Sümüklüböcek Yemi - Metaldehit vs Demir Fosfat

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sümüklü böceklerden nasıl kurtulursunuz? Bir dizi ev ilaçlarına baktım ve bazıları biraz işe yarasa da çoğu hiç işe yaramıyor. Sümüklü böceklerden kurtulmanın en etkili yolu kimyasal bir sümüklü böcek yemi kullanmaktır. Sümüklü böcek yemleri hem sümüklü böcekler için yiyecek hem de onları öldüren bir zehir içerir.

İki ana yem sınıfı vardır; Metaldehit ve Demir Fosfat. Hangisinin kullanılması gerektiği konusunda birçok tartışma vardır. Hangisi çevre için daha güvenlidir? Hangisi daha etkilidir? Birçok web sitesi tarafından verilen kısa cevaplar hikayenin tamamını anlatmamaktadır.

Sümüklüböcek Yemi - Metaldehit vs Demir Fosfat

Metaldehit Sümüklüböcek Yemi

Metaldehit eski sümüklü böcek yemidir ve uzun yıllardır kullanılmaktadır. Sümüklü böcek ve salyangozları öldürmede etkili olduğu için iyi bir geçmişe sahiptir, ancak aynı zamanda kediler, köpekler, kuşlar ve diğer memeliler için toksiktir. Yutulduğunda çocuklara bile zarar verebilir, ancak arılara veya su yaşamına zarar vermez.

Rapor edilen kuş ölümleri, etkilenen sümüklü böceklerden değil, peletlerin yenmesinden kaynaklanmıştır (ref 3).

Orijinal formülasyon, sümüklü böceklerin lezzetli bulduğu küçük peletler yapmak için metaldehit ile tahıl ununu birleştirdi. Peletler sıvı ürünlerden daha iyi çalışır, ancak düşük sıcaklıklarda veya yüksek nemde çalışmazlar. Güneş ışığı ile bozulur ve yağmur ve sulama ile kolayca yıkanır.

Aktif bileşen olan metaldehitin topraktaki yarılanma ömrü kısadır ve çevreye zararlı olduğu düşünülmemektedir. Bitkisel ürünlerle temas halinde kullanılmamalıdır.

Metaldehit yedikten kısa bir süre sonra sümüklü böcek felç olur ve büyük miktarda mukus salgılamaya başlar. Saatler içinde dehidrasyondan ölürler. Soğuk havalarda sümüklü böcek ölmeden önce etkisi geçebilir.

Bazı formülasyonlar, kontrol edilen zararlıların çeşitliliğini artırmak için karbaril içerir. Ne yazık ki bu, küçük sümüklü böcekleri ve yumurtaları yiyen yer böcekleri gibi faydalı böcekleri de öldürür. Bu tür ürünlerden kaçınmak en iyisidir.

Bitrex ve Metaldehit

Metaldehiti daha güvenli hale getirmek için ürüne genellikle bitrex adı verilen bir kimyasal eklenir. Guinness Dünya Rekorlarına göre bu, bilinen en acı maddedir. Peletleri çok acı hale getirir ve hayvanlar bunları yememe eğilimindedir. Bitrex ayrıca çocukların kazara yutmasını önlemek için birçok ev temizleyicisine de eklenir.

Ürün bitrex içeriyorsa hayvanlar için güvenli olmalıdır. İnternette bulunan birkaç sümüklü böcek ürününe baktım ve çoğu bitrex içerdiğinin reklamını yapmıyor, ancak SMDS genellikle bundan bahsediyor.

Demir Fosfat Sümüklüböcek Yemi

Daha güvenli bir sümüklü böcek yemi üretme çabasıyla şirketler demir fosfatı, sümüklü böcekleri çeken bir tahıl unu da içeren peletler halinde formüle etmeye başladı. Demir ve fosfat çevrede bulunan doğal kimyasallar olduğundan, organik tarım düzenleyicileri ürünün kullanımını onayladı.

Demir fosfat düşük sıcaklıklarda metaldehitten daha etkilidir, ancak yağmur veya sulama ile kolayca yıkanır.

Bu yem sümüklüböceği felç etmez, bu nedenle saklanacak bir yere sürünürler ve ölmeleri birkaç gün sürer. Bahçıvanlar ölü sümüklüböcekleri asla görmedikleri için ürünün işe yarayıp yaramadığını bilmek zordur.

