Salatalık Yetiştiriciliği Hakkında Mitler

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Salatalık birçok bahçıvan tarafından yetiştirilir, ancak hala efsanelerle örtülü bir gizemdir. Bazı yaygın efsaneleri çürütürken salatalıklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Salatalık efsaneleri, kaynak: Amusing Planet

Salatalık - Bir Meyve mi, Yoksa Bir Sebze mi?

Bu gerçekten "nasıl tanımladığınıza" bağlı. Eğer kendinizi bir aşçı olarak tanımlıyorsanız, salatalığı bir sebze olarak göreceksiniz. Yeşildir, tatlılıktan yoksundur ve lezzet profilinde biraz acıdır. Çoğunlukla salatalara eklenir.

Eğer kendinizi bir botanikçi olarak tanımlıyorsanız, o zaman bunlar bir meyvedir. Meyve, tohum üreten bitki parçasına verilen botanik terimdir.

Peki ya çekirdeksiz salatalık - o bir meyve mi yoksa sebze mi?

Salatalık Çocukları Zehirler mi?

"İngilizce "cucumber" (salatalık) kelimesi, 17. yüzyıl başlarında İngilizlerin bu sebzenin sadece inekler tarafından tüketilebileceğine dair inanışına dayanan cowcumber (inek hıyarı) isminden türemiştir. O dönemde salatalığın özellikle çocuklar için zararlı olduğu ve hatta ölümcül olabileceği yaygın olarak bildirilmiştir."

Salatalıklar zehirli midir? Evet, yediğimiz tüm bitkiler gibi salatalıklar da zehirlidir. Salatalıklar, tatlarının acı olmasına neden olan kimyasal olan cucurbitacin toksinini içerir. Tatları acı olmasa bile, bu toksinin bir kısmını içerirler. Neyse ki, miktar sağlık sorunlarına neden olmayacak kadar düşüktür, ancak bazı zararlıların meyveyi yemesini engeller. Çocuklarınız güvende.

Bir Tepeye Salatalık Dikin

Uzun yıllar boyunca bir tohum paketinin üzerindeki talimatlara uydum; 8 inç yüksekliğinde bir tepe oluşturun ve tepeye 3 ila 6 tohum yerleştirin. Bu bana hiç mantıklı gelmedi ama paket nasıl yanlış olabilir?

"Tepe" ne anlama geliyor? Ben toprak yığını olarak düşünüyorum, ancak tarihsel olarak "bir grup" anlamına da gelebilir. Bu durumda, bir yere ekilmiş bir grup tohumumuz var. Sanırım bir yerlerde, bir tepeye, yani bir grup halinde ekim tavsiyesi, bir toprak yığını anlamına gelecek şekilde yorumlandı.

Salatalıklar birlikte ekilmezse daha iyi sonuç verir, ancak bir tepenin işe yaradığı bazı durumlar vardır.

Çok fazla alanı olan insanlar birlikte tohum ekebilir ve sarmaşıkların bir tekerleğin parmaklıkları gibi oradan dolaşmasına izin verebilir.

Salatalıklar çimlenmek için sıcaklığa ihtiyaç duyarlar ve ıslak kökler istemezler. Bir tepe (toprak yığını) daha çabuk boşalacak ve ilkbaharda daha hızlı ısınacaktır, bu nedenle soğuk veya ıslak koşullarda salatalık yetiştirmek için iyi bir yol olabilir. Buradaki sorun, bunun işe yaraması için tepeyi sonbaharda yapmanız gerektiğidir, böylece erken ilkbaharda boşalabilir ve ısınabilir. Tepeyi ekmeden hemen önce yapmak daha az fayda sağlar.

Fidelerin birbirine yakın yetiştirilmesi çoğu durumda rekabete ve daha yavaş büyümeye neden olacaktır.

Salatalık Şiş Gözlere Yardımcı Olur mu?

Hiç şüphesiz salonlarda başlarını arkaya yaslayıp salatalık dilimlerini gözlerine süren kadınların fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Hatta kendiniz de denemiş olabilirsiniz ama işe yarıyor mu? Salatalık buğulu gözleri azaltır mı?

Belki. Şişliğin çeşitli nedenleri olabilir ve bunlardan bazıları salatalığa yanıt verebilir. Bunun neden işe yarayabileceğini açıklayan bazı bilimsel veriler var, ancak görünüşe göre bunu test etmek için klinik çalışmalar yok. Elde ettiğiniz herhangi bir fayda, soğuk ve ıslaklığa bağlı olabilir ve gerçek salatalıkla çok az ilgisi olabilir.

Salatalık Şiş Gözlere Yardımcı Olur mu?, kaynak: Evoke

Salatalık Kabukları Karıncaları Kovar

Bir karınca yuvasının yakınına biraz salatalık kabuğu koyun ve patlayın - hepsi gider - ne kadar iyi değil mi?

