Yapraklar Besin Eksikliklerinin Tespitinde Kullanılabilir mi?

 • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Topraktaki besin eksikliklerini belirlemek için bitki yaprağı özelliklerini kullanmaya çalışan birçok insan örneği var. Bu çok mantıklı görünüyor. Toprakta belirli bir besin maddesi eksikse, bu bitkide görünmelidir ve yaprağın fiziksel özelliklerini inceleyerek besin eksikliğini belirleyebilmeniz gerekir.

Bu teşhis yöntemi ne kadar güvenilir? Bitki yapraklarına bakarak topraktaki besin eksikliğini gerçekten tespit edebilir misiniz?

Permablitz'den Bitki Besin Eksikliği Belirtileri

Bitki Besin Eksikliklerinin Belirlenmesi

Yukarıdaki resim, insanlara topraktaki besin eksikliklerini belirlemek için yaprak özelliklerini nasıl kullanacaklarını göstermek için kullanılan memlerden sadece biri. Bu yeterince basit görünüyor. Anormallikler için yaprağı inceleyin ve ardından bunları semptomdan sorumlu olan besinle eşleştirin.

Bitki semptomları olası besin eksikliklerini tahmin etmek için bir araçtır, ancak çoğu durumda güvenilir bir araç değildir.

Semptomlara Ne Sebep Olur?

Bitkiler büyürken, yapraklar düzgün büyümek için belirli besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bir tanesi bile eksik olsa, yaprak düzgün büyümeyecek ve gördüğünüz semptomlar eksik besin maddesine özgü olacaktır, ancak bunun tersi doğru değildir. Semptomu görerek hangi besin maddesinin eksik olduğunu bilemezsiniz.

Besin maddelerinin yanı sıra yaprak özellikleri de çevresel koşullardan, hastalıklardan, böcek hasarından ve pestisitlere maruz kalmaktan etkilenir. Bunlardan herhangi biri, herhangi bir besin eksikliği olmaksızın gördüğünüz anormalliğin nedeni olabilir.

Toprağın pH'ı da bitkilerin belirli besin maddelerini emme kabiliyetini etkileyebilir. Yüksek ve düşük pH'ta bazı besin maddeleri toprağa yapışarak bitkinin bunlara erişimini engeller. Toprakta bol miktarda demir olabilir, ancak yüksek pH'ta bazı bitkiler bunu topraktan çıkaramaz. Bu durumda yaprakta demir eksikliği görülür, ancak toprakta bol miktarda demir vardır.

Besin Eksikliği Memlerinin Yanlış Kullanımı

Yukarıdaki görsele Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde oldukça sık rastlanmaktadır. Görselle birlikte verilen metin neredeyse her zaman tabloya bakarak bir eksikliğin tespit edilmesinin kolay olduğunu öne sürmektedir.

Bu bilgenin orijinal sitesini (ref 1) ziyaret eder ve metni tam olarak okursanız, çok farklı bir hikaye elde edersiniz. Açıkça diyor ki "Bazen sağlıksız bir bitki besin eksikliğinden veya hatta herhangi bir besinin çok fazla olmasından muzdariptir. Bitki besin eksiklikleri genellikle yapraklarda renk değişikliği veya bozulma olarak kendini gösterir. Aşağıdaki tablo bazı olası sorunları özetlemektedir.benzer semptomlara sahiptir ve bazen sorunların bir kombinasyonudur."

"Bitkilerinizi iyilikle öldürmeden önce bariz olanı ortadan kaldırdığınızdan emin olun.

 • Önce böcek veya hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol edin.
 • Yaprakların renginin solması ve bitkilerin bodur kalması, çok ıslak ve iyi drene olmayan topraktan veya iyi kök gelişimi için fazla sıkıştırılmış topraktan kaynaklanabilir.
 • Aşırı soğuk veya sıcak bitki büyümesini yavaşlatacak ve çiçeklenme ile meyve tutumunu etkileyecektir.
 • Çok fazla gübre tuz hasarına neden olabilir. Bitkileriniz kavrulmuş görünebilir veya toprak ıslak olsa bile solabilirler."

