Organik Gübre Nedir?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bir dizi web sitesini, özellikle de organik bahçecilik sitelerini okursanız, iki temel gübre türü olduğunu hemen fark edersiniz. Torbalarla satın aldığınız 'sentetik gübre' var. Bu gübre açıkça KÖTÜ! Bir de iyi olan var; organik gübre.

Organik gübre ile sentetik gübre arasındaki gerçek fark nedir? Bir fark var mıdır? Cevap sizi şaşırtabilir.

Alacalı Vadi Zambağı - Robert Pavlis tarafından

Gübre Nedir?

Wikipedia gübreyi, bitkilerin büyümesi için gerekli olan bir veya daha fazla bitki besin maddesini sağlamak için toprağa eklenen doğal veya sentetik kaynaklı (kireçleme malzemesi dışında) herhangi bir organik veya inorganik malzeme olarak tanımlar. Bahçıvanların bakış açısına göre, gübre NPK ve küçük besin maddeleri (kükürt, magnezyum, demir vb.) içerebilir. NPK numarası azot, fosfor ve fosforun kısa bir formudur.potasyum.

Sentetik Gübre

Sentetik gübre, organik gübreden ayırmak için inorganik gübre veya ticari gübre olarak da adlandırılır. Bu gübre ya topraktan çıkarılır ya da insan tarafından sentezlenir. Granül malzemeden oluşur ve torbalarda gelir.

Organik Gübre

Organik bir kaynaktan gelen herhangi bir gübre organik olarak kabul edilir. Bazı örnekler balık özleri, gübre ve kompostu içerir. Torba veya şişelerde satın alınabilir ve römork yükleri olarak toplu olarak sipariş edilebilir.

Bitkinin Neye İhtiyacı Var?

Gübreler arasındaki farkları daha iyi anlamak için, bitkilerin bakış açısından olayları anlamak önemlidir. Bir bitki hangi besin maddelerini kullanabilir? Sentetik ve organik bir kaynak arasında ayrım yapabilir mi?

Bitkiler neredeyse tüm besinleri köklerinden alırlar. Kökün dış duvarını küçük deliklere veya gözeneklere sahip olarak düşünebilirsiniz. Bu delikler belirli moleküllerin köke girmesine izin vermek için kullanılır. Süreç bundan daha karmaşıktır, ancak kötü bir benzetme değildir.

Bu delikler oldukça küçüktür ve bu nedenle sadece küçük moleküller bu deliklerden geçebilir. H2O'dan oluşan su molekülleri yeterince küçüktür ve köke girer. Nitrat da küçük bir moleküldür, NO3 ve o da köke emilir. Fosfor, potasyum, demir, magnezyum gibi diğer besin maddelerinin hepsi köklere girebilecek kadar küçüktür.

Proteinler, DNA, karbonhidratlar vb. gibi büyük moleküller, besin maddelerine kıyasla devasa boyutlardadır. Deliklere sığmazlar. Aslında çoğu organik molekül bu kategoriye girer Bitkiler toprakta bulunan çoğu organik molekülü kullanamaz! Kompost, gübre vb. içindeki organik maddelerin neredeyse tamamı bitkiler için çok az faydalıdır - molekülleri köklerine alamazlar.

Büyük organik moleküller örneğin azot, fosfor, potasyum ve demir içerir, ancak organik formda köklere giremeyecek kadar büyüktürler. Örneğin, protein iyi bir demir kaynağıdır, ancak protein molekülleri çok büyük olduğu için bitkiler proteinde bulunan demiri kullanamazlar.

Sonunda bu büyük organik moleküller parçalanır ve parçalandıklarında küçük besin molekülleri açığa çıkar ve bitkiler bunları kullanabilir. Bunu daha iyi anlamak için bkz. Kompost - Kompost Nedir .

Bitkiler büyümek için küçük moleküllere ihtiyaç duyarlar. Suyun yanı sıra temel besin maddelerinden biri azottur ve bitkiler azotu genellikle nitrat molekülü şeklinde alırlar.

Sentetik ve Organik Nitrat Molekülleri

Nitrat moleküllerine daha detaylı bakalım. Sentetik bir gübreden elde edilen nitrat molekülü ile organik bir gübreden elde edilen nitrat molekülü arasındaki fark nedir? Aşağıdaki resimler iki molekülü göstermektedir.

Sentetik nitrat molekülü Organik nitrat molekülü

Farkı görebiliyor musun?

Hiçbir fark yoktur. Her iki kaynaktan gelen nitrat molekülü tamamen aynıdır. Daha da önemlisi bitkiler de farkı anlayamaz.

En büyük bahçe efsanelerinden biri olduğu için son cümleyi tekrarlayacağım: Sentetik bir kaynaktan gelen nitrat molekülü ile organik bir kaynaktan gelen nitrat molekülü arasında kesinlikle hiçbir fark yoktur.

Bu son gerçeğe organik yanlısı hareketin inanması zordur. Organik çok daha iyiyken nasıl aynı olabilirler? Gerçek şu ki, bitkiler için besin sağlamak söz konusu olduğunda, organik daha iyi DEĞİLDİR. Sentetik bir kaynakla tamamen aynıdır.

Organik Gübre Daha mı İyi?

Kimyasal besinler açısından bakıldığında organik, sentetikten ne daha iyi ne de daha kötüdür. Tamamen aynıdır. Ancak olaylara farklı bir perspektiften bakabiliriz ve o zaman organik olanın daha iyi olduğunu görürüz - bkz. Organik Gübre - Gerçek Değeri Nedir? , daha fazla ayrıntı için.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.