Solucan Gübresi Sızıntı Suyu - Bitkilere Zarar Verir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Solucan gübrelemede en çok tartışılan sorulardan biri şudur: Solucan gübresi sızıntı suyu bitkiler için iyi midir yoksa kötü müdür? Bazıları bunun bitkiler için harika olduğunu ve her zaman kullandıklarını söylerken, diğerleri fitotoksinler (bitki zehirleri) ve patojenler içerdiği için kullanılmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Bu tartışmada en ilginç bulduğum şey, her iki tarafın da haklı olduğunu iddia etmesi ve yine de iki tarafın da kendi pozisyonlarını destekleyecek bazı bilimsel kanıtları araştırmak için zaman ayırmaması. Sanırım ben olaylara farklı yaklaşıyorum ve bu durumda bilimi bulmak kolay - bir Google Scholar araması bunu yapacaktır.

Vermikompost sızıntı suyu ile ilgili gerçeklere bakalım.

Solucan Gübresi Sızıntı Suyu - Bitkilere Zarar Verir mi? Kredi: J&J Acres ve Deep Green Permakültür

Vermikompost Sızıntı Suyu Nedir?

Bu konuda kafa karışıklığı bile var, ancak genellikle hobiye yeni başlayanlardan kaynaklanıyor. Solucan gübresi sızıntı suyu, solucan çiftliğinin dibinden akan sıvıdır. Bu, doğru olarak solucan gübresi çayı veya sadece kompost çayı olarak adlandırılan bitmiş solucan gübresinden yapılan çaydan farklıdır. Bunun değerini şu bölümde tartıştım Kompost Çayı - İşe Yarıyor mu? .

Solucan gübresini ve içerdiği besin maddelerini daha iyi anlamak için Solucan Gübresi - Gerçekten O Kadar Harika mı?

Bir Solucan Kutusu Sızıntı Suyu Üretmeli mi?

Bu konunun et kısmına geçmeden önce tartışılan bir başka soruyu inceleyelim: Bir solucan kutusu sızıntı suyu üretmeli mi?

Sızıntı suyunuz varsa solucan çiftliğinizde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur diyen insanlardan gelen birçok yorum görüyorum. Bu da başka bir efsane - kesinlikle doğru değil.

Bir solucan çiftliği gayet iyi çalışıyor olabilir ve vermikompost sızıntı suyu üretebilir. Aslında birçok çiftlik işletmesi ve hatta ticari işletme, solucan çiftliklerini sızıntı suyu üretmek için çalıştırır. Bu onların ana hedeflerinden biridir.

Daha kuru mama alan daha kuru bir bölmede sızıntı suyu olmaz. Daha ıslak mama alan nemli bir bölmede sızıntı suyu olur. Her ikisi de eşit derecede iyidir ve her ikisi de sağlıklı solucanlar yetiştirir. Sızıntı suyunu boşaltmakla uğraşmak istemiyorsanız daha kuru olmak iyi bir şey olabilir.

Sızıntı Suyuna Karşı Argümanlar

Sızıntı suyuna karşı iki ana argüman vardır.

  • Solucan gübresi sızıntı suyu, bitkilere zarar veren fitotoksinler içerir.
  • Solucan gübresi sızıntı suyu anaerobiktir ve bu nedenle patojenler içerir.

Her bir iddiaya bakalım.

Solucan Gübresi Sızıntı Suyu Fitotoksin İçerir

Fitotoksinler bitkilere zararlı kimyasallardır. Bunlar nereden gelir? Bu kimyasallar bitkiler, mikroorganizmalar veya doğal olarak meydana gelen kimyasal reaksiyonlar tarafından üretilir. Bu terim ayrıca bitkiler tarafından zararlıları uzaklaştırmak için üretilen bileşikleri tanımlamak için de kullanılır.

Çok sayıda bakteri ve eklenmiş bitki materyali içerdikleri için solucan gübresinin fitotoksin içermesini kesinlikle bekleyebiliriz.

Tartışmalarda göz ardı edilen önemli bir nokta, sızıntı suyundaki fitotoksinlerin solucan kutusundaki malzemeden geldiğidir. Sızıntı suyu bunları içeriyorsa, solucan gübresi de bunları içerir ve yine de solucan gübresi hiçbir zaman bitkiler için toksin olarak tanımlanmaz. Toksinlerin çoğunun sızıntı suyuna yıkandığını düşünebilirsiniz, ancak sızıntı suyu olmadan yapılan solucan gübresi ne olacak?fitotoksinler?

Solucan gübresi fitotoksin içerir, ancak miktarları bitkilerde sorun yaratacak kadar yüksek değildir. Sızıntı suyunun daha kötü olduğunu düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Vermikompost sızıntı suyu %50 oranında seyreltildiğinde mısırın büyümesini iyileştirir ve fitotoksisite test edilmiş ve bir faktör olmadığı bulunmuştur. Bu derleme, vermikompost sızıntı suyunun bitki büyümesini iyileştirdiğini tespit eden çok sayıda çalışmayı özetlemektedir.

