Rodgersia Tanımlaması Basitleştirildi

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Rodgersia, bahçe için olağanüstü bitkilerdir. Ziyaretçilerinizin uzun süre hatırlayacağı bir ifade yaratacak gerçek devlerdir. Bu cinsle ilgili sorun, türlerin birbirine oldukça benzemesidir ve bu, internette birçok yanlış tanımlanmış resimle sonuçlanmıştır. Bu blog yazısında, bitkilerinizi tanımlamanıza yardımcı olacak basit bir yol sağlamayı umuyorum.

Rodgersia podophylla 'Pagode' , Robert Pavlis tarafından

Rodgersia Giriş

Rodgersia, Saxifragaceae familyasına ait mimari açıdan önemli, büyük yapraklı bir bitki cinsidir. Şu anda kabul edilmiş 5 türü ve düzinelerce adlandırılmış klonu bulunmaktadır.

Rodgersia podophylla Japonya ve Kore'ye özgüdür ve diğer türler Çin, Tibet ve Nepal'de bulunur. Doğal yaşam alanlarında gölgeli ormanlık alanlarda akarsular boyunca yetişirler.

Rodgersia yaz ortasında çiçeklenir ve yaprakların üzerinde yükselen büyük çiçekli gövdeler üretir. Astilbe benzeri çiçek salkımları muhteşemdir ve bazı çeşitlerde bitkinin 2 fit üzerine ulaşabilir. Çiçek rengi beyaz, sarıdan pembe ve kırmızıya kadar değişir. Tüm türler apetulous (taç yaprakları yok) ve çiçek rengi sepals ve stamenler tarafından sağlanır. Tüm türlerin 2 karpeli vardır ve Rodgersia podopylla ve Rodgersia pinnata 10 stamene sahiptir (diğer türlerdeki stamen sayısı bilinmemektedir).

Çiçekler önemli olsa da, çoğu insan bitkiyi yaprakları için yetiştirir. Yapraklar büyük ve güçlü dokuludur. Yeni oluşan yapraklar bronz, bakır veya metalik renkli olabilir ve bazı çeşitlerde bu renk yaprak olgunlaştıkça kalır. Yaprakların uzunluğu bir metreye kadar çıkabilen güçlü gövdeleri vardır. Güçlü rüzgarlara rağmen, rüzgarlı bir durumda bile yaprakları iyi tutarlar.Sonbaharda bazı tür ve çeşitlerin yaprakları güzel bir bakırımsı kahverengi renge dönüşebilir.

Rodgersia tabularis bir noktada cinsin bir parçasıydı, ancak şimdi kendi cinsine taşındı ve şöyle adlandırıldı Astilboides tabularis Bu raporda ayrıca ele alınmamıştır.

Rodgersia Kültürü

Bitkiler zengin, nemli toprağa sahip yarı gölge bir yeri tercih eder. Yeterli toprak nemine sahip olmaları koşuluyla tam güneşte büyüyeceklerdir. Çok kururlarsa yaprak kenarları kahverengiye dönecektir. Bitkiler idealden daha az koşullarda daha küçük olacak ve daha yavaş büyüyecektir, ancak bu koşullarda bile Rodgersia etkileyici örnekler oluşturur.

Bitkiler 4-9 bölgelerinde dayanıklıdır, ancak yeni bahar büyümesi erken bir dondan zarar görebilir. Bir bitki kurulduktan sonra, bu tür don hasarından kurtulacak ve hiçbir şey olmamış gibi yeni yapraklar yetiştirecektir.

Kalın rizomlar toprak yüzeyinin hemen altına yayılır. Çoğunlukla kümeler oluştururlar, ancak Rodgersia nepalensis ve bazı formları Rodgersia podophylla Büyük yapraklı çeşitlerin tümü birkaç yıl içinde etkileyici bitkiler oluşturur.

Rodgersia tohumla veya rizomun ilkbaharda bölünmesiyle çoğaltılabilir.

Rodgersia Tanımlama Anahtarı:

Rodgersia'nın tanımlanması bir dizi faktör nedeniyle karmaşıktır:

a) Tüm türler kolayca melezleşir. Birden fazla türün veya çeşidin yetiştirildiği tohumlardan yetiştirilen bitkilerin melez olma şansı yüksektir. Çoğu zaman bu tohumlar yanlış bir şekilde tür adı ile etiketlenir.

b) İnternetteki resimlerin çoğu yanlış tanımlanmıştır. Encyclopedia of Life gibi önde gelen bitki bilgi sitelerinde bile yanlış resimler yayınlanmıştır.

c) Tek bir bitkideki yapraklar farklılık gösterebilir. Genç yapraklar sezonun ilerleyen dönemlerinde üretilen yapraklardan farklı olabilir. Fidelerdeki yapraklar olgun bitkilerde bulunanlara benzemeyebilir ve bu nedenle yaprak türünden emin olabilmeniz için fidelerin birkaç yıl boyunca yetiştirilmesi gerekir.

d) Rodgersia pinnata çok çeşitli bir türdür ve zaman zaman yaprakları diğer türlerinkine benzeyebilir.

