İç Mekan Bitkileri İçin Nemi Artırmak - Ne İşe Yarar Ne Yaramaz

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

İç mekan bitkileri daha yüksek nemle daha iyi çalışır ve bu artan nemi oluşturmak için önerilen birkaç yol vardır. Bu önerilerden bazıları, sisleme ve çakıl tepsileri gibi, uzun yıllardır kullanılmaktadır ve bugün hala tavsiye edilmektedir. Peki işe yarıyorlar mı? Nemi artırıyorlar mı ve ev bitkileri için iyi mi?

Kışın kullandığımız ısıtma evimizdeki havayı kurutur ve bu da bitkilerin büyümesini zorlaştırır. Aynı şey yaz aylarında klima ile de olabilir. Tropikal ev bitkileri özellikle savunmasızdır.

İç mekan bitkilerinizin etrafındaki nemi artırmanın en iyi yolu nedir ve nem seviyesi ne kadar yüksek olmalıdır?

İç Mekan Bitkileri için Nemi Artırmak - Çakıl Tepsiler İşe Yaramıyor

İç Mekan Bitkileri için En İyi Nem

"En iyi nem" seviyesi diye bir şey yoktur, çünkü bu büyük ölçüde yerel bitkinin kökenine bağlıdır. Çöldeki bir kaktüs, Orta Amerika ormanlarından gelen bir bitkiden çok farklı yetiştirme koşullarına ihtiyaç duyar.

Tropik bölgelerde yetişen bitkiler %80'in üzerinde nem seviyelerine maruz kalırlar. Bu bitkilerin çoğu %70-80 aralığında çok iyi performans gösterirler, ancak bu kış aylarında çoğu ısıtmalı ev için çok yüksektir. En yaygın tropik ev bitkileri %50 civarında nem ile iyi performans gösterirler. Nem oranı bunun altına düştüğünde bitkiler sorun yaşamaya başlarlar.

Bitkiler kökleri aracılığıyla su toplar. Bu su gövdeye, yapraklara doğru hareket eder ve daha sonra havaya karışır. Düşük nem seviyeleri köklerde daha fazla su ile telafi edilebilir, ancak her bitkinin bunu ne kadar ileri götürebileceğiniz konusunda bir sınırı vardır.

Tropikal iç mekan bitkileri %40'ın altındaki nem seviyelerinde zorlanacaktır. Düşük nem, bitkilerin daha çabuk kurumasına, yapraklarının daha az parlak olmasına ve örümcek akarı sorunlarının ortaya çıkma olasılığının artmasına neden olur.

Kışın ısıtılan evlerde nem oranı %10 ila 20 aralığında olma eğilimindedir, ancak bu durum büyük ölçüde yerel iklime bağlıdır.

Düşük Nemli Bitki Belirtileri

Düşük nem aşağıdakilere neden olacaktır.

  • yapraklarda kahverengi kenarlar
  • solan bitkiler
  • yapraklar sararıyor
  • yapraklar kurur ve çıtır çıtır olur

Sıcaklıkla İlişkili Olarak Nem

İnsanlar nemden bahsettiklerinde, aslında sıcaklığa göre nem olan "bağıl nemden" bahsediyorlar.

Hava doyduğunda (yani daha fazla su tutamadığında) %100'dür. Sıcak hava soğuk havadan daha fazla su tutar. 50 nem ve 80 F sıcaklıktaki hava, %50 nem ve 60 F sıcaklıktaki havanın yaklaşık iki katı su içerir. Havadaki belirli bir su miktarı için, daha düşük sıcaklıklar bitkilere daha yüksek bağıl nem sağlayacaktır. Daha soğuk sıcaklıklar da büyümeyi yavaşlatarak nem sorunlarını azaltırKritik.

Buharlaşan Su ve Nem

Evinizdeki hava belirli bir düzeyde nem içerecektir. Su buharı miktarı arttıkça nem artar. Havadaki su miktarı azaldığında nem azalır. Sudaki bu değişikliklere ne sebep olur?