Fitotoksisite, çimlenen tohumlar söz konusu sıvıya maruz bırakılarak test edilebilir. Sızıntı suyu fidelere tam güçte uygulandığında çimlenmeyi azaltabilir ve kök büyümesini yavaşlatabilir. Seyreltildiğinde bu etkiler ortadan kalkar. Toksisitenin fitotoksinlerden mi yoksa daha yüksek besin / tuz içeriğinden mi kaynaklandığı açık değildir. Açık olan şey, vermikompost sızıntı suyunun bitkilere zarar vermediğidir.Kullanmadan önce seyreltilmelidir.

Solucan Gübresi Sızıntı Suyu Patojen İçerir

Patojen, hastalığa neden olan bir organizmadır. Çoğu durumda insanlarda hastalık yapan bir organizma bitkilerde hastalığa neden olmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Peki, burada söz konusu olan insan patojenleri mi yoksa bitki patojenleri midir? Patojenlerle ilgili yorumları bazen örnekler takip eder ve E.coli ve salmonelladan sıkça bahsedilir.

E. coli ve salmonella insan patojenleridir. E. coli bitkilere zarar vermez ve çoğu türü bir bitkiye giremez. Bilim adamları marul köklerine girebilen bir tür bulmuş olabilir, ancak yapraklara geçmez. Salmonella bitkilere yapraklarından bulaşabilir, ancak muhtemelen köklerinden bulaşmaz. İnsan patojenlerinin bitkilere zarar vermesi olası değildir.

Bazıları gıda ürünlerinin yüzeysel kirlenmesinden endişe duyabilir. Eğer böyle bir endişe varsa, sızıntı suyunu bitkilerin üzerine değil, toprağa dökün.

Bu patojenler, kullanımı güvenli kabul edilen solucan gübresinden kaynaklanmaktadır. Sızıntı suyu ile ilgili endişe, anaerobik hale gelmesi ve patojenlerin büyümesi için daha iyi bir yer olabileceğidir. Hem E. coli hem de salmonella fakültatif organizmalardır, hem aerobik hem de anaerobik koşullarda büyürler.

Bilim ne diyor? Bu çalışmada sızıntı suyunda E. coli, slamonella veya shigella bulunmamıştır. Çöpteki sağlıklı mikropların patojenleri öldürdüğünü öne sürmüşlerdir. Sorgumda sızıntı suyunun kullanıldığı bir başka çalışmada da patojen bulunmamıştır.

"Bazı sızıntı sularının zararlı patojenler içerebileceği" iddiasına ne demeli? Bu doğru, ancak her bitki yüzeyinin ve tüm toprağın zararlı patojenler içerdiği de doğru. Ellerinizde bile varlar. Bu, zarar verecek kadar çok oldukları anlamına gelmez.

Patojenler bir sorun gibi görünmüyor.

Kompostlanmamış Kötü - Kompostlanmış İyi

Bu da gördüğüm bir başka tuhaf iddia. Sürecin başlarında çöp kutusundan akan su, kompostlanmamış malzemeden "şeyleri" yıkıyor ve asla tanımlanmayan bu şeyler zararlı. Bunun bitmiş solucan gübresinden çay yapmaktan çok farklı olduğunu iddia etmeye devam ediyorlar çünkü artık kompostlanmış ve şeyler sihirli bir şekilde yok olmuş.

Eğer "şeyi" açıklayamıyorsanız, böyle mantıksız yorumlar yapmayın.

Ama ..... Bazı İnsanlar Bunu Kullandı ve Bitkilerini Öldürdü

Bu tartışma sosyal medyada ne zaman gündeme gelse, birileri sızıntı suyunu bitkilerinde nasıl kullandıklarını ve bitkiyi nasıl öldürdüklerini anlatacaktır. Bu, zararlı olduğuna dair yeterli bir kanıttır.

Çok fazla gübre ile çimlerini yakan birçok insan vakası da vardır - bu gübreyi zararlı yapmaz. Solucan gübresi sızıntı suyu, suda çözünen besin maddelerini komposttan yıkar. Konsantrasyonun solucan gübresinden çok daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca çok çözünür olan daha yüksek seviyelerde sodyum içerecektir. Bitkilere çok fazla gübre koymak onlara zarar verecektir.

Birisi hikayeyi anlatmadıkça ve kullandıkları seyreltmeyi de tarif etmedikçe, sızıntı suyunun bitkiler üzerindeki etkilerini anlamak için çok yararlı bir hikaye değildir.

Solucan Gübresi Sızıntı Suyu Bitkilere Zarar Verir mi?

Solucan gübresi sızıntı suyu fitotoksinler ve mikroorganizmalar içerir, ancak solucan gübresi de içerir. Biri toprak ve bitkiler için iyi ise, diğerinin zararlı olduğundan şüphelenmek için mantıklı bir neden yoktur. Birçok bilimsel çalışma bu konuyu incelemiş ve sızıntı suyunun bitkiler için iyi olduğunu açıkça göstermiştir.

Solucan gübresi sızıntı suyunu en az %50 oranında seyreltmek iyi bir fikirdir ve 1:10'luk bir karışım daha da güvenlidir. Seyreltme, besin/sodyum seviyesinin bitkilere zarar vermeyecek kadar düşük olmasını sağlar.

Her sızıntı suyu farklıdır ve sizinkinin bitkilere zarar vermeyeceğinden emin olmak istiyorsanız, su yerine sızıntı suyu kullanarak bu videodaki basit testi deneyin. Bilim insanlarının kullandığı teste benzer.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.