Şelatlı Demir Fosfat

Demir fosfatı daha etkili bir yumuşakça ilacı haline getirmek amacıyla ürünün şelatlı bir formu oluşturulmuştur. Şelatlama kimyasalı genellikle EDTA'dır.

Demir fosfat çevre için oldukça güvenlidir, ancak EDTA'nın bazı sorunları vardır. Çoğu web sitesi hala demir fosfatın doğal ve organik olduğu için tamamen güvenli olduğunu iddia ediyor, ancak bugünlerde birçok sümüklü böcek yeminde yaygın olan EDTA bileşenini görmezden geliyorlar. EDTA Demir fosfat, yemi yiyen köpeklere zarar vermiştir (ref 2).

Hangi Yumuşakça İlacı Daha Etkili?

Bunun cevabı, uygulama sırasındaki çevresel koşullara, sümüklü böcek türüne ve ürünün tam formülasyonuna bağlıdır.

Genel olarak demir fosfatın, şelatlı demir fosfattan daha az etkili olan metaldehitten daha az etkili olduğu görülmektedir (ref 1, 3, 5). Ancak demir fosfatın her iki formu da düşük sıcaklıklarda ve yüksek nemde daha etkilidir. Metaldehitin aksine, demir fosfat sebze bitkilerinin çevresinde güvenle kullanılabilir.

Rapor edilen etkinlik, sonuçları nasıl yorumladığınıza bağlıdır. Örneğin, ref 5, üreticinin talimatlarına göre uygulanan 1,5 g/m2 (%5 metaldehit) uygulama oranını 5 g/m2 (%1 demir fosfat) oranıyla karşılaştırmıştır. Metaldehit daha fazla sümüklü böcek öldürmüştür, ancak uygulanan kimyasal miktarı da daha yüksektir. Eklenen ürünün ağırlığını mı yoksa kullanılan aktif bileşen miktarını mı karşılaştırıyorsunuz?Bir ürünün diğerinden daha iyi olduğuna dair her türlü iddianın yakından incelenmesi gerekir.

Referans 5 üç farklı türü incelemiş ve birinin demir fosfattan etkilenmediğini, ancak metaldehit tarafından öldürüldüğünü bulmuştur.

Ev bahçıvanları için maliyet önemli bir faktör olmayacak olsa da, metaldehit en ucuz seçenektir.

Hangi Yumuşakça İlacı Daha Güvenli?

EDTA içermeyen demir fosfat kullanılacak en güvenli ürün olacaktır, ancak aynı zamanda en az etkili olanıdır. Betrix içeren metaldehit neredeyse aynı derecede güvenlidir ve daha etkilidir.

Demir fosfat EDTA ürünlerinin doğal ve hayvanlar için zararsız olduğu iddiaları kesinlikle doğru değildir. Aslında betrix içeren metaldehitten daha fazla zarara neden olabilirler.

Toprak Solucanları Üzerindeki Etkisi

Ne metaldehit ne de demir fosfat toprak solucanlarını etkilemez. Ancak EDTA demir fosfat onlar için toksiktir (ref 4).

Buna verilecek ilk tepki, EDTA kullanmayı bırakmamız ve pek çok kişinin bahçe için önemli olduğunu düşündüğü solucanı korumamız gerektiği olabilir. Bu geçerli bir nokta olabilir, ancak solucanın, en azından Kuzey Amerika'da, doğal ormanlık alanlarımız üzerinde zararlı etkileri olmaya başlayan istilacı bir tür olduğunu unutmayın.yerli olmayan solucanlar.

EDTA toprak solucanlarını etkiliyorsa, diğer doğal solucanları da etkileyebilir - gerçekten bilmiyoruz.

Referanslar:

1) Sümüklüböcek, Salyangoz ve Demir Esaslı Yemler; //www.regional.org.au/au/asa/2001/6/c/young.htm

2) EDTA Demir Fosfat Yuttuktan Sonra Köpeklerde Toksisite; //www.ingentaconnect.com/content/bpl/avj/2009/00000087/00000007/art0001

3) Daha Az Toksik Demir Fosfat Sümüklüböcek Yemi Etkili Olduğunu Kanıtladı; //extension.oregonstate.edu/gardening/node/995

4) Metaldehit ve Demir Fosfatın Toprak Solucanlarına Toksisitesi; //www.biosci.ohio-state.edu/~soilecol/Full%20articles/2008/Crop%20Protection%2028.pdf

5) Demir Fosfat İçeren Yumuşakça İlacı ile Saha Testleri; //www.stadtoekologie.ch/publi/speiser_cropro2002.pdf

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.