Toprak Verimliliği Azalıyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Toprak Verimliliği Azalıyor mu? Tarımsal topraklar bugün 50 yıl öncesine göre daha mı az besleyici? Sanırım çoğu insan bu ifadelerin doğru olduğuna inanıyor. Bu fikir son 20 yılda kesinlikle çok fazla desteklendi. Yiyeceklerimiz eskisinden daha az besleyici ve bunun ana nedeni toprakların besin maddelerinin tükeniyor olması.

Ayrıca büyük bir hareket var remineralize etmek Umarım kaya tozu gibi şeylerin eklenmesi toprağı geçmişteki seviyelerine geri getirecektir. Organik hareket de bu tür toprak sorunlarını çözme konusunda oldukça başarılıdır. Bu tür eylemlerin faydalarını anlamadan önce, gerçekten ne kadar büyük bir sorunumuz olduğunu belirlemek önemlidir. Topraklarımız ne kadar tükenmiş durumda? Gerçekte hangi besin maddeleri eksik?

Toprak verimliliği azalıyor mu?

Toprak Verimliliği Azalıyor mu?

Bitkiler topraktaki besin maddelerini emerek büyürler. Tarlalardan yiyecekleri kaldırdığımızda besin maddelerini de kaldırmış oluruz. Toprakların besin maddelerini kaybediyor olması gerektiği sonucuna varmak çok mantıklı görünüyor.

Ancak başka bir süreç daha söz konusudur. Toprak başlangıçta kayaların ayrışmasıyla oluşmuştur. Kayalar parçalandıkça besin maddelerini toprağa bırakırlar. Azot hariç, kayalar bitkilerimizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin kaynağıdır. kayalar sadece küçük kayalar olan silt ve kum gibi şeyleri içerir.

Besin maddeleri de gübreleme yoluyla toprağa geri eklenerek toprağın verimliliği artırılır.

Topraktaki mikroplar kayayı parçalamaya ve besin maddelerini bitkiler için kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olur. Topraktaki organik madde, tüm yaşam formları da dahil olmak üzere, besin maddelerini tutmak için depolama sistemleri gibi davranır. Tüm süreç çok karmaşıktır ve neler olup bittiğini gerçekten çok fazla anlamıyoruz.

Topraktaki besin seviyelerini makro ölçekte ölçebilir ve suda çözünen besinlere bakabiliriz, ancak bu bize topraktaki toplam besin miktarını göstermez. Topraktaki besin seviyelerinin ne olduğunu gerçekten bilmek için çok fazla faktör vardır. Toprak verimliliğini ölçmenin en iyi yollarından biri bitki büyümesine bakmak ve bitkilerdeki besinleri ölçmektir.

Yiyecekler Daha Az Besleyici mi?

1990'ların sonlarında, günümüz gıdalarının besin seviyelerini 50 yıl öncesiyle karşılaştıran birkaç çalışma yapıldı. Günümüzde besin seviyelerinin daha düşük olduğunu buldular. İnsanlar bunun toprak verimliliğindeki düşüşün kanıtı olduğu sonucuna vardılar. Modern tarım toprağımızdaki besinleri tüketmişti ve şimdi gıda tedarikimiz zarar görüyordu.

Geriye dönüp çalışmaları incelerseniz, araştırmacıların hiçbir zaman toprağımızın tükendiği sonucuna varmadıklarını hemen fark edersiniz. Verileri rapor ettiler ve birkaç olası açıklama sundular. Popüler basın ve özel çıkar grupları, kendi amaçlarını destekleyen verileri seçtiler ve yiyeceklerimizin çok daha az besleyici olduğunu ve topraklarımızın tükendiğini bildirmeye başladılar.

Bir İngiliz araştırması için popüler bir alıntı, "bakır seviyelerinin %80 düştüğü" ve bunun manşetlerde hızla "meyve ve sebzelerin %80 daha az besleyici olduğu" şeklinde tahmin edildiğidir. Çalışmada sadece bakır bu kadar yüksek rakamlara sahipti. Gerçek şu ki, düşük bakır seviyeleri muhtemelen toksik bakır pestisitlerini kullanmayı bıraktığımız gerçeğinden kaynaklanmaktadır. 50 yıl boyunca daha yüksek bakır seviyelerinin olup olmadığını kimse sorma zahmetine girmedi.aslında bize zarar verdi.

İşte en sık atıfta bulunulan çalışmalardan birinin aslında söylediği şey.

" Bir grup olarak, 43 gıda, 6 besin maddesi (protein, Ca, P, Fe, riboflavin ve askorbik asit) için belirgin, istatistiksel olarak güvenilir düşüşler (R <1) gösterirken, diğer 7 besin maddesi için istatistiksel olarak güvenilir değişiklikler göstermemektedir. Herhangi bir gerçek düşüşün, genellikle 1950 ve 1999 yılları arasında ekili çeşitlerdeki değişikliklerle en kolay şekilde açıklanabileceğini öneriyoruz.İçerik. " (ref 3)

Not: "İstatistiksel olarak güvenilir düşüşleri" görebilmek için 43 farklı gıda türünü tek bir grupta toplamak zorunda kaldılar. Tek tek gıdalar olarak bir düşüş görmediler.

Bu tür bir tarihsel inceleme ile ilgili birçok sorun bulunmaktadır. 50 yıllık süre zarfında örnekleme teknikleri ve test prosedürleri çok değişmiştir. Yetiştirilen çeşitler değişmiştir. Küreselleşme nedeniyle, gıdalar artık farklı yerlerde yetiştirilmektedir ve farklı topraklar besin değerlerinde çok büyük farklılıklar olan gıdalar üretebilmektedir.

