Bahçe Memlerine Güvenebilir misiniz?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Memler çok popüler hale geldi çünkü görüntüleri çoğu sosyal medya platformuna güzel bir şekilde uyuyor ve bilgiyi paylaşması kolay kısa ve akılda kalıcı bir formatta sunuyorlar. Kimin bir konuyu gerçekten okuyup anlamaya vakti var ki?

Ne yazık ki, bazıları bahçecilik hakkında çok az şey bilen veya gerçekleri kontrol etmek için zaman ayırmayan insanlar tarafından yapılmaktadır. Yazarlar dikkatinizi çekmek için önemli ayrıntıları atlayan kısa akılda kalıcı ifadeler kullanmaktadır. Sonuç, yanlış veya en iyi ihtimalle yanıltıcı olan memlerdir.

Bahçe Memlerine Güvenebilir misiniz?

Meme Nedir?

"Bir meme, genellikle kültürel semboller, sosyal fikirler veya güncel olaylar hakkında sivri yorumlar paylaşan, metinle süslenmiş viral olarak iletilen bir görüntüdür."

İki tür bahçecilik memi vardır. Bazıları, yukarıdaki resimdeki gibi hayat hakkında komik ifadelerdir. Bahçe bilgisi içermezler ve yanıltıcı değildirler. Diğer tür ise bahçıvanları eğitmeye çalışır ve bunlar genellikle yanlıştır.

Etkili olabilmeleri için basit olmaları ve insanların bağlantı kurabileceği güçlü bir fikir taşımaları gerekir. Daha sonra çevrimiçi sosyal medya platformları aracılığıyla memi aktif olarak yayarlar.

Bazı yaygın bahçe memlerine bir göz atacağım ve onları analiz edeceğim.

Karahindiba Arıların İlk Gıdasıdır

Karahindibaların arılar için önemli olduğunu çünkü ilk besinleri olduğunu iddia eden bu yazı yıllardır ortalıkta dolaşıyor. Karahindibalar Arılar İçin Gerçekten Önemli mi?

Karahindiba çoğu yerde arılar için ilk besin değildir, ancak ağaçlar ve birçok çiçek öyledir. Karahindiba poleni de arılar için düşük kalitededir.

Karahindiba arıların ilk yiyeceği DEĞİLDİR

Toprak Bir Antidepresandır

Bahçıvanlar ellerini kirletmekten hoşlanırlar ve bu nedenle onları toprağın antidepresan olmak gibi faydalı özelliklere sahip olduğuna ikna etmek kolaydır. Mycobacterium vacii Serotonin üzerinde çok çalışılmıştır ve "iyi hissettiren hormon" olarak bilinir. Anksiyete ve depresyonun önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ancak, herhangi bir toprak organizmasının serotonin seviyenizi artıracak herhangi bir bileşik ürettiğine dair bir kanıt yoktur.

Bahçenin ve ormanda yürümenin tadını çıkarın, ancak bunun nedeni toprağın antidepresan olması değildir.

Toprak bir antidepresan DEĞİLDİR

Ezilmiş Domates Yaprakları Yaprak Bitlerini Öldürür mü?

Bahçıvanlara haşereler için her türlü kendin yap kontrolü düşüyor. Ezilmiş domates yapraklarının haşerelerden kurtulduğunu biliyor muydunuz?

Bu memlerde her zaman biraz bilim vardır. Domatesler tomatin adı verilen bir bileşik üretir ve böcekleri biraz uzaklaştırır. 1.000 ppm'de tomatin yaprak bitlerinin sayısını %28 azalttı, ancak sarımsak veya Neem kadar etkili değildi. Ancak tomatin suda çok fazla çözünmez, bu nedenle su kullanarak yapraklardan ekstrakte etmek muhtemelen 1 ppm'den daha az bir karışımla sonuçlanacaktır. 1.000 ppm iseÇok etkili değil, 1 ppm'den fazlası işe yaramaz. Akılda kalıcı bir meme içinde sunulan aptalca bir fikir.

Diğer ipucu ise yaprak bitlerinin domatesler üzerinde zararlı olmasıdır!

Ezilmiş domates yaprakları yaprak bitlerini ÖNLEMEZ

Opossumlar Kene Yiyor

Böyle sevimli küçük hayvanlar - kesinlikle bahçe için iyidirler?

Çok fazla kene yerler mi? Görünüşe göre yemezler. Tımarlanırken bulurlarsa biraz yerler, ancak çok fazla yemezler. Yabani opossumların mide içeriğini inceleyen bilim adamları neredeyse hiç kene bulamadılar. Onlar kene yeme makineleri değiller.

Peki ya kuduz? Opossumlar kuduz ve diğer bazı hastalıklara yakalanabilir, ancak kuduzdan diğer hayvanlara göre daha az etkileniyor gibi görünüyorlar.

Opossumlar çok fazla kene YEMEZ

Neonikotinoidler Arıları Öldürüyor

"Arıların ölmesi" hakkında çok fazla basın var. Arılar ölüyor! Oh hayır - yiyeceğimiz tükenecek. Sonra bahçıvanlar Home Depot'un bahçe bitkilerine neonikotinoid püskürttüğünü öğrendi ve insanlar çıldırdı ve bitkilerini almayı reddetti. Keşke insanlar bir dakikanızı ayırıp gerçekleri kontrol etseler - iyi ki bunu sizin için yapacak Bahçe Mitleri var. Bu arada, tüm bahçe bitkileri yetiştiricileriEğer ilaçlama yapmasalardı, insanlar onları satın almazdı.

Her şeyden önce arılar normalden daha fazla ölmüyor. Kuzey Amerika'da birkaç kötü yıl yaşandı. Küresel olarak bal arılarının sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor - buradaki grafiğe göz atın. Her kış bal arısı ölümleri olduğu ve en olası nedenin varroa akarları olduğu kabul ediliyor. Bilim insanları bunu iyi anlıyor. Pestisit sorunları olası nedenler listesinde çok alt sıralarda yer alıyor.

Püskürtülen bahçe bitkileri ne olacak? Bu bir sorun değil. Bahçenize eklediğiniz herhangi bir bitkideki pestisit miktarı hiçbir şeye zarar vermez. Arılara zarar vermekten gerçekten endişeleniyorsanız - ilk yıl çiçek açmasına izin vermeyin. İkinci yıl pestisit tamamen yok olacaktır. Daha fazla ayrıntı için bkz. Neonikler ve Bahçe Bitkileri Hakkında Gerçekçi Olmayan Endişeler .

Ya tozlaştırıcıları kaybedersek, bu gıda tedarikimizi nasıl etkiler? Kuzey Amerika'da gıdalarımızın yaklaşık %30'u tozlaştırılıyor. Küresel olarak ise %10'u tozlaştırılıyor. Tozlaştırıcılar olmadan açlıktan ölmeyiz; sadece badem yiyemezsiniz.

Bu meme bir açıdan doğru: Arı ölümleri artık neoniklerle ilgili bir gizem değil - sorunun onlar olmadığını biliyoruz.

Neonikotinoidler bal arılarını ÖLDÜRMÜYOR

Daha Fazla Mem Arıyorum

Şüpheli nitelikte başka bahçe memleri bulursanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda bunlara bir bağlantı gönderin.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.