Yemek pişirmek ve duş almak iki önemli etkendir. Her ikisi de sadece su buharı olan buhar oluşturur. Nefes almak da havaya su ekler. Su veya su içeren bir sıvı havaya maruz kaldığında, suyun bir kısmı buharlaşarak su buharına dönüşür ve bu da nemi artırır. Isıtma sistemi nemi azaltır.

Dışarıdan gelen hava, dış hava koşullarına bağlı olarak nemi artırabilir veya azaltabilir. Soğuk kış havası çok kuru olabilir (soğuk hava daha az nem tutar), ancak daha sıcak ve yağmurlu bir kış günü oldukça nemli olabilir.

Çakıl Tepsileri ile Nemin Artırılması

Gazların difüzyonu, konsantre mor moleküller (su) odayı doldurmak için yayılır, byjus.com'dan fotoğraf

Bitkilerin etrafındaki nemi artırmak için en yaygın önerilerden biri, yukarıda resmedildiği gibi bir çakıl tepsisi sağlamaktır.

Bunun tamamen bir efsane olduğunu 40 yıl önce orkide yetiştirirken öğrendim ve günümüzün ev bitkileri tavsiyelerinin çoğunun hala bunları teşvik etmesi beni şaşırtıyor. İşe yaramıyorlar ve işte nedeni.

Su, çakıl taşı tepsisinden buharlaşır ve bu da suyun hemen üzerindeki nemi artırır (diyagramın sol tarafındaki mor noktalar). Su bir gaz (su buharı) haline geldiğinde, 'difüzyon' adı verilen bir süreçle çakıl taşı tepsisinden her yöne doğru hızla uzaklaşır. Su molekülleri tüm odaya yayılır ve eğer odanın kapısı açıksa, yayılırlarBir odaya çakıl taşı tepsisinden eklenen su miktarı o kadar azdır ki odanın nemini değiştirmez. Çakıl taşı tepsisinin birkaç santim üzerindeki nem tüm odayla aynıdır.

Yemek pişirdiğinizde ya da duş aldığınızda da aynı şey olur. Buhardan kaynaklanan nem ocağın üzerinde ya da duşta kalmaz. Hızla evin geri kalanına yayılır. Yemek bitmeden çok önce ocağınızın üzerindeki nem kaybolmuştur.

Çakıl taşlı bir tepsinin üzerindeki nemdeki bu değişim bir orkide meraklısı tarafından test edilmiştir. Kışın (bkz. üstteki meme), çakıl taşlı bir tepsinin 1,5″ üzerindeki nemin odanın geri kalanından %3 daha yüksek olduğunu bulmuştur. 4″'de bu %2'ye düşmüş ve tepsinin 1 fit üzerinde nemde bir artış olmamıştır. Nemi %1 veya %2 artırmanın bitkiler üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Çakıl tepsileri çalışmıyor.

Bitkileri Buğulayarak Nemi Artırmak

Ev bitkilerinin buğulanması, fotoğraf Salisbury Greenhouse'dan

Bir başka yaygın teknik de bitkileri buğulamaktır. Buğulama bitkinin etrafındaki nemi artırır ama ne kadar süreyle?

Buğu bitkinin üzerine düştüğünde, su damlacıkları olarak orada durur. Zamanla bu su buharlaşır ve tıpkı yukarıdaki çakıl tepsisindeki su gibi tüm odaya yayılır. Bu, bitkinin etrafındaki nemin sadece bitkinin üzerinde su varken daha yüksek olacağı anlamına gelir. Su buharlaştığında, nem hızla odanın nemine düşer.

Bitkiniz buğulandıktan sonra ne kadar süre ıslak kalıyor? Bir deneyin ve görün.

Zaman, damlacıkların ne kadar büyük olduğuna ve odanızın nemine bağlı olacaktır. Yüksek nemde daha yavaş buharlaşır ve düşük nemde daha hızlı buharlaşır. 100 nemde, bazı tropikal seralarda bulduğunuz gibi, asla kurumaz.

Kuru bir kış evinde 15 dakika dayanırsa şanslısınız. Bu, nemi yüksek tutmak için her 15 dakikada bir buğu yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu kim yapacak?

