Toprak Asiditesinin Artırılması

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Asitli toprağın nasıl yapılacağına dair hem basılı hem de internette pek çok tavsiye var. Kahve telvesi, çam iğneleri ve kükürt bunlardan birkaçı. Bu tavsiyelerin iki sorunu var. Birincisi, önerilen ürün aslında toprağı asitlendirmeyebilir. Çam İğneleri Toprağı Asitlendirir mi? Çam iğnelerinin toprağı asidik hale getirmediğini gösterdim. Kahve telvesi de toprağı asitleştirmez. İkinci sorun, böyle bir tavsiye verilmeden önce, işlenen toprak türlerinin (yani toprak dokusunun) bilinmesinin önemli olmasıdır. Buna daha yakından bakalım.

Toprağı asitlendirmeye çalışırken toprak dokusu önemlidir

Toprak Dokusu

Toprağınız milyonlarca yıl boyunca bulunduğunuz yerde mevcut olan kayalar kullanılarak yapılmıştır. Çok fazla kum veya çok fazla kil içerebilir. Ayrıca toprağınızı yapmak için bozulan kaya türüne bağlı olarak mineraller de içerecektir. Herhangi bir toprak değişikliğinin toprak asitliğini değiştirme yeteneği, sahip olduğunuz toprak türüne çok bağlıdır. Birkaç örneğe bakalım.

Çok kumlu topraklar genellikle çok fazla mineral içermez. Toprağa az miktarda asidik malzeme eklerseniz, en azından kısa bir süre için asidik hale gelecektir. Kumla ilgili sorun, minerallerin ve eklenen asidin hızlı bir şekilde sızmasıdır; bu nedenle kumun asitlenmesi kısa vadeli bir olaydır - toprağınız uzun süre asidik kalmayacaktır.

Toprağınız önemli miktarda balçık veya kil içeriyorsa, toprak doğal olarak asidik veya alkali olabilir. Eklenen asitle reaksiyona girecek mineraller içerecektir. Toprağın herhangi bir asitlenmesi büyük ölçüde bu minerallerin bileşimine bağlıdır. Mineraller eklenen asidi nötralize edebilir veya tamponlayabilir. Bu tamponlama yeteneğinin önemi şu bölümde tartışılmaktadır Asidik Toprağın Kireçlenmesi . pH tampon değerini belirlemenin tek yolu toprak testidir.

Toprak Asitliği

Güney Ontario'nun çoğu killi balçıktır. Buradaki temel kaya kireçtaşıdır ve toprakta hem kaya hem de mineral olarak çok fazla kireçtaşı vardır. Bu mineraller, eklenen herhangi bir asidi nötralize edebilir.

Yağmur yeryüzüne düşerken havadaki CO2'yi çözerek karbonik asit üretir (bu kirlilikten kaynaklanmaz). Bu yağmur, kirlilik eklenmemiş olsa bile 5,5 pH değerine sahiptir. Bu asidik yağmur milyonlarca yıldır Ontario'ya düşmektedir ve bu kadar uzun süre 'toprağı asitlendirdikten' sonra bile toprağımızın pH değeri hala 7,4. Bu nasıl olabilir?Toprağa asidik bir madde eklenir eklenmez hızla nötralize olur, böylece toprak pH'ı üzerinde net bir etkisi olmaz.

Kuzey Ontario ve Quebec'te temel kaya kireçtaşı değil granittir. Granit çok stabildir ve asitle zor reaksiyona girer. Bu bölgelerdeki topraklar genellikle asidiktir ve daha fazla asidik malzeme eklenmesi toprak pH'ını daha asidik hale getirecektir. Aslında son 50 yıldaki kirlilik yağmuru daha asidik hale getirdi (yani pH 5.5'ten düşük) ve bu bazı bölgelerde toprağındaha asidik hale geliyor.

Ontario'yu kuzey ve güney olarak ikiye ayırdım, ancak her bölgede yukarıdaki ifadelerin istisnaları var. Güneyde asidik toprak, kuzeyde ise alkali toprak bulabilirsiniz.

Sonuç:

Herhangi bir malzemenin toprak üzerindeki asitleştirme etkisi, sahip olduğunuz toprak türlerine çok bağlıdır. Basitçe "ABC malzemesi" toprağı asitleştirir demek doğru değildir. Bazı toprakları asitleştirirken diğerlerini asitleştirmeyebilir.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Mikenorton

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.