Mikoriza Mantarı Aşılayıcı Ürünler

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Mikoriza mantarlarının bitki büyümesinde önemli bir rol oynadığına şüphe yoktur. Toprağın agregasyonuna yardımcı olarak bitki köklerinin su ve oksijene daha iyi erişmesini sağlarlar. Bitkilerle kurdukları simbiyotik ilişki, onların su ve besin maddelerine erişmelerine yardımcı olur. Şirketlerin bu mantarları size satmak istemesi çok doğaldır.

Mikoriza mantarları (beyaz tüyler mikorizal mantarlardır)

Mikoriza Mantarları

Mikorizal mantarlar (mikoriza) bitkilerin yetiştiği tüm topraklarda bulunur. Toprak boyunca ince ipliksi büyümeden oluşan büyük ağlar oluştururlar. Bitki kökleriyle ilişki kurarlar; hatta bazıları bitkilerle daha da büyük bir ilişki kurmak için köklerin içine girer. Tüm bitki türlerinin yaklaşık %80'i bu mantarlarla bir tür ilişki kurar.

Mikorizal mantarları çok ince bitki köklerinden oluşan geniş bir ağ olarak düşünün. Bitki kökü değildirler, ancak bitki köklerine benzer şekilde davranırlar. Toprağın kuytu köşelerine girerler ve bitkiler için su ve besin toplarlar. Buna karşılık bitkilerin yaprakları mantarlara besin olarak şeker gönderir. Bu önemli ilişki göz önüne alındığında, bir kişinin aşağıdakilerin yararlı olacağını düşünmesi doğaldırMikorizal mantarların daha ayrıntılı bir tanımı için Dr. Linda Chalker-Scott'un bu yayınına bir göz atın.

Mikorizalar Hakkında Gerçekler

  1. Bahçe toprağı zaten büyük miktarlarda mikoriza içerir ya da en azından içinde herhangi bir bitki yetişiyorsa içerir. Daha fazlasını eklemek para kaybıdır, çünkü zaten toprağınızdadırlar.
  2. Üretilen mikorizalar 2 veya 3 tür mantardan oluşur. Toprağınızda binlerce olmasa da yüzlerce farklı tür olduğu ve bunlardan bazılarının belirli bitki türlerine çok özel olduğu ortaya çıktı. Bitkilerinizin satın aldığınız 2 veya 3 türden yararlanacağını nasıl bilebilirsiniz?
  3. Üretilen mikorizalar ısıya duyarlıdır. Kap bir serada veya nakliye kamyonunda çok uzun süre bırakılırsa, ısı mantarları öldürür. Satın aldığınız ürünün aktif mantar içerdiğini bilmenizin bir yolu yoktur - hepsi ölmüş olabilir.
  4. Üretilen mikorizalar belirli bir türe aittir ve neredeyse kesinlikle sizin toprağınıza yabancı bir bölgeden gelmektedir. Bu yabancı türlerin yerli türlerinizin büyümesini engellemesi mümkündür. Bunu bilmeniz mümkün değildir ancak bahçenize herhangi bir yabancı tür ithal etmek asla iyi bir fikir değildir.

Bahçeniz için mikorizal mantar satın almak için iyi bir neden yoktur.

Özel durumlar

Mikorizal mantarların eklenmesini gerektirebilecek bazı özel durumlar vardır.

Çıplak Toprak:

Bitki büyümesi olmayan toprakta muhtemelen çok az doğal mantar vardır. Bu mantarları eklemek için iyi bir durum gibi görünebilir. Sorun şu ki, eğer toprak bitki büyümesi için uygun değilse, muhtemelen mikorizaların büyümesi için de uygun değildir. Onları eklemek sadece ölmelerine neden olacaktır. Bu toprakta bitki yetiştirmek istiyorsanız, önce topraktaki sorunu çözmeniz gerekir.Büyümek için doğal mikorizal mantarlar da doğal olarak ortaya çıkacaktır.

Steril saksı toprağı:

Kaplarda kullanılan steril saksı toprağında doğal mantar yoktur. Çalışmalar, bu tür bir ortama mikorizal mantarların eklenmesinin bazı olumlu sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir. Mantarların ana değerinin bitkilere su ve besin sağlamak olduğunu unutmayın. Saksı durumunda, birçok bahçıvan aşırı su ve aşırı gübreleme yaparak mantarların faydasını ortadan kaldırır.bitkileri düzenli olarak yetiştiriyorsanız, mikorizal mantar eklemenin çok az yararı vardır.

Ticari Aşılayıcılar vs Kompost

Çoğu ticari üründe bir düzine ya da daha az tür bulunmaktadır. Bazıları türleri listelememektedir bile. Yakın zamanda bir kompost örneği üzerinde yapılan analizde 305 mantar türü ve 360 özel bakteri türü bulunduğu görülmüştür.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Microbe World

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.