Tohumdan Baptisia australis Yetiştiriciliği

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Baptisia australis (fasle indigo) fidelerinin yetiştirilmesinin zor olduğu bilinmektedir. Çeşitli kaynaklar, bitkilerin nakil ve sonraki olgunlaşma sürecinde öldüğünü bildirmektedir. Bugünkü yazım, bu fideleri olgunlaştırmadaki başarı oranımı bildiriyor.

Daha önceki bir yazımda Baptisia australis Tohumlarının Çimlenmesi .

Baptisia australis tohumunun çimlenmesi

Baptisia australis Tohumunun Çimlenmesi

Tohumlar biraz nemlendirilmiş kağıt havlu içeren Ziploc çerez poşetlerinde çimlendirildi. Tohumlar oldukça büyüktür ve bir tohumun çimlendiğini görmek kolaydır. Bu tohumlar cımbızla çıkarıldı ve 4 inçlik saksı başına 1 ila 4 tohum yerleştirilerek Pro-Mix toprağına saklandı. Tohumlar kök radikali ortaya çıkar çıkmaz aktarılırsa, başarı oranı genellikle oldukça yüksektir. Daha uzun bir kök oluştuktan sonraTransfer işlemi sırasında köke zarar verme riskiniz daha yüksektir. Çok fazla tohumum olduğu durumlarda, her saksıya birkaç tane ekeceğim ve saksı başına en az 1 bitki alacağımdan emin olacağım.

Not: Resimdeki fideler, fide değildir. B. australis, Ama ikisi de birbirine çok benziyor. Fideler gösteri amacıyla uzun bir kök büyümesi için bırakıldı. Normalde kök bu kadar büyümeden çok önce tohumu çıkarırım.

Saksılı Fideler

Mavi çivit içeren saksılar, dibinde bir miktar su bulunan kapalı bir kapta tutularak oldukça ıslak ve %100 nemde tutulur. Fideler kendilerini toprak çizgisinin üzerinde gösterdiklerinde, fidelerin oda koşullarına alışması için nem ve su yavaşça azaltılır. Dış ortam sıcaklıkları geceleri yeterince yüksek olduğunda (8 derecenin üzerinde), bitkiler yavaşça dışarı çıkarılır vetam güneşe koşullandırılmış.

Fide Dikimi

Saksılar birkaç hafta boyunca neredeyse her gün sulanır. Daha sonra fideleri, köklerin mümkün olduğunca az rahatsız edildiğinden emin olarak yerel toprak içeren bir saksıya aktarırım. Saksıların her biri artık 1 veya 2 fide içerir. Deneyimler, çoğu bitki çeşidinde saksı başına 2 fidenin en az 1 tam boy bitki ile sonuçlanacağını göstermiştir. Saksılar daha sonra toprağa kazılır, böylece toprakSaksının içindeki seviye, zemin toprağı ile yaklaşık aynı seviyededir. Saksıları toprağa batırmanın faydası, çok daha uzun süre ıslak kalmaları ve köklerin daha serin kalmasıdır. Her gün suya ihtiyaç duymak yerine, sulama arasında 4 veya 5 gün bırakılabilirler.

Yaz Sonu Sonuçları

Şimdi Eylül ayının başları ve Baptisia Geçtiğimiz bahardan kalma fideler oldukça iyi durumda. 20 saksıdan 14'ünde en az 1 bitki var. Bu oran çeşitli tohum türleri için ortalamamın biraz altında, ancak oldukça iyi.

Normalde fideler ilkbahara kadar saksılarında, toprakta kalır. Bu durumda onları doğal bir ekim projesi için yetiştiriyordum ve tarlaya ekilmek üzere sonbaharın sonlarında toplandılar.

Kendim için birkaç fide saksısı ayırdım ve onları kış boyunca toprakta bıraktım. Çoğu ilkbaharda gayet iyi durumdaydı.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.