Toplanan Tohum Buzdolabında mı Dondurucuda mı Saklanmalıdır?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Sonbahar geldi ve bahçenizden biraz tohum topladınız. Buzdolabında mı yoksa dondurucuda mı saklanmalı? Her iki öneri de tohum saklamak için oldukça yaygındır, ancak gerçek cevap sizi şaşırtacak.

Bu yazıda bahçenizdeki tohumları saklamaya daha yakından bakacağım.

Toplanan Tohum Buzdolabında mı Dondurucuda mı Saklanmalıdır?

Tohumları Saklamak için Buzdolabı mı Dondurucu mu?

Gerçek şu ki, her iki seçenek de doğru değildir.

Bunu daha iyi anlamak için tohumlar ve nasıl geliştikleri hakkında biraz daha bilgi sahibi olmamız gerekir.

Ortodoks ve İnatçı Tohumlar

Tohumlar iki genel gruba ayrılmıştır; Ortodoks ve İnatçı (Ortodoks olmayan).

İlk grup olan ortodoks tohumlar, muhtemelen binlerce yıldır toplanıp saklanan tohumlara çok benzedikleri için bu adı almışlardır. Toplandıktan sonra kurutulup uzun süre saklanabilen bu grup, tüm tohumların %80'ini oluşturur.

İkinci grup tohumlar daha yakın zamanda araştırılmış ve recalcitrant (inatçı bir şekilde işbirliği yapmayan) olarak bilinmeye başlanmıştır. İlk günlerde bu tohumların çimlenmesi imkansız gibi görünüyordu, ancak şimdi kuruduklarında veya çok soğuk depolandıklarında öldüklerini biliyoruz.

Eviniz Bir Tohum Bankası Değildir

Tohum bankaları ortodoks tohumları saklamak için kurulur. Tohumlar nem içeriği %10'un altında ve bazı türler için %5'e kadar düşecek şekilde kurutulur. Bu kadar kuru olduktan sonra çok uzun süre güvenle dondurulabilirler.

Bahçıvanlar bu saklama yöntemlerini öğrendiler ve onları taklit etmenin en iyisi olduğunu düşünüyorlar. Tohum topluyorlar ve sonra dondurucuya yerleştiriyorlar. Eğer bir tohum bankası için yeterince iyiyse bahçıvanlar için de iyi olmalı, ancak önemli bir adımı unutuyorlar - tohumu kurutmak.

Nem içeriği %10'dan yüksek olan tohumların dondurulması, buz kristalleri oluştuğu için tohumu öldürebilir.

Ev sahiplerinin nem içeriğini ölçmek için kolay bir yolu yoktur ve bu nedenle tohumları dondurmamaları gerekir.

Tohum Ne Zaman Olgunlaşır?

Bahçecilikle ilgili okuduğunuz hemen her şey size tohum kabuğu kahverengileşip kuruduğunda olgunlaştığını ve tohumun hasat için hazır olduğunu söyleyecektir. Bunu bahçıvanlara seminerlerde ve videolarımda bile söylüyorum. Bu konseptin anlaşılması kolaydır ve genel halk için iyi çalışır.

Ancak tohum olgunlaşması bundan daha karmaşıktır. Birçok ortodoks tohum, tohum siyahlaşıp ana bitkiden ayrıldıktan sonra da olgunlaşma sürecine devam eder. Bazı durumlarda çimlenme kabiliyeti ancak kurutma işlemi başladıktan sonra artar.

Acı biber (Capsicum annuum) tohumları, hasattan sonra 14 gün daha toplanmış meyvede bırakıldığında en yüksek çimlenme oranına sahip olmuştur. Bu durum yeşil, sarı ve kırmızı meyveler için geçerli olup, kırmızı olgun meyvelerde daha yüksek çimlenme görülmüştür, bu da bu tohum için hasattan sonra olgunlaşmanın hala devam ettiğini açıkça göstermektedir. (Not: 14 gün test için keyfi bir tarihtir vemaksimum çimlenebilirlik sağlayan zaman aralığını yansıtır).

