Mısır Gluteni Unu - Yabani Otlar İçin İşe Yarıyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Mısır glüteni unu çimler için yeni herbisit. Sentetik kimyasal herbisitlerden uzaklaşma hareketi, çimleri yönetmek için bir boşluk bıraktı ve araştırmacılar organik bir çözüm bulmak için çabalıyorlar. Umut vaat eden bir ürün mısır glüteni unu. Savunucuları, yabani ot tohumunun çimlenmesini önlediğini ve tohumlar çimlenmezse yabani otlardan arındırılmış bir çime sahip olduğunuzu iddia ediyor.Çözüm.

Ürünün hem lehinde hem de aleyhinde bilimsel raporlar var. Bahçıvanlardan gelen anekdotal kanıtlar da karışık. Ürün işe yarıyor mu? Nasıl kullanılmalı? İnsanlar doğru kullanıyor mu?

çim ve mısır glüteni unu

Mısır Gluteni Unu Nedir?

1990'larda Iowa Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Nick Christians golf sahaları üzerinde çalışıyordu ve mısır glüteni unu adı verilen bir ürünün herbisit özelliklerine rastladı. Bu doğal malzeme, mısırdan mısır nişastası ve mısır şurubu üretmek için kullanılan ıslak öğütme işleminin bir yan ürünüdür.

Mısır glüteni unu ağırlıkça %60 protein ve %10 azot içerir.

Mısır glüteni unu mısır unu değildir Sosyal medyadaki pek çok sitenin iddia ettiği gibi, mısır unu marketlerde bulunmaz. Mısır ununun hiçbir bitki öldürücü özelliği yoktur ve bildiğim kadarıyla bahçede yapacağı tek şey karıncaları ve sümüklü böcekleri beslemektir.

Her Mısır Gluteni Unu Aynı Değildir

Mısır glüteni ununun farklı kaliteleri vardır ve herbisit olan %60 protein içerir. Bu ürün her zaman mısır glüteni unu olarak etiketlenir. çıkış öncesi herbisit .

Gerçek mısır glüteni unu herbisiti pahalıdır ve bu nedenle birçok kişi mısır glüteni yemi veya damıtılmış tahıl adı verilen daha ucuz bir ürünü denemiştir. Bu hayvan yemi ürünleri mısır glüteni unu olarak bile adlandırılabilir, ancak bunlar çıkış öncesi herbisit olarak etiketlenmeyecektir.

Mısır glüteni unu hakkında kötü haberlerin çıkmasının bir nedeni, bahçıvanların yem ürünlerini kullanmaya çalışıp işe yaramadıklarını bildirmeleridir. İşe yaramıyorlar çünkü yeterince yüksek protein seviyesine sahip değiller - yanlış ürün.

Diğer bir yaygın sorun ise mısır glüteni ununun 1.000 metrekare başına 20 pound gibi yüksek bir oranda uygulanması gerekmesi ve çoğu ev tipi serpme makinesinin bu seviyeye ulaşamamasıdır. Yeterince kalın uygulanmazsa etkili olmayacaktır.

Tohumların Çimlenmesini Engeller mi?

Birçok site mısır glüteni ununun tohumların çimlenmesini engellediğini bildirmektedir, ancak bu bir efsanedir.

Mısır glüteni unu ile muameleden sonra, tohumlar bir radikül (diğer adıyla kök) üreterek normal şekilde çimlenecektir. Radikülün büyümesi için gereken besin tohumun içinden gelir ve yeni ortamından etkilenmez. Radikül oluştuktan sonra, topraktan su ve besinleri emen kökler yapmaya başlar. Mısır glüteni unu kök oluşumunu engeller - tohum çimlenmesini engellemez.

Fidenin ölümü mükemmel bir olaylar fırtınasına bağlıdır. Gelişmekte olan köklerin mısır glüteni unundan yeterli miktarda protein emmesi gerekir. Bu nedenle daha yüksek uygulama oranları genellikle daha yüksek yabancı ot kontrolü ile sonuçlanır. Köklerin çimlenmeden sonra kuru tarafta olması da gerekir. Çok fazla su proteinin etkisini seyreltir ve kökler büyümeye devam eder. Aşağıda tartışıldığı gibi,ürünün uygulanması kritik öneme sahiptir.

Eğer mısır glüteni unu kök büyümesini durduruyorsa, neden olgun bitkileri etkilemiyor?

Olgun bitkiler çok daha fazla köke sahiptir ve kökleri toprağın daha derinlerinde bulunur. Önemli bir etkiye sahip olacak kadar proteine asla maruz kalmazlar. Mısır glüteni unu, yabani ot olsalar bile mevcut bitkilere zarar vermez.