Bunun neden işe yaradığına dair açıklama tuhaf; "salatalık kabukları karıncaların ilgisini çeken mantarları yok eden kimyasallar içerir." Karıncalar bunu nereden biliyor?

Testler ne gösteriyor?

Gürcistan'da önemli bir ev zararlısı olan Arjantin karıncası üzerinde yapılan testler, salatalık kabuklarının karıncaları kovmadığını ortaya koymuştur. Bir başka çalışmada, salatalık ve ilgili acı kavunun kabuk özleri karıncalara karşı koku (koku ile kovma) ve tat (tat ile kovma) kovucuları olarak test edilmiştir. "Su, metanol veya hekzan içindeki meyve kabuğu özleri istatistiksel olarak anlamlı ancak etkili bir şekilde zayıf tatSulu salatalık kabuğu ekstresi önemli ancak hafif bir koku kovucu etkiye sahiptir: karıncaların yaklaşık yarısı, kontrolde hiç olmamasına göre kovulmuştur." Salatalıkların kontrollü bir ortamda bir ekstrakt olarak hafif bir kovuculuğa sahip olduğunu, ancak doğal bir ortamda çok etkili veya uzun ömürlü olmayacağını söylemeye devam ettiler.

Bu, karıncanın türüne bağlı olarak değişebilir.

İşte salatalıkların karıncaları ne kadar iyi caydırdığına dair bir örnek.

Salatalıklar Sümüklü Böcek ve Salyangozları Kontrol Eder

Kontrol biraz abartılı bir ifade olabilir ancak sümüklü böcekler ve salyangozlar taze doğranmış salatalıklara ilgi duyarlar. Geceleri tuzaklar kurabilir ve sabahları sümüklü böcekleri toplayabilirsiniz. Salatalığı tahtaların altına yerleştirin ve sabahları çok sayıda sümüklü böceğiniz olsun.

Salatalık veya bira ile sümüklü böcekleri kontrol edin, orijinal kaynak: Thrifty Fun

Alüminyum üzerinde salatalıklara ne dersiniz? Bunun da sümüklü böcek caydırıcı olarak işe yaradığı iddia ediliyor.

Budama Daha Yüksek Verim Sağlar mı?

Bu konuyu daha ayrıntılı olarak Salatalıkların Budanması - Daha Yüksek Verim Sağlar mı?

Budama, bir kafes üzerinde tek bir sap üzerinde yetiştirildiğinde bir miktar avantaj sağlayabilir, ancak yayılan bir asma olarak yerde büyümeye kıyasla verimi azaltır. Budama ayrıca ilk hasadı da geciktirir.

Burpless Salatalıklar Gerçekten Burpless mi?

Bu konu yazımda ayrıntılı olarak ele alınmıştır, Burpless Salatalıklar Gerçekten Burpless mi ?

  • Amerikan salatalıkları muhtemelen geğirmesiz değildir, ancak bazı çeşitler acısızdır.
  • İngiliz salatalıklarının tadı acı olmayabilir, ancak acılık genlerini taşırlar ve cucurbitacins üretirler. Burpless değildirler, ancak Amerikan türlerinden daha az geğirmeye neden olurlar.
  • Salatalıklarda acısızlık, burpless anlamına gelmez.
  • Bazı insanların salatalık yedikten sonra neden geğirdiklerini kimse bilmiyor.

Kültür Acılığı Etkiler mi?

Bahçıvanların acı salatalık üretip üretmediğini görmek için bir Facebook Grubunda gayri resmi bir anket yaptım; 77 kişi yanıt verdi ve %84'ünün acı salatalığı yoktu.

Bu iyi haber - hiçbir şey yapmazsanız salatalarınız muhtemelen acısız olacaktır. İşte acılığı azaltan diğer bazı şeyler.

  • Salatalıklar "minimum 60F (16C) ve maksimum 90F (32C) olmak üzere 65 ila 75F (18-24C) sıcaklıklarda en iyi şekilde büyür." 20 °F'yi (11C) aşan yüksek sıcaklık dalgalanmaları, soğuk veya sıcak sıcaklıklarda büyümede olduğu gibi daha fazla acılığa neden olacaktır.
  • Daha küçük toplayın - yaşlı meyveler daha acı olur.
  • Sap ucunu kesin - en acı olanı budur.
  • Daha fazla acıyı gidermek için salatalığı soyun. Kalın bir kabuk, ince bir kabuktan daha fazla acıyı giderir.
  • Daha yeni bir hibrit deneyin - daha az acı olma eğilimindedirler.

Toprak Tadilatları Acılığı Etkiler mi?

