Noel Ağaçlarının Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlayın - Koruyucular İşe Yarıyor mu?

  • Bunu Paylaş
Lynn Blair

Gerçek bir Noel ağacı gibisi yoktur. Ancak kesilen ağaç yavaş yavaş kurur ve onları mümkün olduğunca uzun süre korumak isteriz. Ağacınızı taze tutmak için ticari ağaç koruyucuları, pekmez, şeker, çamaşır suyu, alkolsüz içecekler, aspirin, bal ve gübre dahil olmak üzere birçok katkı maddesi önerilmiştir. Bunlardan hangisi en iyi sonucu verir?

Noel ağacı suyu

Noel Ağacı Suyu

Kısa cevap, bu ürünlerin hiçbirinin işe yaramadığıdır. Testler, bu katkı maddelerinin hiçbirinin sadece eski sudan daha iyi çalışmadığını göstermiştir. Aşağıdaki referansların her biri bu gerçeği doğrulayacaktır.

Ulusal Noel Ağacı Derneği diyor ki:

"Ağacımın daha uzun süre dayanması için suya çamaşır suyu, aspirin, gübre veya başka şeyler eklemeli miyim?

Araştırmalar sade musluk suyunun en iyisi olduğunu göstermiştir. Bazı ticari katkı maddeleri ve ev karışımları aslında bir ağacın nem tutmasına zarar verebilir ve iğne kaybını artırabilir. Sade su ile dolu tutulan su tutma standları ağaçların tazeliğini haftalarca uzatacaktır."

Bir ağacı daha uzun süre taze tutmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

1) Ağacı standına yerleştirmeden hemen önce yeni bir kesim yapın. Eski bir kesim ahşaptaki gözenekleri kapatır ve ağaç su emmeyi durdurur. Yeni bir kesim sorunu çözer.

2) Standa uygun hale getirmek için ağaç kabuğunu kesmeyin. Ksilem, yani ağacın suyu emmekten sorumlu kısmı, kabuğun hemen altında bulunur. Ona zarar verirseniz veya onu çıkarırsanız, ağaç su alamaz.

3) Ağacın kurumasına izin vermeyin. Eğer kurursa, ağacın dibindeki kesik ksilemi kapatacak ve suyun emilmesini önleyecektir.

4) Ağacı yangın yerlerinden, ısı menfezlerinden ve diğer sıcak alanlardan uzak tutun.

Noel ağacınızı taze tutmak için satılan yeni ürünler para israfıdır. Reklamlara aldanmayın.

Noel Ağacı Yangını

Bu video, ağacınızı sulu tutmanın neden bu kadar önemli olduğunu gösterecektir. Bu, düzenli olarak sulanan bir ağacın aksine kuru bir Noel ağacının ne kadar yanıcı olabileceğini gösteren bir gösteridir. Bu test, Ulusal Yangından Korunma Derneği ve Underwriters Laboratories tarafından gerçekleştirilmiştir.

Yukarıdaki video oynatılmazsa şunu deneyin: //www.youtube.com/watch?v=RNjO3wZDVlA

Kesme Çiçekleri Taze Tutmak

Kesme çiçekleri taze tutmaya çalıştığınızda suya bir koruyucu eklemeniz önerilir. Ağaçlar ve çiçekler arasında neden fark vardır?

Linda Chalker-Scott bunu şu şekilde açıklıyor: "Çiçekler, kesik kenarları tıkayan ve su alımını azaltan yapışkan bir karbonhidrat olan kalloz üretir. Suya asidik maddeler eklemek, kallozun ksilemi kapatmasını engeller. Noel ağaçları gibi odunsu bitkiler kalloz üretmez." Yani ağaçlardaki ksilem, kesik kurumadığı sürece açık kalır.

Çiçeklerinize koruyucu eklemeye devam edin, ancak Noel ağaçlarını taze tutmak için hiçbir şey eklemeyin.

Saksılı Noel Ağacı

Saksıda Noel ağacı iyi bir fikir mi?

Kulağa harika bir fikir gibi geliyor. Sadece güzel bir Noel için bir ağacı öldürmek yerine, Noel'den sonra bahçenize dikebilir ve uzun yıllar tadını çıkarabilirsiniz. Sorun şu ki, yaprak dökmeyen bitkiler düzgün bir şekilde büyümek için kış aylarında serin bir döneme ihtiyaç duyarlar ve 6 hafta boyunca sıcak evinize gelmekten hoşlanmazlar. Ağacı sadece 2 hafta boyunca evinizde tutmaya istekliyseniz ve dikmek için bir yeriniz varsaİlkbaharda saksılı bir Noel ağacı satın almak iyi bir seçenektir. Bu konuda daha fazla bilgi için referans 3'e bakın.

Referanslar:

1) Ulusal Noel Ağacı Derneği: //www.realchristmastrees.org/dnn/AllAboutTrees/FAQs.aspx

2) Noel Ağaçları için Suya Katkı Maddeleri - Miracle-Gro: //www.facebook.com/groups/GardenProfessors/permalink/10153442866111490/

3) Daha Yeşil Bir Noel Ağacı Yetiştirmek: //blogs.extension.org/gardenprofessors/2009/12/08/growing-a-greener-christmas-tree/

4) Fotoğraf Kaynağı: Eat Read Sleep

Lynn Blair tutkulu bir bahçıvan, yazar ve doğa tutkunu. Kendi gelişen bahçesiyle ilgilenme konusunda uzun yıllara dayanan deneyimiyle, bahçeciliğin inceliklerine ve zevklerine dair derin bir anlayış geliştirdi. Lynn'in bitkilere olan sevgisi çocukluğunda başladı; büyükannesinin yemyeşil bahçesini keşfederek ve farklı çiçek ve bitki türlerini öğrenerek sayısız saatler geçirdi.Kırsal kesimdeki küçük bir kasabadan gelen Lynn'in doğayla olan bağlantısı, yazıları için sürekli bir ilham kaynağı olmuştur. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamaları konusundaki bilgisini daha da derinleştirerek çevre çalışmaları alanında diploma aldı. Lynn, bahçe işlerinin tedavi edici faydalarına inanıyor ve hızlı tempolu, betonla dolu hayatlarımızda yeşil alanların önemini savunuyor.Lynn, blogu aracılığıyla uzmanlığını, ipuçlarını ve içgörülerini bahçe meraklılarıyla paylaşmayı amaçlıyor. Organik bahçecilik yöntemlerinden bitki tanımlamaya, büyüleyici peyzaj tasarımlarına kadar çok çeşitli konuları ele alıyor. Lynn'in yazıları, sıcak ve ilgi çekici tarzıyla öne çıkıyor ve blogunu her düzeydeki bahçecilik uzmanlığındaki okuyucular için keyifli ve eğitici bir deneyim haline getiriyor.Lynn dizlerine kadar toprağa gömülmediği veya klavyesinde yazı yazmakla meşgul olmadığı zamanlarda yerel botanik bahçelerini, yürüyüş parkurlarını keşfederken veya onu çevreleyen doğal güzellikleri fotoğraflarken bulunabilir. Onun misyonubaşkalarına doğayla yeniden bağlantı kurmaları için ilham vermek, her seferinde bir bitki.