Verilen bilgiler oldukça doğru. Ne yazık ki insanlar resmi alıp sosyal medyada paylaşıyor ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmek için kullanıyor. Bu orijinal site bu efsanenin nedeni değil, ancak bilgilerin yanlış kullanımı bu efsaneyi desteklemeye devam ediyor.

Örnek: Fosfor veya Azot Eksikliği

Bitkinin klasik bir fosfor eksikliği gösterdiğini varsayalım. Bu fosfor eksikliği olabileceği gibi azot eksikliği de olabilir.

Azot eksikliği, bitkilerin fosfor emme kabiliyetini azaltır ve bu da fosfor eksikliği olarak ortaya çıkar. Toprağa daha fazla fosfor eklemek sorunu çözmeyecektir çünkü bu bir azot eksikliğidir. Azot eklemek semptomun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Örnek: Kloroz Demir Eksikliğini Gösterir

Kloroz - Demir besin eksikliği mi?

Bu, birçok bahçe tavsiyesinde bulunan yaygın bir örnektir. Bir bitkide kloroz, yani yaprak sararması olduğu bildirilir ve teşhis genellikle demir eksikliğidir.

Bu örnekte iki büyük hata yapılmıştır.

İlk olarak, Demir yaprakta kloroza neden olmaz. Aslında yaprağın damarları arasındaki boşlukların sararması olan damarlar arası kloroza neden olur. resimde gösterildiği gibi, damarlar yeşil kalır.

İkinci hata, yazıda da açıklandığı üzere, bu semptomun tek bir nedeni olduğunu varsaymaktır, Bitkilerde Chloriosis - Demir Eksikliği mi çok sayıda durum interveinal kloroza neden olabilir.

 • manganez eksikliği
 • yüksek toprak pH'ı
 • çi̇nko eksi̇kli̇ği̇
 • herbisit hasarı
 • ıslak toprak koşulları
 • sıkıştırılmış toprak
 • gövde gırgırlayan kökler
 • bitki rekabeti
 • toprakta yüksek organik içerik
 • yüksek tuzlar
 • yüksek düzeyde fosfor, bakır, çinko veya manganez
 • demir eksikliği

Sonuç olarak, interveinal kloroz size bir sorun olduğunu söyler ancak sorunun nedenini göstermez.

Besin Eksikliği

Arizona Üniversitesi besin eksiklikleri hakkında bazı önemli noktalara değinmektedir (ref 2).

 • Birçok besin eksikliği benzer görünebilir.
 • Bir bitki türünün sağlıklı olduğunda nasıl göründüğünü bilmek, sıkıntı belirtilerini tanımak için önemlidir, örneğin bazı bitkiler sağlıklı olduklarında yapraklarında alacalı desenlere sahip olacak şekilde yetiştirilmiştir.
 • Birçok mikro besin maddesi bitkiler tarafından diğer besin maddelerini işlemek veya diğer besin maddeleriyle birlikte çalışmak için kullanılır, bu nedenle birinin eksikliği diğerinin eksikliği gibi görünebilir (örneğin, molibden baklagiller tarafından azot fiksasyon sürecini tamamlamak için gereklidir).
 • Su stresi, hastalık veya böcek baskısı gibi başka bir sorun besin eksikliğiyle eş zamanlı olarak ortaya çıkarsa veya iki besin aynı anda eksikse, tipik belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Bir Eksikliği Nasıl Tespit Edersiniz?

Toprak eksikliğini tespit etmenin tek güvenilir yolu toprak testi yapmaktır.

Referanslar:

 1. Bitki Besin Elementi Eksikliklerinin Belirlenmesi; //www.permablitz.net/articles/identifying-plant-nutrient-deficiencies/
 2. Bitki Besin Eksikliği Belirtileri Kılavuzu; //extension.arizona.edu/sites/extension.arizona.edu/files/pubs/az1106.pdf
 3. Kloroz için Fotoğraf Kaynağı: Scot Nelson

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.