Meyve ve Sebzeleri Yıkamanın En İyi Yolu

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Meyve ve sebzeleri yıkamanın en iyi yolu nedir? Onları yıkamanıza gerek var mı ve eğer yıkıyorsanız, neden yıkıyorsunuz?

Geçenlerde Facebook Grubumuz Garden Fundamentals'a meyve ve sebzeleri yıkamak için ne kullandıklarını sordum ve oldukça çeşitli cevaplar aldım. Bazıları çoğu ürünü yıkamadı. Oldukça azı sadece su kullandı ve birçoğu bir tür sabun kullandı. Sirke ve kabartma tozu da meyve ve sebzeleri yıkamak için popülerdi.

Meyve ve sebzelerin yıkanması konusunda bilim ne diyor?

Meyve ve Sebzeleri Yıkamanın En İyi Yolu

Meyve ve Sebzeleri Neden Yıkamalısınız?

Aklıma kir, böcek ilaçları ve mikroplar gibi çeşitli nedenler geliyor.

Kirlerin Yıkanması

Dükkandan alınan ürünler genellikle oldukça temizdir, ancak bahçenizden gelenler öyle değildir. Kir, ürünlerin tadını kötüleştirir ve mikrop içerebilir. Kiri yıkamak mantıklıdır.

Pestisitlerden Kurtulmak

Görünüşe göre pestisitler büyük bir endişe kaynağı ve ürünleri yıkamanın ana nedeni. Bahçıvanlar kendi yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri mağazadan satın aldıklarından daha az yıkıyorlar, çünkü çoğunlukla kendi yetiştirdiklerinde daha az pestisit olduğunu varsayıyorlar.

Meyve ve sebzelerdeki doğal pestisitler

Bilmeniz gereken bazı şeyler var.

  • Ürünlerin içindeki ve üzerindeki pestisitlerin çoğu doğal pestisitlerdir. Aslında %99,9'u doğaldır. İnsan yapımı pestisitlerin miktarı o kadar azdır ki sağlık riski yaratmaz - bu nedenle onları yıkamak için fazla bir neden yoktur.
  • Doğal pestisitleri temizlemek çok zordur çünkü bunların çoğu meyve ve sebzelerin içindedir.
  • Sentetik pestisitlerin çoğu suda çözünür ve suyla kolayca çıkar.

Psikolojik olarak pestisitlerin yıkanması önemli gibi görünse de pratikte bu endişelenecek bir konu değildir.

Mikroplardan Arınma

Son birkaç yıldır Salmonella, E. coli ve Listeria gibi patojen kontaminasyonu nedeniyle sebzeler düzenli olarak geri çağrılmaktadır. Bu gerçek bir endişe kaynağıdır.

Meyve ve sebzeler mutfağınıza gelmeden önce birçok kişi tarafından elden geçirilir ve her aşamada kontamine olabilirler.

Evde Yetiştirilen Ürünler Güvenli mi?

Evde yetiştirdiğiniz ürünler daha az el tarafından işlenmiştir, ancak yine de toprak patojenleri ile kirlenmiş olabilir. Yıkanmalıdır.

Ticari Yıkamalar Ne Kadar Etkili?

Maine Üniversitesi Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Bölümü üç ticari yıkama işlemini test etmiş ve hem pestisit kalıntıları hem de mikroplar için damıtılmış suyun ticari ürünler kadar ya da onlardan daha iyi sonuç verdiğini tespit etmiştir.

Bir başka çalışmada, pestisitleri uzaklaştırmadaki etkinliklerini ölçmek için çeşitli meyve ve sebzeler üzerinde dört ticari ürün test edilmiştir. Ayrıca sade musluk suyu ve %1'lik Palmolive bulaşık deterjanı çözeltisi de denenmiştir. Musluk suyu, diğer yıkamalar kadar etkili olmuştur.

Ticari yıkamalar pahalıdır ve musluk suyundan daha etkili değildir.

Meyve ve Sebzeleri Yıkamak için Sirke

Sirke çok yaygın bir DIY sebze yıkama yöntemidir ve talimatlar şu şekildedir: bir lavabo suya 1 bardak sirke ekleyin ve meyveyi 10 dakika bekletin. Bu, etkinliği konusunda kafa karışıklığına yol açar çünkü resmi kaynaklar genellikle çok daha güçlü bir karışım önerir, örneğin 3:1 su / sirke oranı gibi. Bu neden önemli? Sirkenin etkinliği büyük ölçüde nasıl olduğuna bağlıdırSeyreltildi.

Ev sirkesi yaklaşık %5 asetik asittir. 3:1 oranında seyreltirseniz %1,25'lik bir çözelti elde edersiniz. Bir fincan su, %0,1'lik bir çözeltiye daha yakındır.

Sirkenin etkinliğini inceleyen bir çalışmada, %0,5 ila %2,5 sirke konsantrasyonuna sahip beş farklı sebzedeki mikrobiyal yüke bakılmıştır. %0,5'lik bir çözelti mikropları %15 oranında azaltırken, %2,5'lik bir çözelti mikropları %82 oranında azaltmıştır (10 dakika bekletme). Bir lavabo dolusu suda bir fincan sirke, tek başına sudan daha iyi değildir.

Meyve ve Sebzelerin Sabunla Yıkanması

ABD Tarım Bakanlığı bu konuda şunları söylemektedir: "Tüketiciler meyve ve sebzeleri deterjan, sabun veya ticari ürün yıkayıcıları ile yıkamamalıdır. Bu ürünler ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından gıdalarda kullanım için onaylanmamış veya etiketlenmemiştir. Sabun veya deterjan kalıntılarını ürünlere emdirebilir ve hastalanabilirsiniz."