Yaprak çeşitliliği gösteren Rodgersia pinnata var Superba

Olarak satın alınan tek tesis Rodgersia pinnata var. Superba çeşitli yaprak tiplerini göstermektedir;

(A) neredeyse palmat, (B) pinnat ve (C) pseudo pinnat

Şu anda mevcut taksonomik iklime bağlı olarak beş ya da altı Rodgersia türü bulunmaktadır, Rodgersia henrici bir çeşit olarak kabul edilir Rodgersia aesculifolia ve burada izlenen format da budur.

Rodgersia türleri öncelikle yaprak şekillerinden tanımlanabilir, çiçek rengiyle de biraz netlik sağlanabilir. İki genel tipte bileşik yaprakları vardır:

  • Palmiye şeklinde, at kestanesine benzer şekilde merkezi bir noktadan yayılan birkaç yaprakçık.
  • Pinnate yaprakçıklar merkezi bir rachis boyunca çiftler halinde düzenlenmiştir.

Rodgersia palmiye yaprağı

Rodgersia Pinnate yaprak

Türleri tanımlamak için aşağıdaki bitki anahtarı kullanılabilir. Şunları bilmek faydalı olabilir Rodgersia sambucifolia ve Rodgersia nepalensis yetiştiriciliğinde oldukça nadirdir.

1a. Yapraklar avuç içidir.

2a. Yaprakçıklar yumurtamsı bir şekle sahiptir............................................ R. aesculifolia

2b. Yaprakçıkların tepeye yakın 3-5 sığ lobu vardır, ördeklerin perdeli ayağını andırır ................................................................................................. R. podophylla

1b. Yapraklar iğnemsidir

3a. yapraklar gerçek pinnattan çok yalancı pinnattır, tepe noktasına yakın bir grup yaprakçık ve yaprağın tabanına yakın başka bir grup yaprakçık bulunur. Bazen rachis neredeyse kaybolacak kadar sıkıştırılır ve yaprağın pinnattan çok palmat görünmesine neden olur ....... R. pinnata

3b. yapraklar gerçek pinnattır ve yaprakçıklar rachis boyunca az çok eşit aralıklıdır

4a. çiçekler beyazdır.......................................................................... R. sambucifolia

4b. çiçekler yeşil veya sarıdır.......................................................... R. nepalensis

Rodgersia aesculifolia

rod-JER-zee-ah ess-kew-lih-FOE-lee-ah (tetraploid 2n=60)

Rodgersia aesculifolia, Jerzy Opioła tarafından, Wiki aracılığıyla

Yaprakları Rodgersia aesculifolia at kestanesine çok benziyor ( Aesculus ) yapraklıdır. simetrik olarak avuç içi şeklindedir ve yaprakçıkları iri tırtıklıdır. Yaprakçıkların sapları yoktur. Çiçekler beyaz, beyaz tonlu pembe veya kesin pembe renktedir. Genellikle Parmak Yapraklı Rodgersia olarak adlandırılır.

Bu Rodgersia'nın yaprakları diğer türlere göre daha yeşil olma eğilimindedir, ancak bazı klonlar bakır metalik bir parlaklığa sahiptir.

Rodgersia henrici bir zamanlar ayrı bir tür olarak listelenmişti, ancak şimdi bir çeşit olarak kabul ediliyor Rodgersia aesculifolia Bu rapor için araştırma yaparken, uzmanların iki tür arasındaki farkların neler olduğu konusunda hemfikir olmadıkları ortaya çıkmıştır. Aşağıda, rapor edilen özelliklerin bir listesi bulunmaktadır, ancak tek bir bilgi kaynağı tüm farklılıkları içermemektedir. Farklılıklar geçerli olabilir veya olmayabilir ve burada sadece var olan karmaşıklığı göstermek için belgelenmiştir.

Rodgersia purdomii içinde bir grup olarak kabul edilmektedir. Rodgersia aesculifolia .

