Trillium Çiçeğini Koparmayın ve Diğer Trillium Efsaneleri

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Trillium baharın en önemli habercilerinden biridir, en azından burada Ontario'da. En erken çiçek açan geçici bitki değildir, ama en görkemlisidir ve doğru yeri bulursanız, çok fazla ziyaretçisi olmayan yaprak döken bir orman, yer onlarla kaplıdır. Bildiğim en güzel ottur.

Tuhaf bir bitkidir. Çiçek açacak kadar büyümesi sonsuza kadar sürer ve çoğunlukla karıncalar tarafından dağıtılır. Beyaz çiçek açar ama sonra açık pembeye döner. Çiçekli bir tanesini naklederseniz, tekrar çiçek açması yıllar alabilir. Bu, yalnız bırakılması en iyi olan bir bitkidir.

Birçok insan, muhtemelen Ontario çiçeği olduğu için toplanmasının yasadışı olduğunu düşünüyor. Neden korunmasın ki? Bu ve trillium hakkındaki diğer birkaç efsaneye biraz dikkat edilmesi gerekiyor.

Trillium Çiçeğini Koparmayın ve Diğer Trillium Efsaneleri. Fotoğraf Trillium grandiflorum

Trillium Türleri

Buralarda trillium denince herkesin aklına büyük beyaz olanı gelir. Ancak dünya çapında 40'tan fazla türü vardır ve yaklaşık 30'u Kuzey Amerika'ya özgüdür, geri kalanı ise Asya'dandır. Yaygın isimler arasında wakerobin, tri-flower, birthroot ve birthwort bulunur, ancak dürüst olmak gerekirse kimsenin bu terimleri kullandığını hiç duymadım.

Aşağıdaki yorumların çoğu aşağıdakiler için geçerlidir Trillium grandiflorum Büyük beyaz olan.

Bir Trillium Koparırsanız Ölür

Belki, ama pek olası değil.

Çiçek ve yapraklar arasındaki pedisel kısadır

Çiçeği koparmak bitkiye zarar vermez, hatta bitkinin tohum yapmasını engelleyerek besin rezervlerinin daha fazlasını rizomu büyütmek için harcamasını sağlar. Aslında gelecek yıl daha iyi çiçek açması gerekir.

Yeşil yaprakları koparmak bitkiye zarar verecektir. Trilliumların ağaç gölgelikleri dolmadan önce yiyecek üretebilecekleri dar bir pencereleri vardır ve sadece üç yaprakları vardır. Tıpkı diğer soğanlar gibi, yaprakları koparırsanız yiyecek üretemez ve bitki zarar görür. Köksap çok küçükse ölebilir, ancak genellikle rezervlerini oluşturana kadar birkaç yıl çiçek açmaz.

Trillium toplamakla ilgili sorun, çiçek ve yapraklar arasındaki sap olan peticel'in oldukça kısa olmasıdır. Çiçeği kolayca tutabileceğiniz şekilde toplamak istiyorsanız, muhtemelen yaprakların altından toplayacaksınız ve sonra bitkiye zarar veriyorsunuz.

Trillium Koparmak Yasadışıdır

Belki... Yasalar yereldir, dolayısıyla bu tür genel ifadeler en azından bazı yerlerde doğru olmayacaktır.

Ontario'da, hayvanları toplamak yasadışı değildir. T. grandilforum Başkalarının mülküne izinsiz girme hakkına sahip değilsiniz, ancak size izin verirlerse bitkilerini kaldırabilirsiniz. İl parkları gibi devlet mülklerinden bunları kaldırmak yasa dışıdır.

Sarkık trillium, Trillium flexipes, Ontario Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası tarafından korunmaktadır, bu nedenle toplanamaz.

Michigan rutin olarak trillium toplamanın yasadışı olduğu bir yer olarak adlandırılır. Bu geçmişte doğruydu, ancak artık çoğu tür için geçerli değil. Bununla birlikte, bazı türler Tehlike Altındaki Türler Yasası tarafından korunmaktadır.

Bulunduğunuz yerin yasalarını bilin.

Trillium'un Tohumdan Çiçek Açması Yedi Yıl Sürer

Trilliumlar yavaş büyürler, ancak doğru yapılırsa, tohum toplamadan itibaren 4 yıl içinde çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Trillium'un Çimlenmesi İçin İki Yıl Gerekiyor

Çimlenmeye başlayan Trillium grandiflorum tohumu, fotoğraf: BotanyCa

"Trillium tohumları çift dormansiye sahiptir, yani tamamen çimlenmeleri normalde en az iki yıl sürer" gibi bir ifade görmek yaygındır.

Çifte dormansi konusunu daha önce tartışmıştım ve bunun gerçekten var olduğuna ikna olmadım. Tohumlar doğru şekilde işlenirse trilyumda kesinlikle yoktur.

Taze trilyum tohumu toplandığı yaz bir miktar çimlenir, ancak ilk kışı yeraltında geçirir ve ancak bir sonraki ilkbaharda yapraklanır. Geriye kalan çimlenmemiş tohumların çoğu toplandıktan sonraki ilkbaharda çimlenir, ancak toplandıktan sonraki ikinci yıla kadar ilk yapraklarını yapmazlar.

Buradaki kafa karışıklığının bir kısmı, insanların tohumu doğrudan toprağa ekmeleri ve çimlenmeyi yaprak gördükleri zamana göre ölçmelerinden kaynaklanıyor. Trillium'da çimlenme, yaprak görünmeden bir yıl önce gerçekleşir. Tohum çimlendirmede poşet yöntemimi sevmemin bir nedeni de bu - gerçekten neler olup bittiğini görmemi sağlıyor.

Trilyum tohumu biraz olgunlaşmadan toplanırsa çimlenme daha yüksektir - tamamen olgunlaşana kadar beklememek daha iyidir.

Ayrıca, BotanyCa'dan satın alabileceğiniz trilyum tohumunun nemli olarak saklanması da çok önemlidir.

Trillium grandiflorum f. roseum, fotoğraf BotanyCa

Pembe Trillium Var

T. grandiflorum Normalde beyaz çiçek açar ve yaşlandıkça taç yaprakları pembe renge döner. Peki pembe grandiflorum var mıdır? Evet vardır.

Pembe bir formu vardır. T. grandiflorum f. roseum Pembe açar ve yaşlandıkça pembe kalır. Bu form çoğu yerde nadirdir ve onu bulmanın tek yolu trillium çiçeklerini yeni açtığında dışarı çıkmaktır. Beyaz bir denizde oldukça görünürdür.

Yeşil Çizgili Trillium'da Virüs Var

Trillium çiçekleri çeşitli yeşil çizgiler sergileyebilir. T. grandiflorum ve T. erectum .

Yıllarca bu trilliumların bir virüsle enfekte olduğu düşünüldü. Daha yeni yapılan bazı DNA araştırmaları, zorunlu bir bakteriyel parazit olan Phytoplasma ile enfekte olduğunu gösteriyor.

Enfeksiyon sağlıklı bitkilere yayılabilir. Enfekte bitkiler birkaç yıl sonra ölür.

Trillium grandiflorum green variant2, fotoğraf BotanyCa

Trillium Ontario'nun Çiçek Amblemi

Pek sayılmaz. Sadece beyaz trillium, T. grandiflorum Bu Ontario'nun çiçek amblemi.

1937 yılında kabul edilmiş ve I. Dünya Savaşı sırasında Kanadalı askerlerin mezarlarına dikilecek resmi bir çiçek seçme arzusundan doğmuştur.

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.