Sisleme bazı bitkilerde mantar oluşumuna da neden olabilir.

Hava bitkileri gibi bazı özel bitkiler yetiştirmediğiniz sürece, sisleme tamamen zaman kaybıdır.

Nemi Artırmak için Teraryum Kullanın

Bir akvaryum kurabilir, dibine biraz taş koyabilir ve bitkilerinizi akvaryumun içine yerleştirebilirsiniz. Bu çok daha yüksek nem sağlayacaktır. Akvaryumun üzerini kapatırsanız, dibinde su olmasa bile %100'e yakın nem elde edebilirsiniz.

Bu kurulumla ilgili sorun, bazı bitkilerin mantar hastalıklarına yakalanması ve bu nemde ölmesidir. Nem, farklı tipte örtüler kullanılarak veya üst kısmı kısmen kapatılarak düzenlenebilir. Tam bir üst kısım size %100 nem verecektir. %30 örtü ile %50 nem elde edilir ve %90 örtü ile %70 nem elde edersiniz (bu rakamlar yaklaşıktır).

Teraryumlar Neden Çalışır ve Çakıl Tepsileri Çalışmaz?

Sıvı suyun hemen üzerindeki hava boşluğu daha yüksek bir neme sahiptir, ancak su gaz haline gelir gelmez her yöne hareket etmeye başlar. Bir çakıl tepsisinde yanlara doğru olduğu kadar yukarıya da hareket edebilir, böylece alanı hızla terk eder. Ancak, bir teraryumun cam duvarları yanlara doğru hareketi önler. Su gazı sadece yukarı çıkabilir, bu da hareketlerini yavaşlatır ve teraryumun içindeki boşluğa neden olur.Su molekülleri camın tepesine ulaştığında, yanlara doğru da hareket etmeye başlarlar, bu nedenle bir teraryumun üzerindeki hava, bir çakıl tepsisinin üzerindeki havadan daha nemli değildir.

Bitkilere Banyo Yaptırın

Bazı insanlar nemi artırmak için bitkilere duş aldırmayı önermektedir. Bu, iç mekan bitkilerini temizlemek için iyi bir yol olabilir, ancak uzun vadede nemi artırmak için hiçbir şey yapmaz. Kurudukları anda kuru bir ortama geri dönerler.

Bitkileri Nemli Bir Odaya Yerleştirin

Banyolar ve mutfaklar biraz daha nemli olma eğilimindedir ve bazıları buralara bitki yerleştirmeyi önerir. Bu ne kadar faydalıdır? Duştan hemen sonra banyo nemlidir, ancak bu nemi hapsetmek için kapıyı kapatmazsanız, kısa sürede evin geri kalanına dağılır ve modern evlerde kapı kapalı olsa bile nemi dışarı çeken bir sistem vardır. Mutfaklar da benzerdir. Yemek zamanı nemli olurlar,ama günün geri kalanında kurudurlar.

Bu öneri bazı durumlarda işe yarayabilir, ancak çok az fark yaratacağından şüpheleniyorum.

Birçok Bitki Nemi Artırır

Tüm ev bitkilerinizi tek bir noktaya koymak etkili olabilir. Her bitki yapraklarından su geçirerek yaprakların etrafında daha yüksek bir nem tabakası oluşturur. Birkaç bitki birbirine yakın büyüdüğünde, alanı daha nemli tutmak için yeterli su üretebilirler. Çok fazla bitkiniz veya küçük bir odanız yoksa, bu etki sınırlı olacaktır.

Çok sayıda bitki ile nemi artırın, fotoğraf The Home Depot

İç Mekan Bitkileri için Nemin Artırılması

Peki nemi nasıl artırırsınız? Gerçekten işe yarayan tek yol, tüm odanın veya evin nemini artırmaktır. Bu en iyi şekilde odaya veya fırına yerleştirilen bir nemlendirici ile yapılır. Böyle bir sistem sadece bitkilere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

Verilen diğer öneriler, birçok bitki için kendi başına sorunlara neden olan teraryum dışında pek yardımcı olmayacaktır.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.