı, ancak birkaç yeni çalışma ortaya çıktı. Bu kez daha çok su stresi altındaki bitkilere odaklandılar ve bu çalışmaların ikinci bir incelemesi 2002'de yayınlandı. Metanolün su stresi altındaki C3 bitkilerinin büyümesini arttırdığı sonucuna varıldı ve bu etki için birkaç biyokimyasal açıklama önerildi. Basit bir ifadeyle, metanolfotosentez.

2018 yılında yapılan bir inceleme de metanolün faydalarının bazı C3 bitkileriyle sınırlı olduğunu belirtmektedir. Bir C3 bitkisi olan pirinç üzerinde yapılan bir çalışmada, yapraktan metanol spreyinin çok az etkisi bulunmuştur. Bu pirinç normal su basmış tarlalarda yetiştirilmiş ve su stresi altında kalmamıştır. 2003 yılında yapılan bir çalışmada domates, fasulye, şeker pancarı ve yağ kolza tohumu kullanılmış ve haftalık metanol uygulamalarının verimde %20-30 artışa neden olduğu, ancakilave sulamanın aynı verim artışını sağladığını göstermiştir.

Metanol, bazı C3 bitkilerinde bitki büyümesi üzerinde olumlu etkiler gösterir, ancak bu bitkiler sadece su stresi ortamında yetiştirildiğinde.

Bahçede Metanole Karşı Su

Sanırım gördüğüm bir başlık metanolün bitki büyümesi için kullanımını çok iyi özetliyor; "metanol çöl tarımında devrim yaratabilir". Orijinal çalışma Arizona'da yapıldı ve tekrarlanan çalışmalar metanolün mahsulleri düzgün bir şekilde yetiştirmek için yeterli suya sahip olmayan alanlarda yararlı olabileceğini doğruladı.

Faydaları C3 bitkileri ile sınırlıdır.

Daha sık sulama yapmak veya bitkilere metanol püskürtmek arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, su kullanmak çok daha iyidir. Kuru alanlarda, su ihtiyacını azaltmak için malç ve damla sulama kullanmayı düşünün. Yapraktan metanol spreyi kuru yerlerde yardımcı olabilir.

Metanol yaprak spreyleri %10 ila 20 arasında olmalıdır ve kök ıslatmaları tavsiye edilmez.

Not: Bu yazı Amazon'a bağlı bir bağlantı içermektedir. Herhangi bir ürünü satın almak için bağlantıyı kullanın ve Garden Myths size herhangi bir ücret ödemeden satın alma işleminizden küçük bir komisyon alacaktır.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.