Orkideleri Buz Küpleriyle Sulamak - Orkidelere Zarar Verir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Birçoğunuz orkidelerin evde bakılması zor bitkiler olduğunu düşünüyorsunuz - öyle değiller! Doğru miktarda su çok önemlidir ve sulama işlemini basitleştirmek için birileri, saksıya haftada bir buz küpü koyarsanız orkidenin gelişeceği gibi parlak bir fikir ortaya attı. Buradaki niyet iyiydi: Sulama prosedürünü olabildiğince basit hale getirin ki insanlar bunu takip edebilsin.gerçekten aptalca bir fikir!

Size bitkilerinizi sulamanın çok daha iyi bir yolunu göstereceğim - orkidelerimin tüm yıl boyunca çiçek açmasını sağlayan bir yöntem.

Orkidelerin Buz Küpleri ile Sulanması, Robert Pavlis

Orkideler - Temel Bakım

Orkidenizin bakımı hakkında konuşmadan önce, sahneyi hazırlayalım. Dünyada diğer tüm bitki gruplarından daha fazla orkide türü vardır. Hepsi aynı değildir - bu sürpriz değil. Eğer bir orkide meraklısıysanız ve garip orkideler yetiştiriyorsanız, bu yazıyı okumanıza gerek yok. Bu yazı, yerel marketten veya fidanlıktan bir orkide satın alan kişi için yazılmıştır.Bu yazıdaki tavsiyelerin çoğu diğer orkide türleri için de geçerli olsa da, bu yazı bu çok popüler phalaenopsislere odaklanmıştır.

Bir zamanlar evimde 1.000'den fazla orkide yetiştirdim - bu konu hakkında biraz bilgim var.

Orkidelerle ilgili sorun, diğer ev bitkilerinin çoğundan farklı muamele görmek istemeleridir. Phalaenopsisler epifittir, yani doğada toprakta değil ağaçlarda yaşarlar. Oldukça nemli olan sıcak iklimlerde yetişirler. Dünyanın ılıman bölgelerinde, evlerimiz anavatanlarından daha serin ve kuru olma eğilimindedir. Sıcaklık farkı büyük bir sorun değildir, ancak kurulukKesinlikle öyle.

Orkide kökleri sulanmayı ve ardından bir sonraki sulamadan önce neredeyse kurumaya bırakılmayı sever. Kökler çok ıslaksa çürür ve ölür. Kökler ölürse orkide de ölür.

Phalaenopsisler çok fazla doğrudan güneşi sevmezler, ancak yavaşça maruz kalırlarsa biraz alabilirler. Çok az gübreye ihtiyaç duyarlar - bir kuş ayda bir kez üzerlerine kaka yaparsa bu çok fazladır. Orkide yetiştirmenin tek zor kısmı sulamadır ve benim yöntemimle bu bile kolay ve kusursuzdur.

Phalaenopsis orkide

Orkideler ve Buz Küpleri

Doğada phalaenopsisler sıcak ormanlarda yetişir. Neden birileri onların buzlu suyla kaplanmak istediğini düşünsün ki? Bu şimdiye kadar gördüğüm en aptalca tavsiye.

Bu yazıyı ilk yazdığımda da böyle yazmıştım. O zamandan beri buz küplerinin phalaenopsis orkidelerine zarar verip vermediğini görmek için bazı araştırmalar yapıldı. Soğuğun köklere zarar vermediği veya çiçeklenme mevsimini kısaltmadığı ortaya çıktı.

Hala aptalca bir fikir olduğunu düşünüyorum, ancak kendinizi çok fazla sulamaktan alıkoyamıyorsanız, sulamayı kontrol etmenin basit bir yoludur. Haftada bir kez üç buz küpü ve kökleri çürütme olasılığınız daha düşüktür.

Uyarı: Buz köklere zarar vermez, ancak yapraklara zarar verir. Buz küpleri bitkinin yapraklarına veya gövdesine temas etmemelidir. Bunları köklerin üzerine veya saksı ortamına yerleştirin.

Orkide Sulama

Peki onları nasıl sulamalısınız? Her bitki gibi, bitki suya ihtiyaç duyduğunda sulamalısınız. Bunun size pek yardımcı olmadığını biliyorum, bu yüzden size düzgün bir şekilde sulamanın basit bir yolunu vereceğim.

Tencerede nem varsa sulamayın. Nasıl mı anlıyorsunuz? Parmağınızı tencereye sokabilirsiniz ve ıslak hissediyorsanız sulamayın. Ayrıca tencereyi kaldırabilirsiniz. Tencere kuruduğunda çok hafif olur. Kaldırma tekniğini kullanmak biraz pratik gerektirir, ancak bir kez alıştığınızda çok iyi çalışır. Yapana kadar - parmağınızı kullanın.

Orkide kuruduğunda, drenaj delikleri olmayan bir dış saksıya yerleştirin ve suyla doldurun. Orkide şimdi su dolu bir saksıda yüzüyor. Gidip kahvaltı edin veya bir fincan kahve için. İşiniz bittiğinde suyu boşaltın ve sulama tamamlanmış olsun.

Birçok yerde yazılanın aksine, orkide köklerini tamamen suya batırmak, saatlerce bekletmediğiniz sürece onlara zarar vermez. 1/2 saatlik bir ıslatma iyi sonuç verir, ancak 10 dakika yeterli bir süredir. Onları birkaç saat boyunca unuttuğumda hiçbir kötü etkisi olmadı.

Bitkinin tepesine su girmemesine çalışın, eğer girerse yaprakları kurutmak için kağıt havlu kullanın.

