Steril Toprak - Gerçekten Var mı?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Steril toprak kullanımı hakkında çok fazla konuşma var. Hatta bazı insanlar topraklarını kullanmadan önce sterilize ediyor. Diğerleri steril toprak torbaları satın alıyor. Tüm bunlar zararlıları, hastalıkları ve filizlenen tohumları azaltmak için yapılıyor. Bunların hepsi çok mantıklı görünüyor ancak sorulması gereken birkaç temel soru var;

  • Steril toprak gerçekten var mı?
  • Steril toprak bitkileriniz için bir fark yaratır mı?

İkinci soruyu bir sonraki yazımda ele alacağım. Bugün steril toprağın varlığını tartışmak istiyorum.

Steril toprak - böyle bir şey var mı?

Steril Toprak - Nedir?

Kullanacağınız terimleri tanımlayarak başlamak her zaman iyidir. Steril toprak nedir?

İnternette bulduğum bir tanıma göre, "Steril toprak, içindeki patojenleri ve tohumları öldürmek için ısı veya kimyasal işleme tabi tutulmuş bahçe veya saksı toprağıdır." Çoğu insanın bu tanımı kabul edeceğini düşünüyorum, ancak bu hikayenin sadece bir kısmı. Sterilize edildikten sonra ürünün paketlenene kadar sterilize edilmiş halde tutulması da önemlidir ve paket öyle olmalıdır ki ürünsiz açana kadar steril kalır.

Steril toprağın daha iyi bir tanımı "tohumlar da dahil olmak üzere hiçbir yaşam formu içermeyen, steril koşullarda paketlenmiş toprak" olacaktır.

Sterilize Toprak

Steril olarak etiketlenmiş saksı toprağı satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin çoğu patojenleri ve tohumları öldürmek için kimyasallarla işlenmiştir. Bazı durumlarda yüksek sıcaklıkta buharla işlenmişlerdir.

Colorado Eyalet Üniversitesi'ne göre (ref 1) "toprağı ısıtmak için rutin olarak kullanılan sıcaklıklar tamamen steril toprak / saksı ortamı ile sonuçlanmayacaktır. Amaç, saksı karışımını endişe verici bitki patojenlerini öldürecek bir noktaya kadar ısıtmaktır."

Kısırlaştırma tedavilerinin %100 etkili olma ihtimali yok gibi görünüyor.

Steril Toprak Paketleme

Bir şirket toprağı sterilize ediyorsa, steril koşullarda paketlemesi gerekir. Bu, işlenmiş gıda veya tıbbi malzemelerin paketlenmesine benzer. Steril paketleme, mikropların ürünü kirletmesini önlemek için çok yüksek düzeyde temizlik gerektirir. Bir toprak üreticisinin sahip olacağı türden bir tesis gibi görünmüyor mu?

Bazı sözde steril toprak tedarikçileriyle iletişime geçtim. Onlara steril paketleme tesislerini sorduğumda neden bahsettiğim hakkında hiçbir fikirleri yoktu.

Toprak tedarik eden herhangi bir şirketin bunu paketlemek için steril bir tesise sahip olacağından şüpheliyim. Bildiğiniz bir tane varsa, aşağıdaki yorumlarda bana bildirin - onlarla konuşmak isterim.

Ev Yapımı Steril Toprak

Malzemeyi satın alamazsınız, ancak kendiniz sterilize edebilirsiniz. İnternette tarif edilen birçok işlem vardır. Colorado Eyalet Üniversitesi (ref 1) toprağı sterilize etmek için bilgi ve sıcaklıklar sağlar. Sterilize etmek için 30 dakika boyunca 212F (100C) sıcaklığa ihtiyacınız olacaktır (ref 2).

Ancak ...... "Aşırı toprak ısıtması, çözünebilir tuzlar, manganez toksisitesi ve toksik organik bileşikler nedeniyle fitotoksisite olasılığını da artırabilir. Kolayca ayrışabilen organik madde (gübre, yaprak küfü, kompost) bakımından zengin toprak karışımlarının aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında zarar verme olasılığı yüksektir" (ref 2).

Toprağınız steril hale geldiğinde, onu kullanana kadar steril tutmanız gerekecektir. Bu, onu steril kaplarda saklamak ve saksıları steril koşullarda doldurmak anlamına gelir - ev sahiplerinin kolayca yapamayacağı bir şey.

Eğer steril koşullarda saklamayacaksanız - sterilizasyonun ne anlamı var?

Tohumları öldürmenin bir yararı olabilir, ancak burası steril toprak değil.

Turba Yosunu Steril midir?

Sphagnum torf yosunu, kısırlık da dahil olmak üzere çeşitli özellikleri nedeniyle özel bir övgü almaktadır. Kuzey Amerika'daki en büyük sphagnum torf yosunu üreticilerinden biri olan Pro-Mix bile torf yosununun kısır olmadığını açıkça belirtmektedir.

Steril Toprak Efsanesi

Ev bahçıvanları için steril toprak bir efsanedir - böyle bir şey yoktur.

En iyi ihtimalle çoğu patojeni ve çoğu tohumu öldürmek için işlem görmüş ürünleri satın alabilirsiniz. Paketleme sırasında kontamine olmamışsa, poşeti açar açmaz kontamine olmaya başlayacaktır.

Bu konuda endişelenmeyin. Nedenini gelecek hafta açıklayacağım.

Referanslar

(1) Tohum ve Fidanları Sterilize Toprakta Başlatın; //www.colostate.edu/Dept/CoopExt/4dmg/Soil/sterile.htm

(2) Toprak Kaynaklı Bitki Patojenlerini Ortadan Kaldırmak için Isı Kullanımı; //phytosphere.com/soilphytophthora/soilsterilization.htm

(3) Fotoğraf kaynağı; Doran

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.