Domates, patlıcan, karpuz, dolmalık biber ve salatalık için de benzer sonuçlar bulunmuştur.

BotanyCa'dan Gabriela Costea bunu şu şekilde ifade ediyor " Eğer düşünürseniz, bu doğal bir yoldur - meyveler/tohumlar olgunlaşır, yaz boyunca ve sonbaharın başlarında yere düşer. Sadece sonbaharın sonundan kışa kadar yavaş yavaş soğukla karşılaşırlar."

Ortodoks tohumu olgun görünmeden önce çimlenebilir. Soya fasulyesi ve mısır tam olgunluktan 20 gün ve 50 gün önce çimlenebilir, ancak elde edilen fideler daha olgun tohumdan yetiştirilen fidelerden daha küçük ve zayıftır.

Yeni toplanmış tohumu buzdolabına koyduğunuzda, tohumun içinde hala gerçekleşmekte olan bazı kimyasal süreçler aniden durur. Olgunlaşma süreci durur ve tam olarak olgunlaşmamış bir tohumu depolamış olursunuz.

Bu nedenle tohumunuzu buzdolabında saklamak iyi bir fikir değildir. Oda sıcaklığında bekletin ve olgunlaşma sürecine devam etsin. Kış sonu veya ilkbaharda çimlenmeye hazır olacaktır.

Tohum Oda Sıcaklığında Eskir mi?

Bazılarınız oda sıcaklığında bekleyen tohumların eskiyeceğinden ve çimlenme oranlarının düşeceğinden endişe ediyor olabilir. Zaten tohum bankalarının düşük sıcaklıklarda saklamasının nedeni de bu değil mi?

Bunu anlamak için ilgili zaman ufkunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çoğu bahçıvan için tohumu 6 ay veya daha kısa bir süre saklıyorsunuz. Bu süre zarfında ortodoks tohumlar eskimez.

Tohum bankaları tohumları yüzyıllarca saklamaya çalışıyor. Bu kadar uzun süreli saklama için soğuk sıcaklıklar önemli.

Kağıtta Saklayın

Ortodoks tohumları olgunlaştıkça nem kaybetmeye devam eder. Bu nemin dışarı çıkmasına izin vermek önemlidir, aksi takdirde tohum küflenebilir. Bu nedenle kapalı plastik torbalarda saklanmamalıdırlar. Bir çeşit kağıt çok daha iyi bir seçenektir.

İnatçı Tohumlar Ne Olacak?

Bu tohumlar nem seviyeleri %30'un altına düştüğünde ölürler. Bu yüksek nem içeriği nedeniyle dondurulamazlar. Bu tohumların çoğu 0 °C'de saklanabilir, ancak bazı tropik tohumlar 15 °C'nin altında bile zarar görür.

Biraz nemlendirilmiş vermikülit içeren plastik torbalar iyi sonuç verir.

Bu tür bir depolama ile bile, bu tohumlar birkaç hafta ila birkaç yıl gibi kısa bir ömre sahip olma eğilimindedir. Tohum bankalarının bile bunları uzun süre saklamak için kolay bir yolu yoktur.

İnatçı Tohumlar Ne Zaman Olgunlaşır?

Yukarıda olgunluk hakkında yaptığım yorumlar biraz basitleştirilmiş. Gerçekte olgunluk farklı şekillerde tanımlanabilir. Bunu tanımlamanın bir yolu, olgunluğu tohumun çimlenebileceği nokta olarak düşünmektir.

İnatçı tohumlar, ortodoks tohumlara göre daha erken çimlenebilirliğe ulaşma eğilimindedir.

