Ravent Yapraklarındaki Oksalik Asit Size Zarar Verir mi?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Ravent, yetiştirilmesi çok kolay olduğu için ılıman iklimlerdeki bahçıvanların favori sebzesidir. Saplarını yeriz ve yüksek oksalik asit seviyeleri nedeniyle zehirli oldukları için yapraklarını asla yememeniz gerektiğini biliriz.

Bu gerçeği çocukluğumdan beri biliyorum, bu yüzden birkaç hafta önce bunun büyük bir efsane olduğunu öğrendiğimde yaşadığım şaşkınlığı tahmin edebilirsiniz.

Ravent Yapraklarındaki Oksalik Asit Size Zarar Verir mi?

Oksalik Asit Zehirli midir?

Oksalik asit birçok bitki tarafından üretilen doğal bir kimyasaldır. Nefrotoksin (böbrekleri etkileyen bir zehir) ve aşındırıcı bir asittir. İnsanlar için LD 50 (medyan öldürücü doz) 385 mg/kg olarak tahmin edilmektedir. 65 kg (143 lb) bir insanın öldürücü olması için 25 g yutması gerekir.

Açıkçası oksalik asit öldürücüdür, ancak 25 gram oldukça fazladır.

Raventteki Oksalik Asit

Ravent yapraklarındaki (bıçak + yaprak sapı) oksalik asit, taze ağırlığa göre yaklaşık 0,5 g/100 g'dır. 25 gramlık öldürücü doza ulaşmak için 65 kg'lık bir insanın 5 kg yaprak yemesi gerekir. Bu oldukça büyük bir salata!

Peki ya saplar? Saplarda ne kadar oksalik asit bulunur? Çok daha az oksalik asit içerdiklerini söyleyen birçok referans buldum, ancak sadece bir referans 0,4 ila 0,5 g/100 g değerini verdi ki bu da yapraklardan sadece biraz daha az. Herkesin değerin daha düşük olduğunu söylemesi ama kimsenin bir değer bildirmemesi garip.

Güncelleme: Yeni bir çalışmada 71 çeşit için saplardaki oksalik asit incelenmiş ve kuru ağırlık bazında ortalama 3 g/100 g (%1,5 - 6) çözünür oksalat ve 6 g/100 g (%3 - 9) toplam oksalat bulunmuştur. Yaprakların %90'ı sudur, bu nedenle taze ağırlık bazında çözünür oksalat 0,3 g/100 g ve toplam oksalat 0,6 g/100 g'dır. Başka bir incelemede ravent yaprakları için 0,65 g/100 g ve ravent yaprakları için 0,46 g/100 g oksalik bulunduğu bildirilmiştir.sapları.

Sebzelerdeki Oksalik Asit

Bu yazıyı yazmamın nedeni, diğer sebzelerin oksalik asit içeriğini gösteren bir listeye rastlamam ve bunun gerçek bir göz açıcı olmasıydı. İşte bazı yaygın sebzeler için değerler (ref 2). Bu değerler oksalik veri tabanında bulunanlara benzer.

Havuç - 0,5 g/100 g

Frenk soğanı - 1,48 g/100 g

Maydanoz - 1,70 g/100 g

turp - 0,5 g/100 g

Ravent yaprakları - 0,5 g/100 g

Ispanak - 0,97 g/100 g

Eğer ravent yaprakları oksalik asit nedeniyle yenemeyecek kadar zehirliyse, neden diğer sebzeleri yiyoruz? Neden havuçların da ravent yaprakları kadar zehirli olduğu ve ıspanağın iki kat daha zehirli olduğu konusunda uyarılmıyoruz? Gerçek şu ki, oksalik asit insanların inandığı kadar zehirli değildir.

Yüksek düzeyde oksalik asit içeren diğer bazı gıdalar arasında çay, kahve, fıçı bira, çikolata, çilek ve tofu bulunur.

Oksalik Asit Nedir?

Oksalik asit, oksalatın asit formudur, oksalat bitki ve hayvanlarda daha yaygındır. Bahçıvanlar oksalik asit endişesinden bahsettiklerinde, genellikle oksalattan bahsediyorlar. Oksalat potasyum, sodyum ve magnezyum ile çözünür tuzlar oluşturur. Kalsiyum ve demir ile çözünmez tuzlar oluşturur ve bunlar genellikle vücudumuzdan emilmeden geçer.

Ravent Yaprakları Zehirli midir?

İnternette birinci dünya savaşı sırasında ravent yapraklarının yenildiğine ve bazı insanların bunları yemekten öldüğüne dair hikayeler var. Bu hikayeler doğru olabilir veya olmayabilir. İnsanlar başka bir şeyden ölmüş ve ravent suçlanmış olabilir. Ya da yapraklara o zamanlar yaygın olarak kullanılan zehirli böcek ilaçları püskürtülmüş olabilir. Otopsiler cesetlerde oksalik kristaller bulamadı, bu da şunu gösteriyorölümün başka nedenlerden kaynaklandığı tespit edilmiştir (ref 3 ve 4).

Bitkiler binlerce kimyasal madde üretir ve birçoğu zehirlidir. Ravent, ölümlerin muhtemel adayı olarak öne sürülen antrakinon glikozitler üretir. Gerçek şu ki, ravent yapraklarını yemekten kaynaklanan neredeyse hiç ölüm bildirilmemiştir ve yapraklardaki en zehirli şeyin ne olduğuna dair bilim kesin değildir.

Sonuç olarak, yeterince yerseniz yapraklar zehirli olabilir - bu yüzden bunu yapmayın! Ancak suçlu oksalik asit değildir.

Referanslar:

  1. Zehirli Bahçe - Ravent; //www.thepoisongarden.co.uk/atoz/rheum_x_hybridum.htm
  2. Vikipedi - Oksalik Asit; //en.wikipedia.org/wiki/Oxalic_acid
  3. Raventin Kimyası; //www.compoundchem.com/2015/04/16/rhubarb/
  4. Gıdalarda Doğal Olarak Bulunan Toksik Maddeler; //books.google.ca/books?id=lIsrAAAAYAAJ&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.