Robin J. Marles (ref 1) bu çalışmaların kapsamlı bir incelemesini yapmış ve şu sonuca varmıştır:

  • Sebze, meyve ve tahılların mineral besin bileşimi azalmamaktadır.
  • Tarımsal toprak minerallerinin tükenmesinden kaynaklanan düşüş iddiaları asılsızdır.
  • Değişimler doğal varyasyon aralıkları dahilindedir ve beslenme açısından önemli değildir.
  • Tavsiye edilen günlük porsiyonları tüketmek yeterli beslenmeyi sağlar.

Günümüzde yetiştirilen çeşitler biraz daha az besleyici olabilir, bazıları %10-15'lik bir faktör öne sürmektedir, ancak en azından gelişmiş ülkelerde gıdaya erişimimiz göz önüne alındığında bu fark önemli değildir.

Yiyecekler günümüzde daha az besleyici değildir.

Topraklar Daha Az Besleyici mi?

Zaman içinde gıdalardaki besin maddelerinin incelenmesi, günümüzde toprakların geçmişe kıyasla daha az besin maddesi içerdiği fikrini desteklememektedir.

Geçmiş verilere bakmanın bir başka yolu da kalsiyum, magnezyum ve potasyum oranlarını karşılaştırmaktır. Bu makro besinler bitki büyümesi için çok önemlidir ve toprakta farklı miktarlarda bulunurlar. Ayrıca seviyeleri çok düştüğünde genellikle gübre olarak eklenirler.

Bu üç besin maddesinin seviyesi incelendiğinde (ref 2), zaman içinde bitkilerdeki oranın aynı kaldığını görüyoruz. Bu durum, bu besin maddelerinin ya orantılı olarak tükendiğini, ki bu pek olası değildir, ya da tükenmediğini göstermektedir. Bu besin maddeleri tarımsal topraklarda rutin olarak ölçülmektedir ve bu sonuçlar toprak verimliliğinin azalmadığını göstermektedir.

Bitkiler Çok Fazla Besin Kullanmaz

Yıllar geçse de besin maddelerini tüketmeden nasıl yiyecek yetiştirebiliriz? Önemli bir gerçek, bitkilerin çok fazla besin maddesi kullanmadığıdır. van Helmont 1684 yılında ilginç bir deney yapmış ve birkaç ons topraktan 164 kiloluk bir ağaç yetiştirilebileceğini göstermiştir.

Gıdalardaki mineral miktarı topraktaki miktara kıyasla çok azdır. Ama ne kadar az?

Bu hesaplamayı düşünün. Toprak %1-5 demir içerir - ortalama %2 kullanalım, bu da pulluk katmanında 400.000 mg/metrekare eder. Bir havuç 50 g ağırlığındadır ve 0,3 mg demir içerir. Yani 1 metrekarelik toprakta 1,3 milyon havuç yetiştirmeye yetecek kadar demir vardır. Bu 50 yıllık tarımdan çok daha fazladır.

Bitkiler Besin Maddeleri Olmadan Büyümez

Bitki büyümesi ile ilgili önemli bir kavram genellikle göz ardı edilir. Bitkiler, hayvanlar gibi genetik tarafından programlanır. Genetik yapıları, büyümek ve doğru şekilde işlev görmek için hangi besin maddelerine ihtiyaç duyduklarını belirler. Gerekli besin maddelerinden herhangi birinde önemli bir azalma, zayıf büyüme, hastalık veya ölümle sonuçlanır.

Tarımsal bitkiler her zamankinden daha fazla büyüyor ve daha fazla üretiyor. Sadece bu gerçek bile ihtiyaç duydukları besinleri aldıklarını gösteriyor. Topraktaki besin seviyeleri düşüyor olabilir, ancak toprağı şu anda gübre ile yapılanın üzerinde yeniden mineralize etmenin önemli hale geldiği kritik bir noktaya ulaşmadılar.

Bu Bahçıvan İçin Ne Anlama Geliyor?

Eğer tarım toprakları önemli ölçüde mineral kaybetmiyorsa, peyzaj alanlarımızın da zarar görmeyeceğinden emin olabiliriz. Her yıl bir miktar organik maddenin toprağa geri dönmesi koşuluyla, bahçelerimizi gübrelemeye gerek yoktur.

Sebze bahçeleri biraz farklıdır, çünkü her yıl onlardan yiyecek çıkarırız. Ancak arka bahçelerin çoğu çiftlikler kadar yoğun bir şekilde hasat edilmez ve biraz kompost veya gübre ihtiyaçlarınız için bol miktarda besin sağlayacaktır.

Bahçıvanlar çok fazla gübreleme yapıyor. Bahçe için gerekli değil ve hem cep defterine hem de çevreye zarar veriyor. 2-3.000 farklı türde bitki yetiştiriyorum. Dikim sırasında gübreleme yapmıyorum ve dikimden sonra asla gübreleme yapmıyorum - bitkiler 14 yıl sonra iyi büyüyor. Bazı besin maddeleri ekleyen odun yongaları ile malç yapıyorum ve geleceği beslemek için bahçede ölü bitki materyali bırakıyorum.bitkiler.

Bir peyzaj bahçesinde gübre gerekli değildir.

Referanslar:

1) Sebze, Meyve ve Tahılların Mineral Besin Bileşimi; //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0889157516302113?via%3Dihub

2) Tükenmiş Topraklar Gıda Ürünlerinin Mineral İçeriğinde Azalmaya Neden Oluyor mu?; //soils.wisc.edu/facstaff/barak/poster_gallery/minneapolis2000a/

3) 43 Bahçe Ürünü için USDA Gıda Bileşimi Verilerindeki Değişimler, 1950'den 1999'a; //www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15637215

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.