Organik Ne Anlama Geliyor?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Bugünlerde organik kelimesinin her yerde kullanıldığını görüyorsunuz, bu yüzden kelimenin basit bir tanımı olduğunu düşünürsünüz, ama öyle değil.

Bu kelime farklı insan grupları tarafından farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

Organik bahçecilik ne anlama geliyor?

Bir Kimyager için Organik Ne Anlama Gelir?

Bir kimyager için organik ne anlama gelir? Kimyagerler organik kelimesini karbon içeren bir kimyasalı tanımlamak için kullanırlar. Bir kimyager bir pestisitin organik olduğunu söylediğinde, bu karbon içerdiği anlamına gelir. Doğadan veya insan yapımı olabilir; her iki durumda da organiktir.

Organik Halk İçin Ne Anlama Geliyor?

Halk arasında bir şeyin organik olduğu söylendiğinde bu farklı anlamlara gelebilir. Organik elma, sentetik pestisitler kullanılmadan yetiştirilen elmadır. Buradaki 'sentetik' kelimesi kritiktir çünkü organik elmalar bile önemli düzeyde kötü doğal pestisitler içerebilir - bu başka bir yazının konusudur. Organik Gübre Nedir organik gübre hakkında daha ayrıntılı bir açıklama sunmaktadır.

Kanada, ABD, Avrupa Topluluğu ve Japonya dahil olmak üzere birçok ülke "organik gıda" kavramının anlamını düzenlemektedir. Gıdanın organik gıda olabilmesi için belirli organik tarım yönergelerine uyularak üretilmiş olması gerekmektedir. Bu yönergeler hem pestisit kullanımını hem de organik gübre kullanımı gibi diğer kültürel uygulamaları belirlemektedir.

"Doğal" terimi artık giderek daha fazla kullanılıyor ve organik ile eş anlamlı gibi görünüyor, bu da işleri daha da karıştırıyor. Diğer yazılarda göreceğimiz gibi, doğal ürünler çok ölümcül olabilir. Doğal teriminin yasal bir tanımı yoktur ve bu nedenle çok serbestçe kullanılmaktadır. Doğal kimyasalların ne olduğunu daha iyi anlamak için yazıma bakın Kimyasallar Kötüdür, Bölüm 1 .

Organik bahçecilik terimi genellikle bazı çevre dostu uygulamaların kullanıldığı anlamına gelir. Örneğin, organik malzeme ile malçlama ve gübre ile gübreleme organik bahçeciliğin bir parçası olacaktır. Terim iyi tanımlanmamıştır ve yanıltıcı olabilir. Örneğin, turba yosunu kullanırsam organik bahçecilik olur mu? Turba yosunu doğal bir üründür, bu nedenle organik bir seçim gibi görünmektedir.Ancak turba yosunu bahçenize ulaşmak için genellikle uzun bir mesafeden kamyonla taşınır. Gerekli nakliye kesinlikle çevre dostu değildir. Organik bahçecilik terimi yerine çevre dostu bahçeciliği tercih ediyorum - ancak bunu da tanımlamak zor.

Peki ya bahçenizin çoğunu organik olarak yetiştiriyorsanız, ancak yılda bir veya iki kez sentetik gübre kullanıyorsanız, hala organik bir bahçıvan mısınız? Terim belki de o kadar önemli değil. Önemli olan, tüm bahçıvanların mümkün olduğunda organik uygulamaları kullanmaya çalışmasıdır. Ayrıca, belirli organik uygulamaların toprağınıza, bitkilerinize veya kendinize nasıl fayda veya zarar verdiğini anlamak da önemlidir.Organik ya da doğal olan her şeyin bahçeniz için iyi olduğu bir efsanedir.

Referanslar:

1) Organiğin yasal tanımı: //en.wikipedia.org/wiki/Organic_food#Legal_definition

2) Fotoğraf Kaynağı: Jack Dykinga

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.