Özellik Rodgersia aesculifolia Rodgersia aesculifolia var. henrici
Çiçek çapı 2-8 mm 8-18 mm
Tomurcuk rengi Beyaz, sarımsı veya pembe pembe
Çiçek rengi Beyaz/yeşil veya pembe ile renklendirilmiş beyaz, yeşile doğru yaşlanma Pembe, çiçekler yaşlandıkça renk derinleşir
Çiçeklenme Havadar Havadar değil, sıkıca paketlenmiş çoklu çiçek katmanları
Yaprak dokusu Damarın ortasında ve tepesinde aşağı doğru sapma eğilimi gösterir Sağlam, aşağıya doğru sapma eğilimi yok
Damarlar Düzgün üst yüzey, yaprağın alt tarafında sadece ana damarlar belirgindir Çökük, yaprağın üst kısmına kapitone etkisi veren, yaprağın alt kısmında belirgin
Broşür sayısı 6-7 7-9
Pubescence Yaprak ve yaprak sapının alt tarafı tüylüdür Sadece damarlarda tüylenme
Sepals Döllenmeden sonra büyür Döllenmeden sonra büyütmeyin

Rodgersia aesculifolia Rodgersia, 2 m'ye (6 ft) kadar büyüyebilen, ancak normalde 1,5 m (4,5 ft) boyunda olan büyük bir bitkidir. En büyük Rodgersia'dır ve bölge 3'e dayanıklı olabilir, ancak kesinlikle bölge 4'tür.

Çeşitler:

Big Mama - genellikle 7 yaprakçıklı, 4 feet boyunda, pembe çiçekli

İrlanda Bronz - son derece dokulu, parlak bronz yapraklar, krem çiçekler, 90 cm (36") yükseklik, AGM ödüllü

Werner Muller - genellikle R. purdomii olarak listelenir, koyu yeşil yapraklar, beyaz ila açık pembe çiçekler

Rodgersia podophylla

Rod-JER-zee-ah poe-doe-FIL-lah (diploid 2n=30)

Sonbahar renklerinin başlangıcını gösteren Rodgersia podophylla, Robert Pavlis tarafından

Yaprakları Rodgersia podophylla Palmiye şeklindedir ve 5-7 yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar, ördek ayağını andıran 3-5 lob ile uçta pürüzlüdür. Yapraklar kalın ve kösele veya daha ince olabilir. İlki, ilkbahar ve sonbaharda daha bronz renk gösterme eğilimindedir.

Çiçekler ayak uzunluğunda kümeler halinde krem-beyazdır ve çanak yaprakları yeşile döner. Bu tür çiçek açmakta utangaç olabilir.

Diğer Rodgersia'lardan daha çok, bu türün çok fazla güneşten korunmaya ihtiyacı vardır.

Çeşitler:

Braunlaub - koyu bronz ilkbahar yaprakları, yazın koyu yeşil, iyi sonbahar rengi, krem-beyaz çiçekler

Pagode - bronzlaşmış ilkbahar büyümesi, koyu kırmızımsı sonbahar rengi, çok çiçekli, krem-beyaz çiçekler

Parasol - beyaz çiçekli bronz renkli bahar yaprakları

Rotlaub - koyu kırmızı ilkbahar yaprakları, koyu kırmızımsı sonbahar rengi, yazın iyi renk tutar, krem-beyaz çiçekler

Smaragd - parlak koyu yeşil yapraklı, krem-beyaz çiçekli yarı bodur

Rodgersia pinnata

Rod-JER-zee-ah pin-NAY-tuh (tetraploid 2n=60″)

Rodgersia pinnata, Robert Pavlis tarafından

Rodgersia pinnata Rodgersia türleri arasında en çeşitli yaprak formuna sahiptir ve bu da düzenli olarak yanlış tanımlamalara yol açar. Yaprakçıklar nadiren eşit aralıklı yaprakçıklarla gerçek bir pinnat formatında düzenlenir. Bazı yaprakçıkların rachis tabanında demetlendiğini ve uçta ikinci bir demet ile toplam 6-9 yaprakçık olduğunu görmek yaygındır. Rachis değişen uzunlukta olabilir ve neredeyse kaybolacak kadar kısa olabilir,avuç içi gibi görünmesini sağlıyor.

Yapraklar sonbaharda kırmızımsı bronz bir renge döner.

Çiçeklerin rengi beyazdan pembeye ve koyu bordoya kadar değişir. Her çiçekte 10 stamen ve 2 stil bulunur. Tohum başları yeşilden koyu mauna kadar değişebilir.