Sabun mikropları öldürür ve ellerimizi ve çalışma yüzeylerimizi sterilize etmek için sabunla yıkamamız tavsiye edilir. Bu güvenliyse, neden ürünleri sabunla yıkamayalım? Tezgahlar ve eller geçirgen değildir, ürünler geçirgendir. Bu, meyve ve sebzelerin sabundaki kimyasalları emdiği, ellerin emmediği anlamına gelir. Sabun yemek gastrointestinal sisteminizde tahrişe neden olabilir, kusmaya veya ishale yol açabilir veDawn bulaşık deterjanının malzeme güvenlik bilgi formunda bile "Yutulması mide bulantısı, kusma ve/veya ishale neden olabilir" yazmaktadır.

Meyve ve Sebzelerin Çamaşır Suyu ile Yıkanması

Çamaşır suyu genellikle mikropları öldürmek için kullanılır, bu nedenle ürünlerin temizlenmesi için de önerilmiştir.

Bir çalışmada akan musluk suyu (15 saniye) ile 2 dakikalık çamaşır suyu bekletmesi karşılaştırılmış ve özellikle brokoli ve kavun gibi akan suyla temizlenmesi zor sebzelerde çamaşır suyunun bakteri seviyesini sudan daha iyi azalttığı bulunmuştur. Çamaşır suyu çözeltisi, 3,785 L (bir galon) suda 5 ml ev tipi çamaşır suyu (%6 sodyum hipoklorit, Clorox) ile hazırlanarak70 ppm serbest klor çözeltisi.

Çamaşır suyundaki klor ürüne nüfuz edeceğinden ıslatma süresi kısa olmalıdır. Ayrıca ıslatmadan sonra su ile yıkanmalıdır. CDC, meyve ve sebzelerin yıkanmasında çamaşır suyu kullanılmasını ÖNERMEMEKTEDİR. ABD federal yönetmelikleri (21 CFR Bölüm 173), konsantrasyonun 2.000 ppm'den az olması ve ürünün daha sonra su ile durulanması gerektiğini söylemektedir. Çoğu ürünün 200 ppm'den fazla suya ihtiyacı yoktur.ppm.

Meyve ve Sebzelerin Karbonat ile Yıkanması

Çin lahanası ve Pakchoi'nin iki yaygın pestisit olan klorpirifos ve sipermetrinden temizlenmesi için karbonatla yıkama suyla karşılaştırıldığında, karbonat bir pestisit için daha etkili olurken diğeri için suyla aynı etkiyi göstermiştir.

Su, çamaşır suyu ve kabartma tozu, pestisit kalıntılarını giderme kabiliyetlerini ölçmek için elmalar üzerinde test edildi. Kabartma tozu en iyi sonucu verdi. ancak "uygulanan tiyabendazolün %20'sinin ve uygulanan fosmetin %4,4'ünün 24 saatlik maruziyetin ardından elmalara nüfuz ettiğini" ve yıkamaların hiçbirinin emilen pestisitleri gidermediğini buldular.

Kabartma tozu bakterileri öldürmede sirke kadar etkilidir, ancak her ikisi de çamaşır suyu ve etanol gibi diğer ürünler kadar iyi değildir. "Yeşil" solüsyonlar olarak adlandırılan sirke, kabartma tozu, boraks ve amonyağın antimikrobiyal özelliklerini inceleyen bir başka çalışma, gözeneksiz yüzeylerin temizliğinde ticari dezenfektanlara kıyasla çok etkili olmadıklarını ortaya koymuştur.

Meyve ve Sebzelerin Peroksit ile Yıkanması

Hidrojen peroksit antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bazıları tarafından önerilmektedir. Peroksit ile ilgili sorun, hızlı bir şekilde oksijen ve suya dönüşmesidir ve bir çalışmada yapraklı sebzeleri bununla yıkamaya çalıştıklarında tam da bunu buldular - yıkama suyunda yeterince yüksek bir peroksit seviyesi tutamadılar. Sudan daha az etkili oldu.

Ürünleri Yıkamanın En İyi Yolu

İnsanlar ürünleri temizlemek için çeşitli yöntemler kullanıyorlar, ancak gördüğünüz gibi, yöntemlerin hiçbiri soğuk musluk suyundan çok daha iyi değil ve hatta bazıları zararlı olabilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) de dahil olmak üzere sağlık ve gıda güvenliği uzmanları, tüketicileri sade suya bağlı kalmaya şiddetle teşvik ediyor. Bu, diğer DIY karışımları ve ticari yıkama kadar etkilidirürünler. Su, ürünlerin üzerindeki maddelerin %90 ila 99'unu temizler.

Meyve ve sebzelerinizi nasıl yıkamalısınız? FDA'nın iyi bir kılavuzu var, ancak burada bazı önemli noktalar var.

  • Ürünleri yıkamadan ve hazırlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın.
  • Kabuğunu çıkarmayı planlasanız bile ürünleri yıkayın. Sadece kabuğunu dilimlemek mikropları yenilebilir kısımlara aktarabilir.
  • Akan soğuk suyun altında 20 saniye bekletin.
  • Sert yüzeylerde ovma fırçası iyi sonuç verir.

İşleri basit tutun Meyve ve sebzelerinizde ev kimyasalları kullanmanın bir anlamı yoktur.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.