Doğal Pestisitler

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Önceki bir yazıda, Organik Ne Demektir Organik teriminin bazı tanımlarını verdim. Çoğu insan Organik gıdanın pestisit içermediğini düşünür. Pestisitlerin eksikliği, daha yüksek fiyatlar ödemenin ana nedenlerinden biridir.

İnsanlar ayrıca organik gıdaların daha lezzetli olduğunu ve besin değerlerinin daha yüksek olduğunu düşünüyor, ancak bu iddiaların her ikisi de tamamen çürütülmüş durumda. Bugün organik gıdalardaki düşük pestisit seviyeleri konusunu tartışmak istiyorum.

Her gün yutulan doğal pestisitler

Sentetik ve Doğal Pestisitler

Geleneksel tarımda insan yapımı (sentetik) pestisitler kullanılır ve bu pestisitler meyve ve sebzelerde kalıntı oluşturur. Bir elma yediğinizde bu pestisitlerin bir kısmını yemiş olursunuz. Kahvedeki Kimyasallar Elmanın üzerinde pestisit olduğu gerçeğinin tek önemli gerçek olmadığını anlayacaksınız. Ne kadar pestisit yediğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bugün bazı rakamlara bakacağız.

'Sentetik' pestisitler ile 'doğal' pestisitler arasındaki fark nedir? Her iki pestisit türü de yaşam için güvenli veya zararlı olabilir. Sentetikler doğaldan daha zararlı değildir - doğal güvenli anlamına gelmez. Aslında sentetik olanları tercih ederdim çünkü bunları test ediyor ve anlıyoruz. Doğal pestisitlerin çoğu henüz keşfedilmedi bile - ne kadar tehlikeli olabileceklerini bilmiyoruz.

Tükettiğimiz Doğal Pestisitler

Aşağıdaki veriler Bruce Ames'ten gelmektedir (ref 1). Okunmaya değerdir.

Kuzey Amerika'da her gün 0,09 mg sentetik pestisit tüketiyoruz ve bunun büyük bir kısmı yediğimiz gıdalardan kaynaklanıyor. Bu nispeten küçük bir miktar, ancak çoğu insan yine de bu sorun hakkında çok endişeleniyor. Aslında tüm organik hareketin nedeni bu - gıdalarımızdan sentetik pestisitleri ortadan kaldırmak.

Peki ya doğal pestisitler? Her gün 1.500 mg doğal pestisit yediğimiz ortaya çıktı. Bu, sentetik pestisit miktarından 10.000 kat daha fazla. Bunların bir kısmı organik gıdalara püskürtülen doğal pestisitlerden geliyor, ancak çoğu bitkiler tarafından üretilen doğal kimyasallar.

Bitkiler Doğal Pestisit Üretir

Bitkiler kendilerini böceklere ve diğer zararlılara karşı savunmak için birçok kimyasal üretirler. Her bitkide bu kimyasallardan binlerce vardır ve bir bitkinin herhangi bir parçasını her yediğimizde bu pestisitleri yutarız. Ortalama olarak 5.000 ila 10.000 arasında farklı doğal pestisit tüketiriz ve bunların çoğu bilim tarafından yeterince incelenmemiştir. Ne kadar tehlikeli olduklarını bilmiyoruz.İnsanlar nesiller boyunca önemli bir sorun yaşamadan bu hayvanları yemişlerdir. Bu rakamlar karşısında telaşlanmamıza gerek yok.

Sentetik Pestisitlere İlişkin Asılsız Korkular

Yiyeceklerimizi pişirmek kişi başına günde 2.000 mg yanmış madde üretir (ref 1). Bu madde birçok kanserojen ve mutajen içerir. Yemek pişirmek sentetik pestisitlerden çok daha büyük bir sorundur!

Tek bir fincan kahve, meyve ve sebzelerdeki bir yıllık sentetik pestisitlerle aynı miktarda doğal kanserojen içerir (ref 1). Farklı bir şekilde ifade edersek; gıdalardan bir yıllık sentetik pestisiti ortadan kaldırmak, bir fincan kahveyi atlamak gibidir. Organik olmayan gıda satın almak ve daha az kahve içmek çok daha iyidir - her ikisi de size para kazandıracaktır.

Organik hareket, gelecek bloglarda tartışacağımız başka nedenlerden dolayı iyidir. Bahçede organik uygulamalara karşı değilim. Ancak, bu hareketin ana amacı olan sentetik pestisitleri ortadan kaldırmak, en iyi ihtimalle aldığımız pestisitlerde %0,01'lik bir azalma sağlayacaktır. Aldığımız pestisitlerin %99,99'u doğaldır ve organik tarım uygulamaları bunları azaltmayacaktır.Bitkiler artık kendi doğal pestisitlerini daha yüksek miktarlarda üreterek kendi başlarının çaresine bakmak zorunda olduklarından, sadece onları artırabilir.

Hala küçük miktarlarda kimyasallardan bahsettiğimizi unutmayın. İnsanlar beslenmemizde bunlarla baş edebilecek durumdadır (ref 1).

Kimyasallar hayatımızın bir parçasıdır ve birkaç istisna dışında küçük miktarlarda güvenlidirler. Bu gerçeği kabul etmeyi öğrenmemiz gerekir.

Kimyasalları daha iyi anlamak için ışığın da tadını çıkarın Kimyasal Korkusu.

Referans:

1) Günlük olarak tüketilen doğal pestisitler: //www.greenbalance.org/cancer/2-cancer-chemicals.htm

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.