Yorgun Arıları Şekerli Suyla Beslemeyin

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Arıların başı yine dertte... Eğer bitkin düşen bir arı görürseniz, onlara kovana geri dönmeleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayacak şeker-su karışımı verin. Muhtemelen bu tavsiyeyi Facebook'ta ilk kez paylaşıldığı yerde gördünüz ve ardından binlerce kez paylaşıldı. Az önce yeni bir bahçecilik efsanesinin doğuşunu deneyimlediniz.

Aşağıdaki resim orijinal Facebook gönderisinin bir bölümünü göstermektedir.

Temmuz 2018'in ortalarında BBC, Facebook'tan sahte haber olduğu için gönderiyi kaldırmasını istedi ve neyse ki Facebook buna uydu. Aslında bu gönderi için bir kopya bulmakta çok zorlandım.

Sir David Attenborough gerçekten ne dedi? Arıları şekerle beslemek iyi bir fikir mi? Arılar yorulur ve yardımımıza ihtiyaç duyar mı? Tüm güzel sorular bu yazıda tartışılacak.

Facebook sahte haberleri - Arılara şekerli su vermeyin

Bir Bahçe Efsanesi Doğuyor

Efsaneyi kimin başlattığını bilmiyorum ama birisi Facebook sayfasında yarattı - bunu herkes yapabilir. Daha sonra bazı halka açık sitelerde yayınladılar ve insanlar gönderiyi paylaştı. Sonuçta herkes arıları önemsiyor ve 4 yıl içinde ölmek istemiyoruz.

Paylaşım viral oldu. Birkaç bahçe grubunda gördüm ve hemen insanlar bunu yapacaklarını, arıları kurtarmak için en azından bunu yapabileceklerini yazdılar. İnsanlar su ve şeker içeren kaşıklardan içen arıların resimlerini bile paylaştılar.

Acaba bu efsanenin yazarı bilgisayarının başında oturmuş, kahkahalarla gülüyor mudur?

Bu gönderiyle ilgili sorunlardan biri, tanınmış bir yayıncı ve doğa bilimci olan Sir David Attenborough adını içermesiydi.BBC konuyu araştırdı ve bunun sahte bir haber olduğunu belirledi, bu yüzden Facebook'tan gönderiyi kaldırmasını istedi. Sadece orijinal gönderiyi kaldırmakla kalmadılar, aynı zamanda paylaşılan gönderilerin çoğu da kayboldu.

Teşekkürler Facebook.

Bildiğim kadarıyla Sir David Attenborough arılar ve onları şekerle beslemek hakkında hiçbir şey söylemedi.

Biraz Eğlenmenin Ne Zararı Var?

Önemli bir şey değilmiş gibi görünebilir, ancak düşündüğünüzden daha ciddidir.

Milyonlarca insan bu bilgileri gördü ve arıları beslemeniz gerektiğine inanıyorlar. Çok azı benim yazımı ve efsaneyi çürüten diğer haberleri görecek. Efsaneye inanmaya devam edecekler ve önümüzdeki 100 yıl boyunca çocuklarına ve torunlarına arıları beslemelerini söyleyecekler. Bir efsaneyi bir kez başladığında öldüremezsiniz.

Arıları şekerli su ile beslemek zarar verir mi? Evet verir. Aşağıda birkaç konuyu daha ayrıntılı olarak tartışacağım, ancak ciddi bir sorun bazı insanların talimatları takip edememesidir. Efsaneyi daha iyi bir çözüme dönüştürdüler; arıları balla beslemek ve bu arılar için ölümcül olabilir.

Arı Otelleri - Gerçekten İşe Yarıyorlar mı?

Arılar Ölüyor mu?

Yazıda "Son 5 yılda arı nüfusu 1/3 oranında azaldı" deniyor. Hangi arı nüfusundan bahsediyorlar? Bal arıları mı? Yerli arılar mı?

Bal arısı popülasyonları son 5 yılda azalmadı. Geçtiğimiz kış Kuzey Amerika'da normalden daha büyük kayıplar yaşandı, ancak bunun nedeni soğuk havaydı. Genel olarak bal arısı popülasyonları yükselişte.

Yerli arı popülasyonları muhtemelen azaldı, ancak herhangi bir sonuca varmak için elimizde veri yok.

Gönderide kullanılan veriler tamamen uydurmadır.