Ortodoks bir tohum olan Norveç akçaağacı (Acer platanoides) ile inatçı bir tohum olan çınar (A. pseudoplatanus) karşılaştırıldığında, araştırmacılar çınarın fizyolojik olgunluktan (tohumlar olgun görünür) 10 hafta önce çimlenebilirliğe ulaştığını, Norveç akçaağacının ise fizyolojik olgunluktan 4 hafta önce çimlenebilirliğe ulaştığını bulmuşlardır.

Başka bir çalışmada Galanthus nivalis yaygın kar damlası, doğal tohum dağılımından 29 gün önce bir miktar çimlenebilirlik göstermiş ve dağılımdan 12 gün önce maksimum %79 çimlenebilirlik göstermiştir.

Birçok inatçı tohum, tohum normal kahverengi/siyah aşamada değil de yeşil aşamada toplandığında daha iyi çimlenir. Bu tohumlar 'olgun göründüklerinde' zaten canlılıklarını yitirmiş ve yaşlanmış olurlar.

Hangi Depolama Yöntemini Kullanmalısınız?

Buradan çıkarılacak mesaj, çoğu bahçecilik kaynağının önerdiği gibi "en iyi tohum saklama yöntemi" olmadığıdır. En azından öncelikle hangi tür tohumla uğraştığınızı belirlemeniz gerekir; ortodoks veya inatçı. Konuyu karmaşıklaştırmak için, bu iki uç arasında yer alan üçüncü bir kategori (ortodoks altı) de vardır.

Hangi tür tohuma sahip olduğunuzu nasıl belirlersiniz? Ne yazık ki bu kolay değil. İyi bir liste bulamadım, ancak New England Wild Flower Society'den Bill Cullina'nın listelediği bazı bitkiler var ve inatçı yerine 'hidrofilik' terimini kullanıyor. BotanyCa ayrıca nemli ambalaja ihtiyaç duyan tohumları tanımlamak için iyi bir iş çıkarıyor ve Genesis Nursery, Inc. de bir listeye sahip.Bir liste üzerinde bitki, işte takip edebileceğiniz bazı genel kurallar:

  • Tüm tohumların %80'i Ortodoks.
  • Sebzelerin çoğu Ortodoks.
  • Birçok Kuzey Amerika orman bitkisi inatçıdır.
  • Bazı söğütler, kavaklar, karaağaçlar, akçaağaçlar, meşeler, fındıklar, cevizler, kestaneler ve hickorlar inatçıdır.
  • Birçok tropikal yağmur ormanı bitkisi inatçıdır.

Ortodoks bir tohumsa ve gelecek yıl içinde çimlenecekse, kağıtta ve oda sıcaklığında saklayın. Amacınız tohumu uzun yıllar saklamaksa, çok kuru olduklarından ve olgunlaşmak için yeterli zamanları olduğundan (birkaç ay) emin olun ve ardından buzdolabında saklayın - dondurucuda değil.

İnatçı tohumlar nemli olarak saklanmalıdır. Doğal ortamlarına benzer bir sıcaklık kullanın. Ilıman tohumlar için dış ortam sıcaklıklarında saklayın ve kış yaklaştıkça yavaş yavaş soğutun. Daha sonra buzdolabında saklayın. Tropikal inatçı tohumlar için 15 ila 20 °C arasında saklayın. Her iki durumda da en iyi çimlenme için mümkün olan en kısa sürede ekim yapmak en iyisidir. Biraz tohum toplamayı düşününçimlenmenin iyileşip iyileşmediğini görmek için yeşil aşamada.

Tohumlar ve büyüme davranışları arasında büyük farklılıklar vardır. Her bir tohum için araştırma yapmak ve verilen tavsiyelere uymak her zaman iyi bir fikirdir.

Bu Konu Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bu konu ilk olarak Bahçe Temelleri adlı Facebook Grubumuzda tartışıldı. Daha fazla tartışma için yorumlarınızı oraya göndermekten çekinmeyin. //www.facebook.com/groups/GardenFundamentals/permalink/525213384615762/

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.