Sağlıklı bir toprak, normalde acı olmayan iyi meyveler yetiştirecektir. Büyüme mevsimi boyunca bitkileri iyi sulayın.

Bir meyve oluşmaya başladığında, acılığını azaltmak için toprağa ekleyebileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Salatalığı "Sağarak" Acılığını Giderin

Bu internette bulduğum bir numara ve birçok kişi işe yaradığına yemin ediyor.

Her bir uçtan bir parça kesin. Kesilen parçayı alın ve dairesel hareketlerle salatalığın ucuna sürün. Bazı insanlar biraz tuz ekler, bazıları ise eklemez. Sürttükçe köpük oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu köpüğün salatalığın acılığını aldığı iddia edilmektedir. Uçları atın, salatalığı yıkayın ve yemeye hazırsınız.

Bunun için bilimsel bir test bulamadım, ama işe yaradığından şüpheliyim. Acılık, tüm salatalıkta, özellikle de kabukta bulunan bileşiklerden kaynaklanır. Salatalıktaki her hücre bir miktar acı içerir. Uçları ovmak, bu bileşiklerin salatalığın ortasında bulunan bir hücreden kesilmiş uca kadar göç etmesine nasıl neden olur? Bunu ne tür bir güç çekiyor olabilir? Eğer biliyorsanızkimya ya da biyoloji hakkında bir şey biliyorsanız, bu hiç mantıklı değil.

Bence insanlar bunun iki nedenden dolayı işe yaradığına inanıyor. Yukarıda belirtildiği gibi, çoğu salatalık acı değildir, bu yüzden onları sağmak işe yarar - acı değildirler. İkinci neden ise, eğer bir salatalık acıysa, sadece ucunu çıkarmak acılığın çoğunu ortadan kaldırır. Sürtünme hiçbir şey yapmaz.

Bir denemek isterdim ama benim salatalıklarım acı değil.

Kabakgillerde Çapraz Tozlaşma

Salatalık, kabak, kavun ve karpuz birbirine yakın yetiştirilebilir mi? Bunların hepsinin çapraz tozlaşacağı ve ebeveynler arasında yarı yarıya melez meyvelerle sonuçlanacağı endişesi var.

Burada iki endişe var; deforme olmuş meyve ve hibrit tohumlar.

Deforme Meyve

Tüm bu meyvelerin şekli, dokusu ve lezzeti annenin genlerinden gelir. Çiçeği tozlaştırmak için herhangi bir kabakgilden uygun polen kullanılabilir ve meyvenin görünümü ve yeme kalitesi değişmez. Bu tür çapraz tozlaşma deforme olmuş meyveye neden olmaz.

Hibrit Tohumlar

Tohum toplayıcıları için, çapraz tozlaşmanın hibrit tohumlarla sonuçlanacağı endişesi vardır ve bu geçerli bir endişedir. Ancak, tüm kabakgiller birbirleriyle çapraz tozlaşamaz.

Efsane #61, Bahçe Efsaneleri Kitabı 1'den, "Bu bitkilerin hepsinin kabakgillerden olduğu doğrudur, ancak hepsi aynı türden değildir, bu da çapraz tozlaşma şansını azaltır. Yaz kabağı, balkabağı, su kabağı, kabak ve bazı kış kabağı türleri aynı türe aittir, Cucurbita pepo ve bunlar birbirleriyle çapraz tozlaşacaktır. Misk kavunları ( Cucumis melo ) ve salatalık ( Cucumis sativus ) farklı türlerdir ve birbirleriyle veya cinsleriyle çaprazlanmazlar. Cucurbita ."

Salatalık tohumu bu diğer kabakgiller ile çaprazlama sonucu oluşmaz. İki farklı salatalık çeşidi çapraz tozlaşacaktır.

Salatalık Fideleri İyi Nakledilmiyor

Kendiniz görün.

Salatalık + Alüminyum = Haşere Kontrolü

İddia: Salatalık kabuklarını alüminyum bir tavaya eklemek, insanlar tarafından tespit edilemeyen ancak bahçe haşerelerini çıldırtan ve bölgeden kaçmalarını sağlayan bir koku yayan kimyasal bir reaksiyon başlatır.

Bu tür iddiaları çürütmek için... Bir "kimyasal" oluşturduğuna dikkat edin. Yazar bu konuda o kadar az şey biliyor ki, hangi kimyasalın üretildiği hakkında hiçbir fikri yok. İnsanlar kokusunu alamaz ama tüm bahçe zararlıları alabilir - bu mümkün ama çok düşük bir ihtimal. "Bazı zararlılar" deselerdi, o zaman inandırıcı olurdu.

Üzgünüm - bu konuda test yok - bilim insanlarının bunu ciddiye aldığından şüpheliyim.

Önceki yazı Tuz nedir?
Sonraki Gönderi Organik Gübre Nedir?

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.