Arılar Olmadan Dört Yıl İçinde Ölürüz

Bal arıları ölmüyor - sayıları artıyor ve çiftlik hayvanları oldukları için çok fazla sorun yaşamadan daha fazla yeni kovan yapabiliriz.

Tüm arılar ölse bile, yine de yiyecek başka yiyeceklerimiz olurdu. 4 yıl meselesi saçmalık.

Arıların Beslenmesi Gerekir mi?

Arıları beslemenin doğru yolu - çiçek kullanmak

Arıcılar, kovandaki depolanmış yiyecekler biterse kışın ortasında kovanlarını beslerler ve şeker solüsyonları kullanırlar. Ancak bu, yılın bu zamanında arıları beslemek için açık çiçek olmadığı için yapılır. Normalde yılın geri kalanında arıları şekerli suyla beslemezler.

Arıların yiyecek arama gezileri bu kadar yorucu olsaydı, arıcıların kovanda onları bekleyen bir kase şekerli su bulunduracağını düşünmez miydiniz?

Fazladan şekerle beslenmeye ihtiyaçları yok.

Neden Bazı Arılar Bitkin Görünüyor?

Arıların sadece oturduğuna dair pek çok rapor var. Hareket yok ve uçmuyorlar - bitkin görünüyorlar. Enerji desteğine ihtiyaçları olmalı!

Arılar sonsuza kadar yaşamazlar. Yaşam süreleri arının türüne ve yaşamdaki rollerine bağlıdır. İlkbaharda doğan işçi bal arıları sadece 6 hafta yaşarlar çünkü polen ve nektar toplamak için çok çalışırlar. Erkek bombus arıları sadece birkaç hafta yaşarlar. Ömrünün sonuna yaklaşmış bir arı etrafta çok iyi uçamaz.

Bitkin görünen o arının dinlenmeye ihtiyacı olabilir, ancak ölüyor olma ihtimali çok yüksektir. Onu beslemek bunu değiştirmeyecektir.

Bir arıcı bu durumu şöyle ifade ediyor: "Arılar yorgunluktan ölebilir ve ölecektir de, ancak uyuşuk arıları kurtarmak için şekerli besin kaynakları sunmak yarardan çok zarar getiriyor olabilir."

Biraz Şekerli Su Arılara Zarar Verebilir mi?

Arıları şekerli suyla beslemeyin

Arıların beslenmesine gerek yoktur, ancak bir kereye mahsus olmak kaydıyla onları kaşıkla biraz şekerli suyla beslemek zarar vermez. Sorun şu ki, insanlar bu efsaneyi genişletti. Eğer bitkin bir arı için biraz şekerli su iyiyse, o zaman tüm arılar için çok fazla şekerli su daha iyi olmalı. İnsanlar bu şeyle dolu kaseler bırakmaya başlıyor, hatta kuş banyolarına bile ekliyorlar.

Arıcılar bunun ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor. Arılar kestirme yollara başvuruyor. Yüzlerce çiçeği ziyaret etmek yerine bir kaptan kolayca şeker alabiliyorlarsa bunu yapacaklar. Kovana döndüklerinde arkadaşlarına ve koloninin geri kalanına da aynısını yapmalarını söyleyecekler. Bir de bakmışsınız ki yüzlerce arınız var.

Önemli bir şey değil diyorsunuz ama arılar bu şekerli suyu balla birlikte kovanda depoluyor. Resmen sulandırılmış bal yapıyorlar. Bu arılar için iyi değil ve kimse sulandırılmış bal almak istemiyor. Arıcılar sizden bunu yapmamanızı istiyor.

Bal Arıları Yerli Arılara Karşı

Arıları Balla Beslemenin Nesi Yanlış?

Bal, AFD'ye (Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı) neden olan Paenibacillus adlı bir bakterinin sporlarını içerebilir. Arılar için ölümcüldür. Arıya verdiğiniz bal kovana geri götürülecektir. Balınız bu patojeni içeriyorsa, tüm kovana bulaşma ihtimali yüksektir. Avustralya'da arılara bal vermek yasa dışıdır.

Bu hastalığın tedavisi, arılar da dahil olmak üzere tüm kovanı yakmaktır.

Hastalık oldukça nadirdir, ancak meydana gelebilir. Bahçenizdeki arılara asla bal verilmemelidir.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.