Rodgersia pinnata Diğer türlerle kolayca hibritleşerek çeşitlerdeki değişkenliği artırır. Kuru çimenlik alanlarda doğal olarak yetişir, bu da onu kuru güneşli bahçe yerleri için diğer Rodgersia'lardan daha iyi bir seçim haline getirir.

Çeşitler (genellikle kültivar olarak listelenir):

Alba - parlak yeşil yapraklar ve beyaz çiçekler

Elegans - koyu yeşil bronz renkli yapraklar, yaprakçıklar ağır tırtıklı, soluk pembe çiçekler. Melez olabilir.

Superba - kültürde bu adı taşıyan birçok bitki yanlış adlandırılmıştır. Gerçek çeşit zengin pembemsi kırmızı çiçeklere, bronz renkli bahar yapraklarına, kırmızı saplara sahiptir

Çeşitler:

Cally Salmon - kırmızı renkli yaprakları olan somon pembesi çiçekler

Çikolata Kanatlar - tüm yaz rengini koruyan koyu mor-bronz yapraklar, koyu kırmızı tomurcuklar, kırmızı/pembe çiçekler. Türden daha küçüktür.

Die Schone - koyu pembe çiçekler ve çok koyu bronz yapraklar

Fireworks - kiraz kırmızısı çiçekler ve bronz bahar yaprakları, her bakımdan daha küçük

Hercules - bronz yapraklar, pembe çiçekler

Maurice Mason - bronz bahar yaprakları ile kırmızımsı çiçekler

Rodgersia pinnata 'Fireworks' , Robert Pavlis tarafından

Rodgersia pinnata 'Fireworks'

Rodgersia sambucifolia

Rod-JER-zee-ah sam-boo-ki-FOH-lee-uh (tetraploid 2n=60″)

Yaprakları gerçek iğnemsidir ve yaşamları boyunca yeşil kalır. Yaprakçık sayısı bitkinin habitatına ve yaşına göre değişir, 13'e kadar çıkabilir. Sambucus Canadensis'i çok andırır.

En küçük Rodgersia'dır, 60 cm (2 feet) boyuna ulaşır, küçük beyaz çiçekleri hızla kahverengi-yeşile dönüşür.

Rodgersia sambucifolia New York Botanik Bahçesi'nde, Gabriela Costea tarafından

Çeşitler:

Mountain Select - yeşil yapraklar, beyaz çiçekler, kırmızı tohum başları tüm yaz devam eder

Redskin (Rothaut) - bazı klonlardan daha kuvvetli, yeni büyüme kahverengimsi kırmızı

Rodgersia nepalensis

Rod-JER-zee-ah nay-paw-LEN-sis

Rodgersia nepalensis Gerçek iğnemsi yapraklara sahiptir. Çiçek çanak yaprakları soluk yeşil ila soluk sarıdır.

Rodgersia nepalensis John Grimshaw'un izniyle

Diğer Çeşitler:

Blickfang

Bloody Mary

Buckland Güzellik

Crug Kardinal

Die Stolze

Donard

Gilgamesch

İdeal

La Blance

Kızıl Şafak

Richard Lee

Rubra

Yorumlar:

1) Resimler, aksi belirtilmedikçe Robert Pavlis tarafından çekilmiştir ve Robert Pavlis'e aittir.

2) Resimlerdeki çeşit/çeşit isimleri bitki ile birlikte gelen isme dayanmaktadır. Bu isimleri teyit etmek zordur.

3) Rodgersia hakkında ek bilgiye sahipseniz, lütfen aşağıdaki yorumlar aracılığıyla yazarla iletişime geçin.

Referanslar:

1) Rodgersia: //flora.huh.harvard.edu/china/PDF/PDF08/RODGERSIA.pdf

2) Herbaceous Perennial Plants – Rodgersia: //books.google.ca/books?id=zQXHjuqht40C&pg=PA857&lpg=PA857&dq=rodgersia+flowers+no+petals&source=bl&ots=vKlTOlaIw8&sig=hglQtY6mZHy2Vv43ltK_4yX6CEY&hl=en&sa=X&ei=LOfnU4L5N4OnyASY2IK4Cg&ved=0CB4Q6AEwAA#v=onepage&q=rodgersia%20flowers%20no%20petals&f=false

3) Saxifrage Derneği: //www.saxifraga.org/plants/saxbase/searchtaxa.asp?FullName=&GenusID=1053

4) Daniel J. Hinkley tarafından yazılan "Kaşifin Bahçesi", Timber Press, 1999

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.