Orkide kökleri suda bekletildiğinde köklere ne olur? Orkide kökleri velamen adı verilen süngerimsi bir madde ile kaplıdır. Suyu hızla emer ve yeşilimsi bir renge dönüşür. Kök aslında çok incedir ve kök olduğunu düşündüğünüz şeyin sadece çok küçük bir kısmıdır. Gördüğünüz kalın kök benzeri yapı çoğunlukla velamendir. Orkide suda bekletildiğinde, süngerimsi velamen suyu emer veÇok fazla su ve sonra kökler bu suyu günlerce kullanabilir.

Bu videoda orkideleri nasıl sulayacağınızı gösteriyorum.

Orkideleri Ne Sıklıkta Sulamalısınız?

Orkide suya ihtiyaç duyduğunda sulayın. Sabit bir gün sayısı rutinini takip etmek mantıklı değildir çünkü orkideler evdeki nemi su kaynağı olarak kullanabilir ve bu yıl boyunca değişir. Kış aylarında evlerdeki hava daha kuru olma eğilimindedir ve daha sık sulamanız gerekir. Yaz aylarında ise daha nemlidir ve daha az sulayabilirsiniz.

Yaşadığım yer yazın oldukça nemli - çok fazla sulanmaları gerekmiyor. Eğer çölde yaşıyorsanız, yazın çok kuru olabilir ve benden daha sık sulamanız gerekebilir.

Orkide kurursa ve sulamayı unutursanız ne olur? Bunu test etmek için şu anda bir deney yapıyorum (sonuçları birkaç ay içinde yayınlayacağım). Bir aydan uzun süredir saksı ortamı ve su olmadan masamda duran bir phalaenopsis var ve harika görünüyor. Susuz bir veya iki ay daha iyi olacağından oldukça eminim.

Birkaç gün sulamayı unutursanız ya da birkaç haftalığına tatile giderseniz endişelenmeyin. Uzun süre kuru kalmak bitkinizin daha erken çiçek açmasını teşvik edecektir.

Son orkidenizi öldürdüyseniz, tamamen kuruyana kadar beklemenizi ve ardından sulamadan önce bir veya iki gün daha beklemenizi öneririm. Çok fazla sulama yapıyorsunuz - veya buz küpleri kullanıyor olabilirsiniz.

Orkide Gübreleme

Genel tavsiye, orkidelerin diğer ev bitkilerinin yaklaşık 1/4'ü kadar gübreye ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Ben onlara hiç bu kadar fazla vermedim. Yaklaşık ayda bir kez, onları sularken saksıya çok az miktarda çözünür gübre ekliyorum. Bir tutam gübre - bir aşçının söyleyeceği gibi - ihtiyacınız olan tek şeydir. Çok fazla tuz - gübre bir tuzdur - orkideleri öldürür.

'Orkide gübresine' ihtiyacınız var mı?

Tabii ki hayır! Orkide gübresi diye bir şey yoktur. Orkideler diğer tüm bitkilerle aynı besinleri kullanır. Orkide gübresi sadece ürün satan pazarlamacıların ve harcayacak çok parası olan bahçıvanların zihninde vardır. Diğer saksı bitkilerine ne veriyorsanız onu kullanın.

Bu tavsiyeyi internette buldum " Bazı yetiştiriciler, Eylül veya Ekim aylarında bitkiye çiçek açtırmak için gübre vermeyi sever. ." Sağlıklı bir bitkinin gübre takviyesine ihtiyacı yoktur ve gübreleme yapmadığınız sürece ekstra gübre çiçeklenmeyi tetiklemez. Bunun yanı sıra "çiçek açan gübre" diye bir şey yoktur - bu bir pazarlama efsanesidir. Bloom Booster - Gübre Saçmalığı #5 adlı yazıma bakın. Orkidelerde çiçeklenme çoğunlukla sıcaklıktaki bir değişiklikle, genellikle sıcaklıktaki bir düşüşle tetiklenir.Serin - dondurucu olmayan - bir pencerenin yanındaki geceler işinizi görecektir.

Orkide Saksı Ortamı

Phalenopsisler toprakta yetişmezler. Köklerinin etrafında bol miktarda havaya ihtiyaç duyarlar, aksi takdirde kökleri çürür. Bunu önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Orkideyi satın aldığınızda büyük bir ihtimalle sfagnum yosunu içinde saklanmıştır. Bence orkide satıcıları bunu kullanıyor çünkü orkideleri öldürüyor ve gerçekten birkaç ayda bir yeni bitkiler almanızı istiyorlar. Bundan nefret ediyorum çünkü sfagnumu düzgün bir şekilde sulamak çok zor - ya çok ıslak ya da çok kuru. Ayrıca çabuk parçalanıyor ve sonra çok ıslak kalıyor ve kökleri çürütüyor.

Yeni bitkiniz çiçeklenmeyi bitirdiğinde, hemen saksısını değiştirin. Daha sonra istisnasız her 2 yılda bir saksı değiştirin. Eski saksı ortamı orkideleri öldürür. Saksı değiştirme tarihini kurşun kalemle küçük bir plastik etikete yazın ve saksıya yapıştırın - bu şekilde ne zaman tekrar rapor edeceğinizi bilirsiniz.

Saksı ortamı için ağaç kabuğu parçaları ya da hindistan cevizi kabuğu parçaları öneririm. Orta boy olanları alın. Saksı ortamına başka bir şey eklemenize gerek yok.

Orkide Yetiştiriciliği

Bu yöntem işe yarıyor mu? Kesinlikle yarıyor. Phalaenopsislerim neredeyse sürekli çiçek açıyor. Bir tanesinin iki çiçek tepesi var ve yaklaşık 18 aydır çiçek açıyor. Çiçeklerden bıkmaya başladım!

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı; Eric Bjerke

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.