Mısır Gluteni Unu - İşe Yarıyor mu?

Dr. Nick Christians'ın orijinal saha çalışması, yengeç otu çimlenmesinden 1 hafta önce 99, 198, 297, 396, 495 ve 594 g/m2 olarak uygulanan mısır gluteni ununun yengeç otu istilasını sırasıyla %50, 65, 80, 95 ve 93 oranında azalttığını göstermiştir. Çimlenmeden 4 hafta önce uygulandığında aynı etkiye sahip olmak için daha yüksek miktarlar gerekir.

22 farklı yabani ot test edildiğinde, hepsinin azaldığı, ancak azalma derecesinin hem türe hem de uygulama oranına göre değiştiği görülmüştür. Düşük oranlarda bazı yabani otlar etkilenmemiştir. Bu çalışma yapıldığından beri, diğer araştırmalar mısır glüteni ununa karşı bağışıklık kazanmış gibi görünen birkaç yabani ot tespit etmiştir.

Tartışmaların çoğu yabani otlarla ilgilidir, ancak çim, uzun ömürlü bitkiler ve sebzeler gibi yabani ot olmayan tohumlar da etkilenir.

Diğerleri de mısır glüteni ununu test etti. Oregon Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, ilk saha bulgularını tekrarlayamadıklarını söylüyor. Bu çalışmanın hiç yayınlandığından emin değilim? Çalışma bir Yüksek Lisans derecesinin parçasıydı ve Tez olarak mevcut. Mısır glüteni ununun yabani ot sayısını azaltmadığını buldu. Sonuç olarak, bunun, mısır glüteni unununTestler, çimen olmayan ve dolayısıyla rekabetin olmadığı temiz bir toprakta yapılmıştır veya eski bir üründen kaynaklanıyor olabilir. Ürün, çalıştığını doğrulamak için laboratuvarda test edilmemiştir. Çalışma, testler sırasında yağan yağmuru kaydetmemiştir ve Oregon oldukça ıslak olabilir, bu nedenle aşırı yağmurun ürünün çalışmasını engellemiş olması da mümkündür.

Guelph Üniversitesi Çim Çim Enstitüsü mısır glüteni ununu araştırmış ve ürünün yabancı ot tohumu çimlenmesini kontrol ettiği ancak %100 etkili olmadığı sonucuna varmıştır.

Ohio Eyalet Üniversitesi'nden Dave Gardner sonuçlarını gösteren bir video hazırladı. Etkili olması için önerilen 20 lbs/1,000 sqft miktarının iki katını kullanmanız gerektiğini, bunun da uygulamayı çok pahalı hale getirdiğini tespit etti. Ayrıca "ilk yıl sonuçları hayal kırıklığı yarattığından" en az iki yıl boyunca uygulamanız gerektiği yorumunu yaptı.

Bu ürün için hem olumlu hem de olumsuz araştırmalar bulabilirsiniz. Önemli olan kaliteli ürün kullanmak ve doğru şekilde kullanmak olabilir. Yağmur verisi sağlamayan herhangi bir araştırma çok yardımcı olmaz, çünkü ürünün çalışması için uygulamadan sonra kuru bir süre gereklidir.

Çok Fazla Azot

Mısır glüteni unu, çoğunlukla protein olmak üzere organik bir formda ağırlıkça yaklaşık %10 azot içerir. 3-4 aylık bir süre içinde ayrışırken azot yavaşça toprağa salınır.

Bu önemli bir gerçektir çünkü bu azot hem çimlerin hem de mevcut yabani otların daha iyi büyümesini sağlar. Aslında iyi ama pahalı bir çim gübresidir.

Durdurulmayan herhangi bir yabani ot tohumu, işlenmemiş bir çimde olduğundan daha hızlı büyümek için ekstra nitrojeni kullanabilecektir. Yanlış zamanda uygularsanız bu büyük bir sorun olabilir.

Bu, anekdot raporlarının ciddi sınırlamalarından birine işaret etmektedir. Bunların neredeyse hiçbiri gerçek yabani otları saymamaktadır, bu nedenle insanların ürünün işe yaramadığı sonucuna varması oldukça olasıdır çünkü çimlerin geniş bir alanını kaplayan güzel büyük yabani otlar üretmiştir. Yabani otların genel görünümü azalmamıştır.

Çim için Güvenli mi?

Mısır glüteni unu mevcut çim çimen türlerine veya diğer uzun ömürlü bitkilere zarar vermez. Yeni bir çim ekimi ile aynı zamanda kullanılmamalıdır.

Ne Zaman ve Nasıl Uygulanmalıdır?

Mısır glüteni unu, yabancı ot tohumları filizlenmeye başlamadan hemen önce uygulanmalıdır. Yabancı ot tohumlarının çoğu ilkbaharda filizlenir ve sonbaharda ikinci bir floş gerçekleşir. Yengeç otu kontrolü için, forsythias çiçeklenmeye başladığında uygulamanız önerilir.

Bu tavsiyede iki sorun vardır; farklı yabani ot türleri farklı zamanlarda çimlenir ve çimlenme yıldan yıla değişen çevresel koşullardan etkilenir. Bu nedenle doğru zamanda uygulamak zordur. Çok geç uygulandığında azot zaten çimlenmiş olan tohumu besler. Çok erken uygulandığında ise etkisi sınırlı olur.

1.000 sq ft başına 20 poundluk bir oran yengeç otunu %60 oranında azaltmıştır. Daha yüksek oranlar daha etkili olmalıdır, ancak aynı zamanda çok daha pahalıya mal olacaktır. 90 kontrol elde edebilirsiniz, ancak maliyet sonuçları garanti etmez.

Uygulamadan hemen sonra sulayın.

Bir sonraki adım kritiktir. Uygulandıktan sonra 7 gün boyunca kuru kalmalıdır. Çok fazla yağmur alırsanız, fazla su ürünün herbisidal özelliklerini azaltacak ve yabancı ot azalması görmeyeceksiniz. Hava durumu görevlisine ne kadar güveniyorsunuz?

Mısır glüteni unu, mikropların ayrıştırmasını önleyecek kadar kuru kalması koşuluyla toprakta 6 haftaya kadar etkili kalacaktır.

Daha Fazla Mısır Gluteni Unu Efsanesi

pH değerini değiştirir

Mısır glüteni unu toprağın pH değerini önemli ölçüde değiştirmeyecektir.

Tüm Yabancı Ot Tohumlarında Etkili

Çoğu tohum türü üzerinde etkilidir, ancak hepsi üzerinde etkili değildir.

Fideleri Kurutarak Çalışır

Birçok site mısır glüteni ununun fideyi kuruttuğu gibi yanlış bir iddiada bulunmaktadır. Bu doğru değildir. Alaninil-alanin ve diğer 4 dipeptidin köklerin gelişimini durdurmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Tüm Yaz Kullanılabilir

Ürün reklamları ve bazı bahçe siteleri ürünün tüm yaz boyunca kullanılabileceğini önermektedir. Tüm yaz boyunca kullanılabileceği doğrudur, ancak yaz aylarında çok az yabani ot tohumu çimlenir. Yazın çimlenen yabani otlardan kurtulmaya çalışmadığınız sürece ürünü yazın kullanmak para kaybıdır.

Doğal ve Güvenlidir

Bu doğal bir ürün olduğu için herkes risksiz kullanılabileceğini varsayar, ancak bu tam olarak doğru değildir. Mısır ve bunun gibi mısır yan ürünlerinin bazı insanlarda alerjiye neden olduğu bilinmektedir ve bu durum ciddi olabilir. Siz veya aileniz mısır nedeniyle solunum veya aşırı duyarlılıktan muzdaripseniz, mısır glüteni ununa maruz kalmaktan kaçının.

Mısır Gluteni Unu Kullanmalı mısınız?

Ürün işe yarar ancak %100 etkili değildir. Doğru şekilde kullanılmalıdır, aksi takdirde işe yaramaz. Özellikle bahar aylarında ıslak olan bir bölgede bulunuyorsanız, muhtemelen işe yaramayacaktır.

Çiminizde çok sayıda çok yıllık yabani ot varsa, mısır glüteni unundaki nitrojen bunların daha iyi büyümesini sağlayacak ve çimi daha kötü hale getirecektir. Önce çok yıllık yabani otlarla ilgilenin.

Mısır glüteni unu çok pahalı hale gelmiştir ve etkili olabilmesi için kalın bir şekilde uygulanması gerekir. Eğer kullanacaksanız, uygulamada cimrilik yapmayın.

Çok fazla yengeç otunuz varsa (tek yıllıktır), kuru bir bahara sahip bir bölgede yaşıyorsanız ve sentetik herbisit kullanmanıza izin verilmiyorsa veya kullanmak istemiyorsanız bu denemek için iyi bir üründür.

Referanslar:

1) Mısır Gluten Unu Araştırması; //www.hort.iastate.edu/horticulture-research/corn-gluten-meal-research/

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.